Przejdź do menu Przejdź do treści

Projekt eco-bot

Eco-Bot (Personalised ICT-tools for the Active Engagement of Consumers towards Sustainable Energy) to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu ,,Horyzont 2020",  realizowany w ramach konsorcjum dziewięciu partnerów z pięciu krajów Unii Europejskiej

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest oficjalnym partnerem przedsięwzięcia, reprezentowanym przez zespół:

  • kierownik projektu dr Sylwia Słupik (Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej)
  • dr Joanna Kos-Łabędowicz (Katedra Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych)
  • dr Joanna Trzęsiok (Katedra Analiz Gospodarczych i Finansowych)
  • dr inż. Paweł Lorek (Katedra Informatyki Ekonomicznej)

Projekt eco-bot ma na celu stworzenie aplikacji – wirtualnego asystenta energii, dostarczającego informacji o indywidualnym zużyciu energii. Aplikacja ta ma pomóc zużywać energię w bardziej świadomy, ekonomiczny i ekologiczny sposób. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu teorii ekonomii behawioralnej, zaawansowanych modeli statystycznych, dezagregacji danych za pomocą algorytmu NILM oraz przetwarzaniu języka naturalnego.

Zespół naszego Uniwersytetu odpowiedzialny jest za stworzenie modelu klasyfikacyjnego, który rozpoznaje typ behawioralny użytkownika i na tej podstawie kieruje do danej osoby spersonalizowane rekomendacje, które pozwolą na ograniczenie i oszczędzanie energii.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnych stronach projektu oraz w mediach społecznościowych: 

strona internetowa
facebook
twitter

Poniżej zamieszczono krótki filmik wprowadzający w specyfikę projektu, jak i samej aplikacji.

Eco-bot w mediach

Projekt eco-bot wchodzi właśnie w fazę testową. Nie oznacza to końca prac zespołu Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowic. Teraz jednak nasze starania będą miały na celu upowszechnienie aplikacji, nad którą pracujemy. Polecamy więc wywiad z dr Słupik oraz artykuł na ten temat.

V spotkanie plenarne partnerów projektu eco-bot

27 i 28 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu eco-bot. Ponownie miało ono miejsce w Berlinie, a jego organizatorem była firma SEnerCon. Z ramienia Uniwersytetu Ekonomicznego – oficjalnego partnera projektu, w spotkaniu brały udział: dr Sylwia Słupik oraz dr Joanna Trzęsiok.

Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Kolejne spotkanie partnerów projektu eco-bot

W dniach 15 i 16 maja br. dr Joanna Trzęsiok uczestniczyła w kolejnym plenarnym spotkaniu partnerów projektu eco-bot. Tym razem odbyło się ono w Berlinie.

Organizatorem spotkania była firma adelphi – partner konsorcjum międzynarodowego projektu ECO-BOT (finansowanego ze środków Horyzontu 2020). Nasz Uniwersytet w Berlinie reprezentowały: dr Sylwia Słupik –  oraz dr Joanna Trzęsiok.

Celem spotkania było przede wszystkim omówienie obecnego stanu projektu oraz zaplanowanie prac związanych z uruchomieniem platformy eco-bot w trzech ośrodkach pilotażowych.    

Spotkanie partnerów projektu eco-bot w Katowicach

Od 16 do 17 października b.r. odbyło się drugie plenarne spotkanie członków międzynarodowego projektu eco-bot. Tym razem to nasz Uniwersytet był gospodarzem tego wydarzenia.

W spotkaniu udział wzięli partnerzy projektu, czyli przedstawiciele firm z Niemiec, Grecji, Hiszpanii oraz Uniwersytetu ze Szkocji. Zespół badawczy naszego Uniwersytetu reprezentowały m.in. kierownik projektu – dr Sylwia Słupik, dr Joanna Kos-Łabędowicz oraz pracownik naszej Katedry – dr Joanna Trzęsiok.

I spotkanie plenarne partnerów projektu eco-bot

Od 3 do 4 maja odbyło się w Atenach pierwsze plenarne spotkanie partnerów projektu eco-bot w którym udział wzięły dr Sylwia Słupik oraz dr Joanna Trzęsiok. Spotkanie miało na celu przedstawienie dotychczasowych postępów prac badawczych oraz koordynację dalszych działań. Obrady w Atenach były bardzo intensywne, ale też owocne.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3