Przejdź do menu Przejdź do treści

PulsHR Day 2017 z udziałem UE Katowice [relacja]

W środę 15 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się konferencja połączona z targami pracy, kariery i rozwoju osobistego pod nazwą "PulsHR_Day". Wydarzenie łączy świat biznesu ze światem akademickim, ekspertów rynku pracy i samorządowców, z pracownikami, zarówno tymi rozpoczynającymi karierę, jak i doświadczonymi. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – partnera wspierającego wydarzenia – reprezentował rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

W sesji inauguracyjnej pt. "Trendy HR 2017 – rynek pracy w Polsce, szanse, bariery, zagrożenia" poruszono m.in. kwestie polityki kadrowej, prognozowania rynku pracy czy potencjału demograficznego, w tym pracy wykonywanej przez cudzoziemców. Dużą część dyskusji poświęcono także kwestiom szkolnictwa wyższego i wchodzenia na rynek pracy odpowiednio przygotowanych absolwentów uczelni, do których odniósł się prof. Tomanek.  – "W szkolnictwie wyższym przyjmujemy zasadę Hipokratesa. Po pierwsze, jako uczelnie, mamy nie szkodzić tym młodym ludziom. Dajemy im czas, kolejno 3 i następnie 2 lata oraz możliwości. Dajemy im szansę, żeby się rozwijali. Różnica pomiędzy szkoleniem korporacyjnym, a studiami wyższymi jest taka, jak pomiędzy chowem klatkowym i wolnym wybiegiem. Na uczelniach dajemy ten wolny wybieg i w tym jest duża wartość. (…)" – mówił rektor, nawiązując do poruszonej kwestii rzekomego niedopasowania absolwentów uczelni do poszczególnych korporacji specjalizujących się w danych dziedzinach.

Odnosząc się z kolei do tematu zmian regulacji prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, prof. Tomanek wyjaśnił, iż "wiele rzeczy, które robimy na uczelniach, zmienia się pod wpływem regulacji rządowych, wiele pod wpływem nacisków rynku, ale także wiele pod wpływem samych pracowników uczelni, którzy mają poczucie misji i kierują się kategorią użyteczności". Podał tutaj przykład UE Katowice, gdzie "zmienia się model kształcenia, coraz więcej jest zajęć praktycznych i nauczycieli - praktyków, którzy prowadzą zajęcia, a na kierunkach tzw. praktycznych są obowiązkowe trzymiesięczne praktyki. (…) Obawa względem regulacji jest taka, żeby te regulacje nie ograniczały możliwości uczelni wyższych (…)". Dodał także, że nawet jeśli reforma szkolnictwa zostanie przeprowadzona w obecnej postaci, to szkolnictwo i tak się zmieni, bo polska gospodarka jest napędzana relacjami z otoczeniem i jest napędzana przez młodych, kreatywnych ludzi, których mamy i będziemy mieli na uczelniach. Zmiany w szkolnictwie nastąpią niezależnie od regulacji.

Poruszając natomiast temat jakości dydaktyki, rektor wykazał zależność pomiędzy ograniczonym w tym roku naborem, a co za tym idzie zwiększonymi progami punktowymi i związaną z tym trudnością dostania się na studia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a zarówno pewną szkodą dla gospodarki z jednej strony, jak i pozytywnym aspektem dla uczelni i absolwentów z drugiej strony. – "Jako Uniwersytet Ekonomiczny mamy "moce przerobowe", ale należało zmniejszyć nabór po to, żebyśmy mieli w warunkach niżu demograficznego lepszych kandydatów. Z jednej strony do gospodarki trafi mniej wysoko wykwalifikowanych pracowników. Z drugiej strony ci rewelacyjni kandydaci to rewelacyjni studenci, a będą jeszcze lepsi absolwenci i oni będą w konsekwencji drożsi. Rynek pracy dla mnie, jako "producenta" idzie w dobrą stronę. Będziemy sprzedawać nasz produkt po prostu drożej" – wyjaśnił prof. Tomanek.

Odnosząc się na koniec do kwestii niedoborów kapitału ludzkiego na rynku pracy, rektor mówił, że "rynek pracy jest, jaki jest i niedobory się zdarzają. Zastanawiamy się, skąd wziąć pracowników. Popatrzmy na to jednak także z innej strony. Potrzeba jest matką wynalazków. Jeżeli czegoś brakuje, to pojawia się innowacja. Zasoby w końcu się skończą, migracja jest też ograniczona. Jeżeli gospodarka będzie się tak rozwijała, to będzie coraz wyższa cena pracy. Co z tym można zrobić? Może się to okazać szansą dla polskiej gospodarki, bo jeżeli brakuje siły roboczej, to pojawia się nacisk na wzrost wydajności i zupełnie inne zasady funkcjonowania pracowników w firmach." – zakończył.

Równolegle do części konferencyjnej odbywała się część targowa wydarzenia. Uczestnicy wydarzenia mogli także zapoznać się z ofertą naszego uniwersytetu na specjalnym stoisku informacyjno-promocyjnym w strefie targów pracy, kariery i rozwoju.

Więcej na stronie www.pulshr.pl/day oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/pulsHRday/

PulsHR_Day to cykliczne wydarzenie, które jest okazją zarówno dla osób poszukujących wartościowej pracy, nowych możliwości, chcących świadomie kierować swoją karierą zawodową i rozwojem osobistym, jak i dla potencjalnych pracodawców, którzy poszukują właściwych pracowników.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3