Ostatni Dar 2.0: Studenci promują ideę transplantacji!

Kamil Lorek, student II roku GZP z naszej uczelni oraz Monika Gregor, studentka z ATH w Bielsku-Białej, postanowili przekonać mieszkańców województwa śląskiego do idei transplantacji, której towarzyszy wiele negatywnych mitów i przekonań. Tym sposobem przeprowadzili projekt społeczny „Ostatni Dar 2.0” poświęcony pamięci zmarłych dawców narządów.

 

 

Dlaczego to robią?

Transplantacja dla wielu to temat tabu. Sami w swoich małych ojczyznach znają dawców i biorców narządów. Zazwyczaj o tych pierwszych głośno się nie mówi. Bliscy zmarłych dawców często spotykają się z krytyką dalszej rodziny (choć de facto nie decydują o przeszczepieniu narządów). Biorcy zwracają uwagę na to, że być może nie ma wielu przeciwników, ale jest znaczna część osób, która uważa, że temat transplantacji ich nie dotyczy. W mediach społecznościowych pojawiają się nieprzychylne komentarze świadczące o niewiedzy wielu osób, mówiące o tym, że organy są pobierane wyłącznie od żywych jeszcze ludzi, a za życia “podawane są środki zmiękczające mięśnie do tego stopnia, że człowiek bez znieczulenia jest krojony na żywo”

Według badań CBOS 75% Polaków nie rozmawiało ze swoimi bliskimi nt. ewentualnego przeszczepienia narządów! Tylko 20% osób wie, że w Polsce wystarczy brak sprzeciwu za życia; każdy z nas jest potencjalnym dawcą. Lekarze w teorii nie pytają rodziny o zgodę na pobranie narządów, tylko proszą o informację czy ich bliski wyrażał sprzeciw za życia.

Zdaniem inicjatorów akcji, zmarli dawcy to wielcy, lecz anonimowi bohaterowie, którzy nawet po śmierci zrobili coś dobrego, uratowali niejedno życie! Przedstawiono sylwetkę jednego dawcy - Pana Franciszka, który oddał pośmiertnie wątrobę i dwie nerki (https://fb.watch/9qz3jPYi1_/). W reklamie społecznej opublikowanej początkiem listopada, w okresie wspominania zmarłych, dziewięcioro biorców narządów podziękowało swoim anonimowym dawcom za dar nowego życia (https://fb.watch/9qy_baI5IG/).

 

Pomysłodawcy projektu zapalili także kilkadziesiąt zniczy pod krzyżami stojącymi w centralnych częściach cmentarzy jako wyraz pamięci o tych wszystkich nieznanych dawcach narządów.

 

Projekt Ostatni Dar 2.0 został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO w ramach konkursu Śląskie NOWEFIO na lata 2021-2023.