Student srebrnym medalistą Pucharu Świata w karate!

Student Analityki Gospodarczej Michał Sowa po raz kolejny został doceniony na międzynarodowej arenie Karate Tradycyjnego - podczas rozgrywającego się 3 czerwca w Łódzkiej Atlas Arenie, IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym, wywalczył srebrny medal!


W Pucharze Świata prawo startu ma tylko 8 najlepszych zawodników na świecie. W tym roku eliminacje po cyklu turniejów Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego wywalczył student UE w Katowicach Michał Sowa! 

Puchar Świata to zawody w skomplikowanym systemie, który wymaga od zawodników wszechstronności. 

W tym roku do startu w Pucharze Świata wybranych zostało 11 zawodników, więc o starcie we właściwych zawodach zadecydować miały przeprowadzone wcześniej eliminacje. W wyniku losowania już w pierwszej rundzie Michał musiał się zmierzyć z drugim reprezentantem Polski - Wiktorem Staszakiem. Walka nie znalazła rozwiązania w regulaminowym czasie i dopiero w dogrywce Michał zdołał trafić dobrą techniką, która zadecydowała o jego zwycięstwie. Zwycięstwo zapewniło Michałowi start w Pucharze Świata.

W pierwszej rundzie Pucharu Świata Michał zmierzył się z wielokrotnym mistrzem świata Artsunem Ohanyanem z Armeni. Michał znalazł uznanie w oczach wszystkich sędziów i pewnie wygrał pojedynek. W kolejnej rundzie nasz reprezentant zmierzył się z późniejszym brązowym medalistą i po zażartej walce z Anatoliem Kuzmienko z Ukrainy zwyciężył po trafieniu techniką mae-geri (kopnięcie frontalne smagające).

W przedostatniej rundzie dzięki solidnym wykonaniom kata Sochin i Hangetsu znalazł się w ścisłym finale. Tam po raz kolejny zmierzył się z Wiktorem Staszakiem. Po bardzo wyrównanych dwóch pierwszych rundach, w trzeciej Wiktor wyszedł na niewielkie prowadzenie po karze jo-gai (wyjście poza pole walki) dla Michała.

Przez ostatnią minutę Bytomianin zaciekle atakował jednak nie udało mu się zdobyć punktów. O wyniku walki miała zadecydować ostania akcja. Michał miał szansę na rewanż - nawet jeśli nie zdobyłby punktów technicznych przeciwnik miał ogromne szanse na wyjście poza pole walki co spowodowałoby remis i doprowadziło do dogrywki. Michał wyprowadził kopnięcie, przed którym Wiktor wyszedł za matę. Niestety akcja miała miejsce równo z gongiem kończącym walkę, więc zakończyła się bez drogocennych dla Michała punktów. Mimo wszystko nasz student zakończył turniej na zaszczytnym, drugim miejscu.

W tegorocznym Pucharze wystartowali:

1. Michał Sowa - Polska
2. Wiktor Staszak - Polska
3. Anatolii Kuzmenko – Ukraina
4. Jakub Stepan – Czechy
5. Narek Iskandaryan – Armenia
6. Gennadii Golubchikov – Rosja
7. Julian Dumitras – Rumunia
8. Artsun Ohanyan –  Armenia
9. Viorel Bejan – Mołdawia
10. Alvaro Wegener – Chile
11. Paulo Afonso de Paiva Filho - Brazylia

Podium prezentowało się następująco:

1. Wiktor Staszak - Polska
2. Michał Sowa - Polska
3. Anatolii Kuzmenko - Ukraina

Naszemu studentowi serdecznie gratulujemy!

Więcej