Logistyka
1. OPIS STUDIÓW
Kierunek Logistyka pozwala na zdobycie wiedzy związanej z możliwościami kształtowania logistyki w różnych przedsiębiorstwach. Studenci poznają również zasady funkcjonowania i zarządzania łańcuchami dostaw oraz możliwości stosowania logistyki w działalności międzynarodowej. Podczas zajęć omawiane są metody i narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji logistycznych, zasady optymalizacji kosztów całkowitych, zapasów, projektowania procesów logistycznych, zarządzania projektami.
Studia pozwalają na zaznajomienie się z aspektami funkcjonowania systemów logistyki wspieranych systemami informatycznymi klasy ERP. Studia na kierunku Logistyka kładą nacisk na wykształcenie pracowników posiadających wiedzę i umiejętności, które umożliwią im interdyscyplinarne spojrzenie na procesy zachodzące w przedsiębiorstwie i w łańcuchu dostaw. Biorąc pod uwagę współczesne uwarunkowania praktyki gospodarczej, kształtują myślenie w kategoriach funkcjonowania łańcucha dostaw i zdolności do podejmowania twórczych eksperymentów w zarządzaniu procesami logistycznymi.
Atutami kierunku są:
- dostosowanie programu studiów do wymogów współczesnego rynku pracy,
- interaktywne zajęcia prowadzone w formie wykładów, laboratoriów i ćwiczeń, których treść oparta jest na współczesnych realiach,
- warsztaty prowadzone przez praktyków oraz wyjazdy studyjne,
- doświadczona kadra wykładowców.
Uwzględniając wskazówki praktyków gospodarczych, pracodawców, absolwentów oraz po szczegółowej analizie programów nauczania logistyki w renomowanych uczelniach zagranicznych, na I stopniu studiów wprowadzone zostały profile kształcenia (moduły do wyboru), zaś na drugim specjalności. Studia I stopnia kształcą w większości personel linowy w logistyce (specjaliści), z kolei studia II stopnia obejmują typowy proces kształcenia menedżerów.
2. KORZYŚCI
Absolwenci kierunku Logistyka przygotowani są do pełnienia wielu funkcji zawodowych w Polsce, Europie i na świecie. Mogą zajmować stanowiska kierownicze wyższego szczebla (prezesa, dyrektora pionu logistyki, członka zarządu) i średniego szczebla, w tym kierownika działu logistyki, kierownika ds. logistyki w centrach logistycznych, specjalisty ds. zarządzania logistyką, kierownika w firmach doradztwa logistycznego czy też koordynatora i organizatora działań w łańcuchu dostaw.
Absolwent kierunku Logistyka zna i rozumie:
- znaczenie stosowania logistyki we współczesnym przedsiębiorstwie, zasady działania i zarządzania łańcuchem dostaw,
- zagadnienia i zasady dotyczące systemów, procesów i czynności logistycznych w przedsiębiorstwie,
- zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemów informacji logistycznej, infrastrukturą logistyczną, ekologistyką,
- podstawowe zasady, trendy i mechanizmy funkcjonowania gospodarki, przedsiębiorstw i instytucji,
- standardy etyczne obowiązujące w zawodzie logistyka.
3. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ I KADRA NAUKOWA
Proponowane metody prowadzenia zajęć obejmują kompleksowe przekazywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej odzwierciedlającej aktualne tendencje praktyki gospodarczej. Metody kształcenia uwzględniają także fakt, że coraz większego znaczenia w zawodzie logistyka nabierają umiejętności związane z dobrą komunikacją. Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnych wykładów, ćwiczeń i laboratoriów z wykorzystaniem komputerów. W trakcie wybranych zajęć przeprowadzane są edukacyjne gry symulacyjne. Studenci uczestniczą również w warsztatach z udziałem praktyków oraz wyjazdach studyjnych. Wiedza teoretyczna poparta jest przykładami - w jej przekazywaniu główną rolę odgrywają studia przypadków, zadania indywidualne i grupowe, praca grupowa oraz twórcze prace projektowe. Kierunek dysponuje doświadczonymi i sprawdzonymi wykładowcami. Wszystkie elementy przyczyniają się do zdobycia umiejętności praktycznych.
4. SPECJALNOŚCI I PROFILE
Specjalności / Profile | I stopień | II stopień |
---|---|---|
Analiza i projektowanie systemów logistycznych | + | |
Obsługa logistyczna (Profil) | + | |
Zaopatrzenie (Profil) | + | |
Zarządzanie krajowymi i międzynarodowymi łańcuchami dostaw | + |
5. DODATKOWE INFORMACJE
Kierunek Logistyka oraz nowe specjalności wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom sfery biznesu i logistyki. Jest on zgodny z Europejskimi Standardami Kwalifikacji Logistycznych. Na kierunku Logistyka działa Naukowe Koło Logistyki "DIALOG" działające przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej. Przez 20 lat działalności Koło dotarło z projektami do sporej liczby studentów, organizacji i firm. Aktualnie realizuje m.in. warsztaty "Logistyka. Teoria vs praktyka", konkurs dla uczniów szkół średnich "Liga Młodych Logistyków" oraz ogólnopolski konkurs "Uniwersytecka Liga Logistyków".
Kierunek Logistyka współpracuje z praktyką, m. in. z takimi przedsiębiorstwami jak: ESA Logistika, Nexteer, EduTrans, Fiege, Transporeon, Aspekt, Azymut Consulting. LKW Walter, NOLIMIT.