Przejdź do menu Przejdź do treści

Relacja z wizyty studyjnej w Gdańsku

W dniach 22-23 października br. odbył się wyjazd studyjny do Portu Gdańskiego. Uczestnikami byli studenci logistyki (inżynierska) trzeciego oraz czwartego roku.

Pierwszego dnia wyjazdu studyjnego odbył się warsztat prowadzony przez opiekuna grupy, Andrzeja Hanusika. Studenci zostali zaznajomieni z podstawowymi informacjami dotyczącymi żeglarstwa. W przeprowadzonym warsztacie poruszono tematykę związaną z budową jachtów (odpowiedzieliśmy sobie m. in. na pytanie dlaczego jacht nie tonie) oraz teorią żeglowania (dlaczego jacht płynie, jakie siły na niego działają, jak kontrolować jacht biorąc pod uwagę siłę wiatru oraz kurs jednostki). Następnie przedstawiono studentom podstawowe informacje na temat locji śródlądowej oraz morskiej, opowiedziano o źródłach informacji o poszczególnych akwenach oraz omówiono podstawowe oznakowaniem dróg wodnych.

Kolejnym elementem warsztatu były zagadnienia związane z meteorologią. Poruszone zostały tematy związane z oceną siły wiatru (skala Beauforta), rodzajami wiatrów lokalnych czy przewidywaniem pogody na podstawie chmur. Zwieńczeniem warsztatu była część praktyczna, w której studenci uczyli się wiązania podstawowych węzłów żeglarskich (m. in. węzeł prosty, refowy, krowi, rożkowy, palowy podwójny, ratowniczy, wyblinka, magnus, rzutka, szotowy, wantowy, zappelin, knagowy). Wykorzystane na warsztacie aktywne metody skłaniały studentów do dyskusji na przedstawiane tematy oraz pozwoliły im nabyć nowe umiejętności.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w budynku Zarządu Portu Gdańskiego. Przedstawiono wykładem na temat podstawowych informacji o porcie - przedstawiona została specyfika pracy w transporcie morskim, omówiono pozycję portu na Bałtyku oraz plany rozwojowe, przedstawiono wyzwania związane z kwestiami prawnymi, ekologicznymi i konkurencyjnymi Gdańska. Następnie studenci udali się na zwiedzanie portu. Pierwszym punktem programu był Wolny Obszar Celny, w którym studenci poznali możliwości jakie związane są z prowadzeniem działalności na jego obszarze. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Portu Wewnętrznego. Studenci dowiedzieli się jak wygląda praca przeładunkowa i składowa na nabrzeżach. Mieli okazję zobaczyć również budynki przeznaczone do przechowywania specyficznych rodzajów ładunków – towarów mrożonych, dojrzewalnie owoców czy spichlerze. Kolejnym elementem wizyty studyjnej był Port Zewnętrzny, gdzie z góry Wieży Kapitanatu studenci mogli podziwiać całą infrastrukturę portową oraz statki wpływające oraz wypływające z Gdańska. Widok panoramy portu zrobił duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu.

Kolejnym elementem programu była wizyta w DCT Gdańsk - jest to największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim głębokości akwarium, która pozwala na obsługę największych statków na świecie. Terminal obsługuje polski import, eksport, tranzyt oraz tranzyt morski. W trakcie wizyty przedstawione zostały poszczególne części terminalu, omówiono wyzwania  z jakimi codziennie mierzą się pracownicy oraz opisano przyszłe inwestycje. Podczas wycieczki mieliśmy szczęście oglądać proces załadunku kontenerów na OOCL Japan. Jest to ogromny statek kontenerowy, którego długość przekracza 400 metrów. Możliwość oglądania z bliska załadunku tak dużej jednostki na długo pozostanie w pamięci uczestników. Warto również zaznaczyć, że DCT stale inwestuje w swój rozwój, przez co jest bardzo dobrze połączone z miejscami zlokalizowanymi w głębi lądu oraz jest prawdziwą bramą do Europy Środkowej i Rosji.

Wyjazd studyjny pozwolił studentom na zapoznanie się ze specyfiką pracy dużego portu morskiego. Nabyta przez nich wiedza z pewnością przyda się podczas studiowania czy przyszłej pracy zawodowej. Z rozmów ze studentami jasno wynika, że wyjazd ten był dla nich bardzo pouczający i ciekawy.

Wyjazd odbył się w ramach projektu POWER 3.5. "Blisko – Międzynarodowo - Przez całe życie. Kompleksowy program zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach".

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3