Przejdź do menu Przejdź do treści

Głos UE Katowice w dyskusji nad Konstytucją

We wtorek 13 marca w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polityce społecznej" z udziałem prezydenta RP. W dyskusji w roli eksperta wystąpił dr hab. Wiesław Koczur, prof. UE z Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej, a w spotkaniu aktywnie uczestniczył także dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE z Katedry Prawa i Ubezpieczeń.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu debat poprzedzających referendum konsultacyjne ws. ustawy zasadniczej. Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji zachęcał do dyskusji nad zapisami konstytucji ws. wieku emerytalnego. Zwrócił uwagę, że w większości krajów zachodnich konstytucje zawierają w sobie elementy, które wyraźnie stanowią o obowiązkach państwa związanych z zabezpieczeniem społecznym. Namawiał też uczestników debaty m.in. do dyskusji nad konstytucyjnymi regulacjami dot. dialogu społecznego.

Dyskusję moderował dr hab. Marek Rymsza, Doradca Prezydenta RP. Głos ekspercki zabrali m.in.: prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na Sejm RP, dr hab. Wiesław Koczur - prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek władz Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz prof. dr hab. Anna Młynarska-Sobaczewska z Instytutu Nauk Prawnych PAN. W panelu eksperckim uczestniczył także Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji. Do dyskusji włączył się także dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE.

Prof. Wiesław Koczur zabierając głos w dyskusji i nawiązując do kwestii dużego marginesu swobody decyzyjnej rządzących w kształtowaniu sfery społecznej, określonej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, mówił m.in., iż "ustawodawca zwykły jak najbardziej powinien posiadać możliwość kształtowania rozwiązań w zakresie Polityki Społecznej (…), jednakże przepisy Ustawy Zasadniczej nie powinny umożliwiać całkowitej nieskrępowanej swobody w kreowaniu tych rozwiązań." Pod koniec swojej wypowiedzi, podzielił się także z obecnymi refleksją, że "realizowany w praktyce system zabezpieczenia społecznego to jest pewnego rodzaju kompromis między potrzebami obywateli a możliwościami ekonomicznym i możliwościami finansowymi państwa"

W drugiej części dyskusji, w której głos zabierali także uczestnicy spotkania, wypowiedział się również prof. Jan Wojtyła, który zwrócił m.in. uwagę na to, że "państwo ma obowiązek (…) chronić jednostkę przed skrajnością niedostatku i to jest właściwie taki obszar, w którym trzeba bardzo wyraźnie zdefiniować, na jakich zasadach i na jakich warunkach. Ale przed wszystkim trzeba promować szanse". Nawiązał także do kwestii pracy, która "ma kluczowe znaczenie. Praca jest pod ochroną Konstytucji, a nie praca wykonywana w ramach stosunku pracy". Przestrzegł także przed "nadmierną wiarą w omnipotencję prawa". Zadał także pytanie "czy Konstytucja i jej rozwiązania mają przede wszystkim sprzyjać promocji szans, czy alimentacji bezradności?"

Kolejna debata konsultacyjna dot. zmian w konstytucji odbędzie się w kwietniu - również w Pałacu Prezydenckim - i będzie dotyczyła gospodarki. Z kolei pod koniec kwietnia zostanie zorganizowana duża konwencja konstytucyjna z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, ekspertów, a także rządu.

Więcej oraz zapis audiowizualny całej dyskusji można znaleźć na stronie prezydent.pl.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3