Powodzenia na maturach!

Jak co roku maj to trudny okres dla każdego maturzysty. W tym miesiącu zmierzycie się z egzaminami, które po uzyskaniu pozytywnego wyniku, mogą być pierwszym krokiem na ścieżce Waszej kariery naukowej. Nie martwcie się jednak na zapas - UE Katowice trzyma za Was wszystkich kciuki ;) Nasze ekspertka, Ewa Bensz-Smagała zdradzi Wam 4 proste kroki, dzięki którym zdacie maturę śpiewająco!


Posadź króla na słoniu

Znacznie zwiększysz skuteczność zapamiętanych informacji, jeśli "zachęcisz" mózg do ich zakodowania. A jakie dane zachowujemy najszybciej? Zastanówmy się… plotki, ciekawostki, śmieszne słowa piosenki – jednym słowem – informacje, które w jakiś sposób wyróżniają się w gąszczu bodźców, docierających do naszego mózgu. Żeby więc zapamiętać nazwę kolejnej bitwy, spróbuj skojarzyć jej nazwę z czym nierzeczywistym, fikcyjnym, śmiesznym.

Zjedz mały kawałek tortu

Czy możemy wpłynąć na własne przekonania i postawy? Oczywiście że tak, w dużym skrócie – innymi przekonaniami i postawami. Przeraża Cię ilość materiału, którą musisz opanować? Możesz trochę "oszukać" swój mózg, podając mu dawki wiedzy w bardzo małych kawałkach. Zacznij od nauki jednego, dwóch akapitów podręcznika. Wyciągnij najważniejsze informacje, zapisz je swoimi słowami lub narysuj. Nie myśl o kolejnych stronach, skup się na tym co teraz. Twój mózg nastawi się na zrealizowanie tego jednego konkretnego zadania… A później o wiele łatwiej będzie przejść do kolejnych.

Załóż segregator lub… go nie zakładaj

Ucz się przy uporządkowanym biurku, wyłącz muzykę, usiądź prosto na krześle… Ale tak naprawdę – wybierz swój własny styl nauki – jeśli najlepiej uczysz się o godzinie 5 rano, to tak zorganizuj czas pracy aby poświęcić rano kilka godzin na przyswojenie nowego materiału. Jeśli lubisz chodzić po pokoju, śpiewać – nic nie stoi na przeszkodzie (a przynajmniej – nie powinno). Nasz mózg uczy się najlepiej w sytuacji bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli więc jesteś perfekcjonistą z natury, poukładaj wszystkie zeszyty w kolejności a notatki wepnij do segregatora. Natomiast jeśli wolisz twórczy nieład to w nim pozostań, pod warunkiem, że odnajdziesz w nim notatki…

Nie ucz się z książek

Zastanów się, jak wygląda proces przypominania sobie informacji. To trochę jak przywoływanie wspomnień. W momencie, kiedy uczysz się zaglądając co chwilę do notatek lub podręczników, tak naprawdę Twój mózg nie wytwarza wspomnień (zapamiętanych danych) a jedynie odtwarza to, co przed chwilą przeczytał. Aby więc skutecznie nie tyle uczyć się, co przywoływać informacje w odpowiednim momencie (czytaj: podczas egzaminu maturalnego) powinieneś wcześniej w ten sam sposób „trenować” swój mózg. Jak to zrobić? Przygotuj sobie notatki, które nie są notatkami – słowa klucze, rysunki, rebusy. Wszystko to, co jedynie będzie drogowskazem dla Twojego mózgu – aby sam mógł odnaleźć odpowiednią informację, a następnie ją zakodować w postaci Twoich słów.

Kiedy stoimy przed nowym wyzwaniem – takim dla wielu osób w każdym roku jest egzamin maturalny – trudno nam opanować wszystkie czynniki (ograniczony czas, dużo materiału, stres). Warto więc skupić się na drobnych celach, które stopniowo doprowadzą nas do sukcesu. Powodzenia!

Bio:

Ewa Bensz-Smagała - od 10 lat związana z edukacją, prowadzi treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym. Właścicielka firmy szkoleniowej „Lucky Mind”. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki, mnemotechnik i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących. W jej szkoleniach biorą udział zarówno osoby dorosłe jak i dzieci, w formie zajęć indywidualnych i firmowych.

Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.