Przejdź do menu Przejdź do treści

Opis projektu

"UniEKO - utworzenie i oznakowanie ścieżki drzew polskich, pełniącej funkcje dydaktyczne i ekologiczne" jest propozycją ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców Katowic, jak i studentów kształcących się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jej zadaniem jest rozszerzenie wiedzy na temat rodzimych gatunków drzew iglastych oraz symbolu polskich drzew liściastych - dębu szypułkowego. Jej lokalizacja w obrębie kampusu Uniwersytetu oraz wzdłuż "Bulwarów Rawy", łączących centrum miasta z dzielnicą Bogucice Zawodzie, gwarantuje duży ruch pieszy oraz rowerowy (ze względu na sąsiadującą ścieżkę rowerową) i możliwość zapoznania się z informacjami zawartymi na pylonach informacyjnych w planowanej ścieżce przez wielu odbiorców uczęszczających tym traktem na co dzień.

W ramach zadania posadzono pięć gatunków polskich drzew iglastych oraz jedenaście dębów szypułkowych. Nasadzenia zostały dokonane w porozumieniu i za zgodą Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Katowice. Każdy gatunek drzew został opatrzony informacją (także w postaci graficznej) o jego biologii (pokrój drzewa, liście/igły, kwiaty, owoce), pochodzeniu i zasięgu występowania oraz o statusie we florze polskiej. Każde z drzew iglastych, w drodze losowania podczas Święta Uczelni w styczniu 2015 roku, zostało przypisane poszczególnym Wydziałom, które stały się ich patronami, a dęby - trzynastu doktorom honoris causa naszego Uniwersytetu. Na reprezentację polskich drzew liściastych został wybrany dąb szypułkowy, ze względu na zakorzenioną w świadomości Polaków szlachetność tego gatunku oraz jego długowieczność. Wzdłuż ścieżki na tablicach informacyjnych (pylonach), pełniących funkcje dydaktyczne, znajdują się informacje o historii wykorzystywania drewna, zastosowaniu drewna we współczesnej nauce i życiu codziennym, charakterystyce drewna (wszystko to opisane językiem obszarów naukowych poszczególnych wydziałów), przebudowie drzewostanów i funkcjach pełnionych przez lasy, w tym o ich ekonomicznych aspektach, a także informacje o projekcie "UniEKO". Pylony, by zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, w szczególności na potrzebę wykorzystywania w większym stopniu energii odnawialnej, są oświetlone lampami typu LED zasilanymi bateriami słonecznymi.

W obecnej chwili zwraca się coraz większą uwagę na obecność w naszej florze i faunie gatunków obcych. Często wiele z nich przyjmuje postać tzw. gatunków inwazyjnych zagrażających gatunkom rodzimym. Obce gatunki drzew i krzewów wprowadzane są do naszej przestrzeni publicznej, m.in. ze względu na dekoracyjny charakter pokroju rośliny czy też jej liści i owoców. Planowane przedsięwzięcie edukacyjne "UniEKO - utworzenie i oznakowanie ścieżki drzew polskich, pełniącej funkcje dydaktyczne i ekologiczne" ma zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania rodzimych gatunków roślin do tworzenia kompozycji architektonicznych w przestrzeni miejskiej, uwypuklając ich cechy i możliwości dekoracyjne. Informacja na temat biologii posadzonych drzew, a także na temat wykorzystania drewna w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego ma podnieść ogólny stan wiedzy społeczeństwa na ten temat. Proponowane tablice informacyjne, ze względu na planowaną wielkość, zasilanie energią słoneczną ich oświetlenia typu LED, jak i staranność wykonania poprzez użycie odpowiednich materiałów, stanowią element małej architektury Katowic, z uwzględnieniem najnowszych ekologicznych trendów, w tym wykorzystania energii odnawialnej. Zrealizowane zadanie ma zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą drzewostanów, rodzimych gatunków drzew oraz ekologii.

Projekt w sposób naturalny wpisuje się w tzw. odpowiedzialność społeczną. Posadzenie drzew w ramach projektu "UniEKO" jest elementem społecznej odpowiedzialności, wpisanym w Misję Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który angażuje się w sprawy ważne dla gospodarki i społeczeństwa - w tym środowiska - poczynając od macierzystego regionu.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3