Przejdź do menu Przejdź do treści

Seminarium naukowe Katedry Logistyki Ekonomicznej

Katedra Logistyki Ekonomicznej w dniu 25 października 2023 r. zainaugurowała cykl seminariów naukowych „Eksploratorzy współczesnych problemów logistycznych - przegląd wyników badań naukowych i inicjatyw badawczych”. Seminaria poświęcone będą najnowszym badaniom naukowym i inicjatywom badawczym poświęconym problematyce współczesnych wyzwań w zarządzaniu łańcuchami dostaw oraz kierunkom rozwoju logistyki (m.in. modele zarządzania, technologie, aspekty społeczne i środowiskowe).

 

Ideą organizatorów jest zachęcenie naukowców zajmującymi się różnymi aspektami logistyki do cyklicznych spotkań, które przyczynią się do:

·       upowszechniania wyników najnowszych badań naukowych w obszarze logistyki,

·       informowania o realizowanych projektach badawczych z zakresu logistyki,

·       nawiązywania współpracy naukowej pomiędzy uczestnikami seminariów,

·       zachęcenia do dyskusji akademickiej, pozwalającej na podniesienie poziomu badań naukowych w realizowanych projektach,

·       wymiany wiedzy z zakresu metodyki badań naukowych.

 

W celu umożliwienia udziału jak najszerszemu gronu spotkanie odbyło się w formie on-line.

 

Seminarium zostało zainaugurowane przez Kierownika Katedry Logistyki Ekonomicznej, prof. dr hab. Artura Świerczka, który przedstawił uczestnikom koncepcję cyklu seminariów. Zebranych w imieniu komitetu organizacyjnego przywitał dr Krzysztof Niestrój, prof. UE.

 

 

Koncepcja seminarium przewiduje organizację różnych sesji, tj.:

·       „Topowy eksplorator” – poświęconą prezentacji najnowszych badań realizowanych przez wybitnych badaczy problemów logistycznych;

·       „Eksplorator na dorobku” – poświęconą prezentacji badań prowadzonych przez naukowców aspirujących do uzyskania awansu naukowego.

 

 

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr hab. Maja Kiba-Janiak prof. UEW, Dyrektor Programu Executive MBA. Prelegentka zaprezentowała najważniejsze wyniki projektu „Zrównoważona logistyka miejska ostatniej mili i zwrotów na rynku e-commerce. Perspektywa różnych grup interesariuszy”. Jednym z kluczowych celów prezentowanego badania było rozpoznanie preferencji różnych grup interesariuszy i aktorów w zakresie dostaw ostatniej mili i zwrotów towarów oraz identyfikacja czynników, które mogą ich motywować do wyborów dostaw i zwrotów towarów w sposób bardziej zrównoważony. Badania zostały przeprowadzone w Polsce i w Brazylii z wykorzystaniem zarówno metod ilościowych, jak i jakościowych.

 

 

Z kolei w sesji „Eksploratorzy na dorobku” dr Krzysztof Zowada z Katedry Logistyki Ekonomicznej UE Katowice przedstawił swoje rozważania na temat „Uwarunkowań rozwoju niskoemisyjnej logistyki w łańcuchach dostaw”. Celem wystąpienia było przedstawienie uwarunkowań rozwoju niskoemisyjnej logistyki w łańcuchach dostaw oraz identyfikacja ewentualnych zmian, które nastąpiły w tym zakresie w okresie postpandemicznym. Podstawą prezentacji stały się wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w grupie 250 przedsiębiorstw w latach 2021 i 2023.

 

Wystąpienia stały się podstawą ciekawej dyskusji akademickiej.

 

W seminarium udział wzięli przedstawiciele kluczowych ośrodków naukowych z całego kraju, w tym z:

·       Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

·       Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

·       Uniwersytetu Łódzkiego

·       Uniwersytetu Opolskiego

·       Uniwersytetu Gdańskiego

·       Uniwersytetu Szczecińskiego

·       Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

·       Politechniki Śląskiej

·       Politechniki Częstochowskiej

·       Politechniki Białostockiej

·       Politechniki Wrocławskiej

·       Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

 

Serdecznie dziękujemy prelegentom i uczestnikom oraz zapraszamy na kolejne spotkania. Jednocześnie zachęcamy zainteresowanych do zgłaszania inicjatywy wystąpienia w kolejnych edycjach seminarium na adres poczty elektronicznej: kle@uekat.pl.

 

Komitet organizacyjny seminarium:

dr inż. Danuta Zwolińska

dr Anna Mercik

dr Krzysztof Niestrój, prof. UE

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3