Przejdź do menu Przejdź do treści

Nasza doktorantka uczestnikiem Social Innovation Community Summer School w Bolonii

Po niezwykle wymagającej rekrutacji p. Agnieszka Ganiek, doktorantka na Wydziale Ekonomii w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych zakwalifikowała się, jako jedyna Polka, do udziału w prestiżowej Social Innovation Community Summer School w Bolonii.

Uniwersytet w Bolonii organizował w tym roku drugą edycję Letniej Szkoły Innowacji Społecznych 2017, która odbyła się w dniach 26 czerwca - 30 czerwca we Włoszech. Letnia Szkoła SIC była okazją na żywą dyskusję dotyczącą roli regionów jako potencjalnych ekosystemów przyjaznych rozwojowi innowacji społecznych. W tym kontekście szczególny nacisk został położony na znaczeniu historii i kultury regionu dla rozwoju takiego ekosystemu. Poruszano również tematy związane ze wspieraniem innowacji społecznych przez instytucje prywatne i publiczne.

Uczestnicy Szkoły Letniej zostali zapoznani z ciekawymi przykładami innowacji społecznych we Włoszech i regionach spoza UE. Zgodnie z celami edukacyjnymi Szkoły Letniej, w godzinach popołudniowych zorganizowano trzy równoległe warsztaty. Warsztaty poświęcone były głównie wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań na terenie regionu Emilia - Romania. Każda grupa przedstawiła wyniki swojej pracy w końcowej prezentacji na sesji plenarnej ostatniego dnia szkoły. Pani Agnieszka brała udział w grupie warsztatowej omawiającej problematykę związaną z ekonomią społeczną i innowacjami społecznymi. W tym warsztacie uczestnicy próbowali sprostać wyzwaniom stawianym przez podmioty społecznej gospodarki w regionie Emilia Romania. Warsztat związany był z dwoma różnymi przypadkami. Pierwszym były doświadczenia "Fare impresain Dozza" – to przedsiębiorstwo społeczne mające na celu szkolenie i integrację zawodową osadzonych więzienia w Dozzie w Bolonii. Drugi przypadek dotyczył doświadczenia spółdzielni socjalnej "La città verde" (w prowincji Ferrara) działającej w różnych aspektach związanych z selekcją i przetwarzaniem odpadów komunalnych oraz zatrudnianiem osób niepełnosprawnych umysłowo.

Wszystkie prelekcje, warsztaty i seminaria ukierunkowane były na ocenę znaczenia polityk publicznych badanych tematów. Wykładowcami szkoły byli specjaliści i praktycy najwyższej klasy, związani z różnymi komórkami Komisji Europejskiej i innymi organizacjami zajmującymi się zagadnieniami innowacji społecznych. Wśród nich wato wyróżnić:

  • Guglielmo Apolloni, który jest projektantem w Somos Más, międzynarodowej agencji zajmującej się zbiorową inteligencją dla dobra społecznych ekosystemów włoskiej agencji specjalizującej się w projektowaniu procesów innowacyjnych.

  • Lucia Balduzzi jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Nauki Edukacji na Uniwersytecie Bolońskim. Najnowsze badania i publikacje skupiają się na analizie polityk edukacyjnych na szczeblu krajowym i międzynarodowym oraz na profesjonalnym profilu lekarzy pracujących z dziećmi w konwencjonalnych i eksperymentalnych przedszkolach.

  • Mária Baracsi, która jest szefem działu współpracy międzynarodowej z IFKA Public Benefit Non Profit Ltd. z myślą o rozwoju przemysłu, koncentrując się na rozwoju społecznym i międzynarodowym. Wcześniej pracowała w Komisji Europejskiej, a także w projektach badawczych z firmą Microsoft Corporation, Uniwersytetem Johnsa Hopkinsa i Imperial College w Londynie.

  • Clemens Binder współpracuje z aspirującymi przedsiębiorcami społecznymi w społecznym inkubatorze startowym w regionie Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech.

  • Wim De Kinderen pracuje w biurze UE Brainport Eindhoven w Brukseli, reprezentując miasto Eindhoven, Brainport Development i inne podmioty gospodarcze. Współzałożyciel Europejskiej Szkoły Innowacji Społecznych (ESSI).

  • Kristian Mancinone pracuje dla agencji Aster, Emilia-Romagna, gdzie wdrażaja Regionalną strategię skupiającą się na innowacjach społecznych i obywatelskich. Ekspert w dziedzinie inkubacji innowacji społecznych.

  • Luigi Martignetti jest Sekretarzem Generalnym ds. OZE (europejska sieć miast i regionów gospodarki społecznej) oraz wiceprzewodniczącym Social Economy Europe, organizacji parasolowej europejskich i krajowych organizacji należących do gospodarki społecznej.

  • Pier Luigi Sacco jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie IULM w Mediolanie i Visiting University of Harvard. Obecnie jest specjalnym doradcą unijnego komisarza ds. Edukacji i kultury UE ds. Dziedzictwa kulturowego i Europejskiego Roku Kultury 2018. Jest członkiem Komisji Warwickiej, Europejskiej Sieci Eksperckiej ds. Kultury, zarządu Muzeum Zamkowego Ujazdowskiego w Warszawie oraz Europejskiego Domu Kultury.

Ponadto wieczorami organizowane były wizyty studyjne w celu zapewnienia uczestnikom lepszego zrozumienia ekosystemu innowacji społecznych w regionie bolońskim. Szkoła prowadzona była w języku angielskim.

Pani Agnieszka Ganiek od lat związana jest z III sektorem gospodarki w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego. Obecnie zawodowo zajmuje się wsparciem organizacji pozarządowych jako specjalista ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Gminie Mikołów, koordynuje innowacyjne projekty rozwijające sektor pozarządowy w podregionie tyskim, pozyskuje środki na działania aktywizujące mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a także jest członkiem Rady Sołeckiej w Palowicach. Zakwalifikowanie do Szkoły Letniej w Bolonii jest dużym wyróżnieniem, ponieważ posiadała ona tylko 45 miejsc.
"Udział w zajęciach, seminariach i warsztatach pozwolił mi poznać niesamowitych ludzi z całego świata. Warto dodać, że uczestnikami szkoły byli nie tylko studenci studiów doktoranckich, ale również kadra zarządcza instytucji rządowych krajów europejskich, instytucji rynku pracy, komórek komisji europejskiej i przedstawicieli międzynarodowych przedsiębiorstw. Szkoła była również miejscem wymiany interesujących przykładów symbiozy wielu organizacji realizujących wspólny cel jakim jest polepszenie jakości życia mieszkańców w regionach w których funkcjonują. Pozwoliła również nawiązać międzynarodowe kontakty które, mam nadzieję, w przyszłości zaowocują ciekawymi projektami" – relacjonuje p. Ganiek.     

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3