Protestujemy!

To nie jest reforma - to pozorowanie działań naprawczych

Związek Nauczycielstwa
Polskiego Pracowników

NSZZ „Solidarność”

Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach
Protestujemy!

TO NIE JEST REFORMA –
TO POZOROWANIE DZIAŁAŃ NAPRAWCZYCH

Nakłady budżetu państwa na naukę zniszczą polskie uczelnie!

• Żaden z naszych postulatów nie został wzięty pod uwagę w trakcie prac nad nowelizacją ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”.
  • Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, proponowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie została poprzedzona przyjęciem strategii rozwoju szkolnictwa wyższego oraz jakąkolwiek symulacją skutków wprowadzonych zmian.
  • Obecne finansowanie szkolnictwa wyższego i nauki z budżetu państwa jest równoznaczne z degradacją tych dziedzin
    - w latach 1990-2010 liczba studentów w Polsce wzrosła 5-krotnie (z 403 tys. w 1990 r.
    do blisko 2 mln dziś) a kadry dydaktycznej i naukowej jedynie o niewiele ponad 33%
    - wydatki na jednego studenta wg parytetu siły nabywczej sytuują Polskę na szarym
    końcu krajów OECD i są trzykrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej.
  • Nakłady z budżetu państwa na całe szkolnictwo wyższe są mniejsze niż utrzymanie Uniwersytetu Harvarda i nieco ponad trzy razy wyższe niż utrzymanie Uniwersytetu Cambridge.
  • Warunkiem reformowania nauki i szkolnictwa wyższego powinna być likwidacja patologii:
    - niskich nakładów na naukę, niskich płac i wieloetatowości
    - odbieranie praw nabytych i wymuszanie niekorzystnych form zatrudnienia dla
    ludzi młodych

Apelujemy o zdecydowane działania, które odwrócą proces degradacji szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce!!!