Przejdź do menu Przejdź do treści

Quantitative Asset and Risk Management (ARIMA) - studia magisterskie w j. angielskim na UE Katowice

ARIMA to program prowadzony w języku angielskim, który w praktyczny sposób pokazuje zastosowanie metod ilościowych w finansach i ubezpieczeniach. Student tej specjalności ma unikalną możliwość uzyskania dodatkowego dyplomu (tzw. double degree) po uzyskaniu co najmniej 30 punktów ECTS w jednej z uczelni partnerskich  (Uniwersytet Boloński, University of Applied Sciences BFI Vienna), bądź 60 ECTS w Uniwersytecie Florenckim. Dzięki akredytacji CFA™,  GARP™ najlepsi studenci mogą otrzymać dofinansowanie kosztu egzaminów (Chartered Financial Analyst, Financial Risk Manager), natomiast akredytacja PRMIA pozwala na zaliczenie 1 z 2 egzaminów  PRM™ (Professional Risk Manager).

Masz jasno sprecyzowany cel, jesteś ambitny i wiesz czego chcesz? W świecie liczb i finansów czujesz się doskonale? Chcesz studiować na prestiżowych studiach, który dadzą Ci przepustkę do międzynarodowej kariery? Świat międzynarodowych finansów stoi dla Ciebie otworem! Jeśli marzysz o karierze w międzynarodowych instytucjach finansowych, ARIMA jest dla Ciebie! Zyskujesz podwójny dyplom UE Katowice i uczelni z Bolonii / Florencji / Wiednia, i zwiększasz szanse na międzynarodową karierę. Znajomość specjalistycznego języka branżowego sprawi, że bez trudu zdobędziesz pracę w międzynarodowych instytucjach finansowych. 

Program studiów 

Program specjalności ARIMA został tak skonstruowany, by wiedza teoretyczna dotycząca ryzyka oraz zarządzania aktywami zdobywana w trakcie studiów była harmonijnie zintegrowana z praktyką. Studenci tej specjalności poszerzają swą wiedzę z zakresu pomiaru różnego typu ryzyka, wyceny instrumentów finansowych oraz zarządzania nimi w oparciu o modele. Wykorzystanie programowania (R, Matlab, Python) wspomaga proces przyswajania teorii tak, by wiedza stanowiła bazę do praktycznego poznania zaawansowanych technik modelowania i wyceny.

Zajęcia na specjalności prowadzone są w małych grupach. Indywidualne podejście do studenta pozwala na elastyczne planowanie zajęć (np. moduły 2 dni w tygodniu). Elastyczny czas nauki i dopasowanie terminów egzaminów dla osób pracujących to idealna opcja dla tych, którzy chcą rozpocząć karierę jeszcze w trakcie trwania studiów.

Wykładowcy

Wykwalifikowana kadra to w większości osoby z dużym doświadczeniem we współpracy międzynarodowej o bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. W pracy ze studentami łączą teorię z praktyką. Gościnnie na wykładach pojawiają się również profesorowie partnerskich uczelni, a także praktycy, m.in. z UBS Solution - biznesowego partnera specjalności (i całego kierunku Finanse i Rachunkowość).  

Akredytacje

Współpraca

Specjalność ARIMA, jest partnerem sieci naukowo-dydaktycznej INTQUANT oraz GrEnFIn grenfin.eu. Umożliwiają one studentom uczestnictwo w programach intensywnych (Intensive Programme) oraz szkołach letnich (Summer School).

Otrzymanie statusu uniwersytetu akredytowanego przez CFA Society (akredytacja CFA™),  GARP (akredytacja FRM™)  oraz przez PRMIA (akredytacja PRM™) pozwala studentom na regularne uczestnictwo w oferowanych projektach:   

Infrastruktura

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.

Erasmus+ 

Poza wyjazdami w ramach specjalności (long term / short term mobility - double degree), studenci mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych. Studenci specjalności ARIMA najczęściej wyjeżdżają do Włoch i Austrii, choć niektórzy wybrali Singapur czy Tajwan.

Kompetencje po studiach 

Absolwent ARIMY zna i potrafi stosować zaawansowane techniki:

  • wyceny produktów finansowych i ubezpieczeniowych oraz ryzyka z nimi związanego (asset price valuation and risk measurement),
  • zarządzania aktywami (asset management),
  • pomiaru ryzyka w branży finansowej i ubezpieczeniowej (risk management),
  • projektowania i oceny produktów ubezpieczeniowych (insurance management),

Umowy double degree z prestiżowymi uniwersytetami (Uniwersytet Boloński, Uniwersytet Florencki, University of Applied Sciences BFI Vienna) oraz akredytacje międzynarodowych organizacji (CFA™, GARP™, PRMIA™) potwierdzają spełnienie wysokich standardów kształcenia, pozwalających na podjęcie pracy zarówno w kraju jak i za granicą.

Możliwości pracy po studiach 

Dzięki praktycznej znajomości biznesowego języka angielskiego oraz metod ilościowych, ukończenie specjalności ARIMA znacząco ułatwia zatrudnienie w instytucjach działających na rynku finansowym lub w jego otoczeniu: firmach konsultingowych i informatycznych, bankach inwestycyjnych i uniwersalnych, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych, oraz jednostkach nadzoru, zarówno w kraju jaki za granicą.

Absolwenci ARIMY nierzadko zajmują wysokie stanowiska w firmach, które umożliwiają wykorzystanie w praktyce ich wiedzy z przedmiotów ścisłych (tzw. działy Quant lub Ryzyka).

UWAGA! Film może wywoływać ataki epilepsji.

Po jakich kierunkach można studiować

Na specjalność ARIMA zapraszamy osoby z dobrą znajomością języka angielskiego (co najmniej B2), które chcą poznać praktyczne zastosowanie metod ilościowych w finansach i ubezpieczeniach. Odnajdą się u nas absolwenci Finansów i rachunkowości, Ekonomii, Zarządzania, Analityki finansowej, Informatyki, ale również matematyki, ekonofizyki, kierunków inżynierskich, itp.

Program studiów jest tak skonstruowany, aby absolwent dowolnego kierunku studiów I stopnia, zainteresowany tą tematyką, był w stanie osiągnąć sukces. Pierwszy semestr ma charakter wprowadzający do tematyki finansów i metod ilościowych, natomiast od drugiego semestru tematyka wykładów nawiązuje ściśle do problematyki zarządzania aktywami oraz ryzykiem.

Jak się dostać

Podstawą kwalifikacji dla kandydatów na tej specjalności jest rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana po złożeniu kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie i udokumentowaniu znajomości języka angielskiego na poziomie B2.

Pamiętaj, że wybór specjalności Quantitative Asset and Risk Management (ARIMA) na kierunku Finanse i Rachunkowość (II stopnia) odbywa się na etapie rekrutacji, a nie w trakcie studiów.

Opłaty

Opłata rekrutacyjna85 PLN

Opłata za semestr 

2000 PLN

Limit miejsc 

25 - ograniczona liczba miejsc gwarantuje zajęcia w małych grupach, gdzie każdy student traktowany jest indywidualnie. 

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie na temat procesu rekrutacji? Zadaj je naszej specjalistce z działu rekrutacji Annie Maniurze:

Anna Maniura

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287Katowice
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3