Przejdź do menu Przejdź do treści

Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026

Rekrutacja do Szkoły doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbywa się raz w roku. Kształcenie w Szkole doktorskiej trwa 4 lata i jest nieodpłatne. W Szkole doktorskiej prowadzone są: 
1. Programy kształcenia w języku polskim w dyscyplinach:

  • ekonomia i finanse,
  • nauki o zarządzaniu i jakości;

2.  Programy kształcenia w języku angielskim w dyscyplinach:

  • ekonomia i finanse (economics and finance),
  • nauki o zarządzaniu i jakości (management and quality sciences). 

Rekrutacja krok po kroku

UWAGA! Szczegółowy harmonogram rekrutacji zostanie podany do wiadomości na tej stronie do 1 marca 2025 r. Rozpoczęcie rekrutacji planowane jest na kwiecień 2025 r.

1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym IRK, uzupełnij dane osobowe, zdjęcie (zgodnie z wymogami opisanymi w systemie) i informacje o posiadanym wykształceniu, a następnie utwórz zgłoszenie na wybrany program kształcenia oraz wybraną dyscyplinę naukową. 

2. Przed upływem terminu ustalonego w harmonogramie rekrutacji umieść w systemie konspekt projektu badawczego spełniający wymogi opisane poniżej. Konspekt zostanie zatwierdzony w systemie dopiero przy składaniu dokumentów. 

3. Złóż oryginały dokumentów w Dziale Rekrutacji w terminie zawartym w ogłoszeniu rekrutacyjnym (Katowice, Bogucicka 5, budynek CNTI, pok. 2/18). Prawidłowo złożony wniosek o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej stanowi podstawę przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Uwaga! Wraz z upływem terminu na składanie dokumentów, wygasa prawo do uzupełniania wniosku o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej. Uzupełnianie wniosku po tym terminie jest bezskuteczne. 

4. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się w dwóch etapach. W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego można uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym z tytułu oceny:

  1. zgodności wykształcenia z dyscyplinami naukowymi, w których realizowany jest program kształcenia w Szkole Doktorskiej – maksymalnie 10 punktów;
  2. dorobku naukowego – maksymalnie 10 punktów;
  3. konspektu projektu badawczego – maksymalnie 30 punktów;
  4. listu rekomendacyjnego – 5 punktów.

Śledź na swoim koncie w systemie rekrutacyjnym informacje na temat swojego statusu. Informacja o zdobytej liczbie punktów oraz zakwalifikowaniu do drugiego etapu (rozmowy kwalifikacyjnej) zostanie umieszczona w systemie rekrutacyjnym. Tam również znajdziesz informacje o terminie i miejscu rozmowy. 
Kandydaci, którzy nie zakwalifikują się do drugiego etapu otrzymają decyzję o odmowie przyjęcia do szkoły doktorskiej.

5. W drugim etapie biorą udział kandydaci, którzy uzyskali nie mniej niż 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w pierwszym etapie, z zastrzeżeniem, że liczba dopuszczonych do drugiego etapu kandydatów nie może przekroczyć o połowę liczby miejsc określonych w uchwale w sprawie liczby miejsc na pierwszym roku kształcenia w szkole doktorskiej, oddzielnie dla programów kształcenia w języku polskim i programów kształcenia w języku angielskim. W przypadku oceny rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać za:

  1. motywację i kompetencje do podjęcia pracy naukowej – maksymalnie 25 punktów;
  2. znajomość problematyki badawczej, właściwej dla wskazanej przez kandydata dyscypliny– maksymalnie 20 punktów.

6. Końcowy wynik postępowania i informacja o przyjęciu do szkoły doktorskiej zostaną opublikowane w systemie rekrutacyjnym. 

Wymagane dokumenty

Kandydat do Szkoły Doktorskiej jest zobowiązany do złożenia w formie papierowej do Działu Rekrutacji wniosku o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej. Wniosek zawiera następujące dokumenty:

  1. podanie o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej w formie wydruku z internetowego systemu rekrutacji kandydatów; 
  2. CV naukowe według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Uniwersytetu;
  3. list aplikacyjny zawierający opis predyspozycji i motywacji do podjęcia pracy naukowej;
  4. dyplom ukończenia studiów magisterskich oraz suplement lub inny dokument określający program studiów albo zaświadczenie o ukończeniu studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich (do czasu dostarczenia dyplomu);
  5. konspekt projektu badawczego zawierający temat, jasno zidentyfikowaną lukę badawczą, obszar badawczy, problem i cel badawczy, metody badawcze, wykaz literatury. Konspekt powinien zawierać wstępny plan, spodziewane korzyści z badań oraz harmonogram prac nad rozprawą. Konspekt nie może przekraczać 10 stron, krój czcionki Arial, rozmiar czcionki 11 pkt, pojedyncza interlinia, marginesy 2 cm;
  6. dokumenty poświadczające znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.

Łącznie z dokumentami, o których mowa powyżej, kandydat może złożyć:

  1. wykaz publikacji i innych osiągnięć naukowo-badawczych wraz z dokumentami poświadczającymi te osiągnięcia,
  2. dokumenty poświadczające dodatkowe kwalifikacje istotne z punktu widzenia planowanej pracy doktorskiej,
  3. list rekomendacyjny od pracownika badawczego lub badawczo-dydaktycznego mającego doświadczenie we współpracy naukowo-badawczej z kandydatem, wskazujący charakter i formę tej współpracy.
     

Dodatkowe informacje

REKRUTACJA PRZED OBRONĄ PRACY MAGISTERSKIEJ
Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji w trakcie ostatniego semestru studiów magisterskich, w miejsce dyplomu możesz złożyć oświadczenie, że dyplom ukończenia studiów magisterskich albo zaświadczenie o ukończeniu studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich zostanie dostarczone w terminie do 18 lipca 2025 r. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do uchwały. Kandydat nie zostanie oficjalnie przyjęty do Szkoły Doktorskiej, dopóki w wyznaczonym terminie nie przedstawi w Dziale rekrutacji dokumentu potwierdzającego uzyskanie odpowiedniego tytułu. Dyplom należy dostarczyć bezzwłocznie po jego otrzymaniu.

SKŁADANIE DOKUMENTÓW
Kompletny wniosek o przyjęcie do szkoły doktorskiej należy złożyć w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dokumenty należy złożyć w oryginale w Dziale Rekrutacji (pok. 2/18, budynek CNTI, ul. Bogucicka 5, Katowice). 
W uzasadnionych przypadkach, na indywidualny wniosek kandydata, rektor może podjąć decyzję o dostarczaniu skanów dokumentów w formie elektronicznej, za pomocą internetowego systemu rejestracji kandydatów. Wniosek należy złożyć w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.  Kandydatów, którzy otrzymają zgodę na dostarczenie dokumentów w formie elektronicznej obowiązują terminy wynikające z harmonogramu rekrutacji. Uzupełnianie wniosku po terminie jest bezskuteczne, a wnioski które nie zwierają co najmniej jednego wymaganego dokumentu komisja pozostawia bez rozpoznania. 

W przypadku dokumentów wysłanych pocztą, przez datę złożenia dokumentów rozumie się datę wpływu dokumentów do uniwersytetu.

PUBLIKACJE I INNE OSIĄGNIĘCIA NAUKOWO-BADAWCZE
Brak publikacji lub innych osiągnięć naukowo-badawczych nie stanowi przeszkody do udziału w rekrutacji i złożenia wniosku o przyjęcie do szkoły doktorskiej. Jeżeli jednak posiadasz jakieś osiągnięcia i chcesz, aby zostały wzięte pod uwagę przy ocenie twojego wniosku to do składanych dokumentów musisz dołączyć wykaz publikacji i innych osiągnięć naukowo-badawczych wraz z dokumentami poświadczającymi te osiągnięcia. Informacje o aktywności naukowej nieznajdujące potwierdzenia w dokumentacji złożonej w postępowaniu kwalifikacyjnym nie są uwzględniane przez Komisję rekrutacyjną przy ocenie kandydata. Sposoby dokumentowania aktywności naukowych:

  • w przypadku publikacji: kserokopia stron potwierdzających tytuł czasopisma/monografii/podręcznika, nazwisko autora, recenzentów, komitet wydawniczy, spisu treści i całego artykułu/rozdziału,
  • w przypadku udziału w konferencji naukowej: zaświadczenie organizatora o uczestnictwie w konferencji naukowej z uwzględnieniem formy uczestnictwa, terminem, miejscem konferencji oraz tytułem wystąpienia.

DEKLARACJA PROMOTORA
Przystępując do rekrutacji nie jest wymagane posiadanie potencjalnego promotora. 

ZNAJOMOŚĆ NOWOŻYTNEGO JĘZYKA OBCEGO
Kandydat do szkoły doktorskiej jest zobowiązany do złożenia dokumentu poświadczającego znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2. Dotyczy to kandydatów zarówno na programy w języku polskim jak i angielskim. Dokumentami mogą być potwierdzające osiągnięcie kompetencji językowych na poziomie co najmniej B2:

  1. certyfikat lub 
  2. dyplom ukończenia studiów.

W przypadku kandydata, który wskazał program kształcenia w języku angielskim dokumenty powinny poświadczać znajomość języka angielskiego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2. Dokumentów tych nie wymaga się od kandydata, dla którego język angielski jest językiem ojczystym lub będącego obywatelem państwa, w którym język angielski jest językiem urzędowym, a także osób, które ukończyły studia prowadzone w języku angielskim.

Cudzoziemiec ubiegający się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej, który wskazał program kształcenia w języku polskim dołącza dokumenty potwierdzające znajomość języka polskiego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2. Kandydat cudzoziemiec nieposiadający takiego dokumentu, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może otrzymać potwierdzenie, że poziom znajomości języka polskiego umożliwia podjęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej.

POSIADACZE WYKSZTAŁCENIA UZYSKANEGO POZA POLSKĄ
Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy posiadany przez Ciebie zagraniczny dyplom uprawnia do ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej skorzystaj z systemu KWALIFIKATOR, lub skontaktuj się z naszym biurem: admissions@uekat.pl.

Pamiętaj, że samo posiadanie uprawnień do dalszego kształcenia to jeszcze nie wszystko. Aby wziąć udział w rekrutacji zagraniczny dyplom należy zalegalizować/opatrzeć klauzulą apostille, a w niektórych przypadkach również przetłumaczyć. 

Do kandydatów, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów na uczelni poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zastosowanie mają odpowiednio art. 326 oraz 327 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z zastrzeżeniem, że: 

  1. w przypadku dyplomów dających prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia wydająca dyplom, kandydat składa poświadczone przez Uniwersytet lub notarialnie za zgodność z oryginałem kopie zalegalizowanego lub opatrzonego klauzulą apostille dyplomu oraz suplementu lub innego dokumentu określającego program kształcenia,
  2. w przypadku dyplomów lub dokumentów, poświadczających ukończenie studiów wyższych za granicą, sporządzonych w innym języku niż język angielski lub polski, od kandydata wymaga się dodatkowo przedstawienia tłumaczenia uwierzytelnionego na język polski albo angielski,
  3. w przypadku braku dokumentów, o których mowa w pkt 1 kandydat jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o dostarczeniu zalegalizowanych lub opatrzonych apostille dokumentów w terminie do 18 lipca 2025 r. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

Komisja rekrutacyjna może żądać od kandydata, który uzyskał dyplom ukończenia studiów na uczelni poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dodatkowych dokumentów wskazujących na posiadania uprawnienia do podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej, w terminie 7 dni od daty wezwania.

    Kontakt

    Anna Maniura

    Kierownik Działu
    Bogucicka 5
    Budynek: CNTI; pok. 2/17
    40-287Katowice
    • rekrutacja do Szkoły Doktorskiej
    • rekrutacja i obsługa kandydatów zagranicznych na studia I i II stopnia
    Photo of Barbara  Fuks

    Barbara Fuks

    Specjalista
    Bogucicka 5
    Budynek: CNTI; pok. 2/17
    40-287Katowice
    • rekrutacja i obsługa kandydatów zagranicznych na studia I i II stopnia
    Dołącz do nas

    Akredytacje i partnerzy

    logotyp efmd
    logotyp ceeman
    logotyp hr
    logotyp cima
    logotyp eaie
    logotyp bauhaus4
    logotyp progres3
    logotyp acca
    logotyp ela