Studenci UE Katowice w historycznym Rejsie Niepodległości dookoła świata

Rejs Niepodległości doskonale wpisuje się w obchody uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności, stanowi nie tylko promocję naszego kraju za granicą, ale również wspaniałą przygodę oraz szkołę żeglowania dla młodych adeptów tej dyscypliny. Nasi studenci są jednymi z ambasadorów Polski w historycznym Rejsie Niepodległości "Darem Młodzieży" dookoła świata. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.


źródło: Instagram @ajlonapalka

 

Żeglarze na morzach i oceanach spędzą ponad 11 miesięcy, największa polska fregata przepłynie w tym czasie 33 tysiące mil morskich. Dar Młodzieży swój historyczny rejs rozpoczął 20 maja 2018 r., zawita łącznie do 22 portów w 18 krajach świata.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów, zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w Rejsie Niepodległości bierze 400 młodych "ambasadorów Polski" oraz studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy wyłonieni zostali na podstawie kilku etapowego konkursu wiedzy z zakresu teorii żeglarstwa oraz historii Polski. Wśród załogi Rejsu Niepodległości znajduje się aż pięcioro studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

  • Aleksander Kuś - Wydział Ekonomii, kierunek ekonomia,
  • Magdalena Hoeftmann - Wydział Ekonomii, kierunek logistyka,
  • Iwona Palka - Wydział Finansów i Ubezpieczeń, kierunek finanse i rachunkowość,
  • Tomasz Osławski - Wydział Zarządzania, kierunek gospodarka turystyczna.
  • Tomasz Gąsior - Wydział Informatyki i Komunikacji, kierunek informatyka

Rejs został podzielony na kilka etapów, między którymi żeglarze zmieniają się rotacyjnie. Kluczowym punktem Rejsu Niepodległości był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku, gdzie uroczystości stulecia polskiej niepodległości połączone zostały ze świętem młodych ludzi z całego świata. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie zaplanowane zostało spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z głową Stolicy Apostolskiej – papieżem Franciszkiem.

Wylot do Panamy na Światowe Dni Młodzieży grupy większości laureatów odbył się 12 stycznia 2019 r. Natomiast w przeddzień wylotu, 11 stycznia 2019 r., studenci wzięli udział w dwóch oficjalnych spotkaniach, pierwszym z Markiem Gróbarczykiem, Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz drugim spotkaniu z Parą Prezydencką - Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą, które odbyło się w Pałacu PrezydenckimRelacja ze spotkania

Głównym celem Rejsu Niepodległości jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz promowanie polskiej historii, tradycji i kultury za granicą (w 22 krajach położonych na 4 kontynentach). Podczas podróży "Dar Młodzieży" zawinie do największych portów świata, m.in. Kopenhaga, Tallin, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hong Kong, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Londyn. W każdym z odwiedzonych portów przewidziane są wydarzenia prezentujące polską kulturę, konferencje biznesowe i spotkania dyplomatyczne

Zakończenie Rejsu Niepodległości zaplanowane jest na 28 marca 2019 r., kiedy to polski żaglowiec zacumuje do macierzystego portu w Gdyni.

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, źródło: prezydent.pl