Podcast Naukowe UEspresso

We wtorek 14 grudnia godz. 8:30 na platformach streamingowych "Spotify" oraz "Apple Podcast" zadebiutował premierowy odcinek podcastu "Naukowe UEspresso". Jest to pierwsza inicjatywa tego typu stworzona przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Do programu zapraszamy pracowników naukowo-dydaktycznych naszej Uczelni. W rozmowach poruszane będą tematy popularnonaukowe z naszego wspólnego, codziennego otoczenia w ciekawy i przystępny sposób.

Premierowe odcinki publikowane są planowo co dwa tygodnie o godz. 8:30.

Projekt powstał z inicjatywy Centrum Marketingu, a seria podcastów realizowana jest we współpracy z Biurem Technicznym oraz AS Radiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Zapraszamy do słuchania w towarzystwie ulubionej kawy bądź herbaty!

W najnowszym odcinku

Jaka jest przyszłość branży turystycznej? Czym jest tzw. Turystyka ekstremalna? Jak Polacy podchodzą do planowania wakacji? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość – dr Paweł Piotrowski z Katedry Teorii Zarządzania. 

Zapraszamy do słuchania! 

Lista odcinków

 1. W roli pierwszego gościa wystąpił prof. dr hab. Sławomir Smyczek, kierownik Katedry Badań Konsumpcji i jednocześnie Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej UE w Katowicach, z którym porozmawialiśmy o zachowaniach polskiego konsumenta podczas świątecznej gorączki zakupów.
 2. W drugim odcinku naszej serii podcastów wystąpił prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, który opowiedział nam o tym jak jego zdaniem wyglądać mogą miasta przyszłości.
 3. O tym jak wytrwać w postanowieniach i zrealizować cele opowiedziała dr Milena Gojny-Zbierowska.
 4. Czy życie i kredyt mogą iść w parze? Jakich błędów nie popełniać i na co uważać, kiedy szukamy dodatkowej gotówki? Na m.in. te pytania odpowiedział nasz ekspert: dr inż. Tomasz Zieliński, prodziekan oraz Dyrektor rybnickiej Filii naszego Uniwersytetu.
 5. Jaki jest poziom czytelnictwa w naszym kraju? Jak czytanie wpływa na człowieka? Jakie misje realizują biblioteki, w tym obchodząca 10-lecie CiNiBa? Na te i inne pytania odpowiedział dr Radosław Jeż, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz zastępca Dyrektora Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
 6. W odcinku "Młodzi i podatki" dr Jolanta Gałuszka z Katedry Finansów Publicznych odpowiedziała m.in. na pytania: czy netto równa się brutto oraz jakie formalności należy spełnić, aby móc cieszyć się ulgą dla młodych. 
 7. 8 marca zaprezentowaliśmy specjalny odcinek z okazji "Dnia Kobiet", w którym gościem był nie kto inny, a nasza JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, która odpowiedziała słuchaczom na pytania: Czy w nauce działa reguła płci? Jakimi menedżerkami są kobiety? Czy istnieje kobiecy model przywództwa? 
 8. Jakie emocje wywołuje w nas wojna w Ukrainie? Czym jest atak paniki? Jak pomóc osobie, która jej doświadcza? M.in. o tym rozmawiamy w odcinku z naszym ekspertem dr inż. Pawłem Koconiem, socjologiem, psychologiem oraz informatykiem, pracującym w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych. 
 9. Czym jest ekonomia sportu? Jak wygląda finansowanie różnych dyscyplin sportowych w Polsce? I czy jest to dobry biznes, na którym można zarobić miliony? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział nam Adiunkt Katedry Ekonomii dr Artur Grabowski.
 10. Jaka jest przyszłość naszych kredytów? Dlaczego w budżetach domowych odczuwamy wyższy poziom inflacji niż ten, który podaje GUS? Dlaczego niszczy ona gospodarkę? Jak Polska wypada na tle UE? Co to jest policy mix? Odpowiedzi udziela nasz ekspert dr Jarosław Wąsowicz, pracownik Katedry Analiz i Prognozowania Rynku Pracy. 
 11. Czy Polacy zdają egzamin społeczny? Co oznacza słowo odpowiedzialność? Jakie są jej wymiary? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość dr hab. Anna Elżbieta Adamus-Matuszyńska, pracownik Katedry Badań Rynkowych i Marketingowych, socjolog, specjalistka ds. CSR. Ponadto, rozmawiamy o działalności Polaków na rzecz ofiar wojny w Ukrainie oraz o tym, jak sprawić, aby nasze środowisko było przyjaźniejsze do życia.