Przejdź do menu Przejdź do treści

Zakończone projekty

Strona zawiera informacje dotyczące projektów dydaktycznych i naukowych o charakterze krajowym lub międzynarodowym, które były realizowane na Uczelni w ostatnich latach i zostały zakończone w roku 2023 lub 2024. 

Zrozumieć Zielone Finanse

Kierownik

Okres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
 dr hab. Ewa Dziwok, prof. UE 31.05.2024 - 30.11.2024Biuro InternacjonalizacjiMetropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Projekt skupia się na celu szczegółowym Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”, jakim jest stworzenie przestrzeni do badań z zakresu zielonych finanansów, a co za tym idzie odniesienie się do koncepcji "zrównoważonej zielonej metropolii". Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia Województwa Śląskiego, które będzie jednym z największych beneficjentów zielonej transformacji poprzez min. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. 

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poprzez wsparcie naukowe pracowników oraz włączenie ich do istniejących przedsięwzięć oraz zainicjowanie nowych, co jest czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia szerszego zasięgu prowadzonych badań. Pozwoli to na osiągnięcie efektu skali poprzez wspólne publikacje, udział w debatach na temat zielonych finansów oraz przygotowanie wspólnych projektów badawczych. Zaplanowane aktywności gości pozwolą na realizację zwiekszenia profesjonalizacji warsztatu badawczego oraz umiędzynarodowienie pracy naukowej.

Główne aktywności zakładają współpracę ze światowej klasy naukowcami , z wiodących ośrodków europejskich. Będą to prof. Ismail Erturk, prof. Thomas Walker i prof. Johannes Jager.  Oprócz wykładów i warsztatów, zaproszeni naukowcy włączą się w mentoring dotyczący projektów realizowanych przez kadrę akademicką UE Katowice oraz gościnnie przedstawicieli innych uczelni województwa śląskiego.  

                                                                                          Więcej informacji

Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo w finansach

Kierownik

Okres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Bożena Frączek, prof. UE27.02.2024 - 30.11.2024Biuro InternacjonalizacjiMetropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Projekt klastrowy, który skupia sie wokół ważnego i popularnego w ostatnim czasie obszaru jakim jest cyberbezpieczeństwo. Wraz ze wzrostem korzystania z usług cyfrowych i zakupów internetowych nasiliło się występowanie tego zjawiska, a obniżenie jego poziomu w regionie to zadanie, które wymaga wielu aktywności dedykowanych różnym grupom społecznym. Młodzież jest szczególnie ważną grupą, gdyż wkracza w samodzielne życie i powinna być świadoma problemów związanych z dynamicznie rozwijającą się technologią generatywną (sztuczną inteligencją) i związanymi z nią zagrożeniami. Kształcenie w tym obszarze jest niezwykle istotne i wymaga odpowiednich innowacyjnych metod edukacyjnych. Odpowiedzią na tę potrzebę jest niniejszy projekt, który dzięki współpracy ze światowej sławy naukowcem pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych metod dydaktycznych uwzględniających sztuczną inteligencję oraz zwiększenie świadomości i wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

                                                                                          Więcej informacji

ECOnomics4Climate II

Kierownik

Okres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE27.02.2024 - 30.11.2024Biuro InternacjonalizacjiMetropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Projekt jest klastrem spójnych tematycznie modułów, obejmujących działania realizowane w ramach promocji nowej dyscypliny, jaką jest ekonomia zmian klimatu. Główne aktywności zakładają współpracę ze światowej klasy naukowcami (3 osoby), z wiodących ośrodków europejskich. Oprócz wykładów i warsztatów, zaproszeni naukowcy włączą się w mentoring dotyczący projektów realizowanych przez kadrę akademicką UE Katowice. W szczególności, otoczą oni opieką merytoryczną młodych naukowców, którzy będą realizowali badania będące przedmiotem pozostałych modułów. Proponowane tematy badań mają na celu pokazanie kilku interesujących, oryginalnych i jednocześnie różnych badań naukowych, wpisujących się w cele strategiczne GZM, odnosząc się do koncepcji „zrównoważonej zielonej metropolii” w jej wymiarach związanych w szczególności z niską emisyjnością, zarządzaniem energią oraz rozwojem innowacyjnych branż.

                                                                                          Więcej informacji

Do góry

Massive Open Online Week for Collaborative Digital Education (MOOW CODE)

KierownikOkres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Agata Austen, Prof UE01.01.2022 - 31.12.2024Biuro Współpracy Międzynarodowej Erasmus+ , Partnerstwa współpracy (Akcja 2)

 

MOOW CODE jest przyszłościowym i zorientowanym na wpływ projektem, który ma na celu rozwój i promocję MOOW, wieloaspektowego, synergicznego formatu cyfrowego uczenia się i współtworzenia w szkolnictwie wyższym. Ambicją projektu jest zapoczątkowanie silnego ruchu MOOW w całej Europie poprzez dostarczenie wszystkich wymaganych metod i instrumentów do planowania, organizacji i wdrażania MOOW.

                                                  Więcej informacji

Feel good @ UEKat - wsparcie dla poprawy kondycji psychofizycznej studentów zagranicznych UE Katowice

 

Kierownik

Okres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
Magdalena Skowron01.07.2023 - 31.12.2024Biuro InternacjonalizacjiNarodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie przyjaznego środowiska dla studentów, które będzie sprzyjać poprawie ich kondycji psychicznej i fizycznej.

                                                                                            Więcej informacji

International Centre of Research Excellence in Transition of Coal Regions (ExCORE)

Kierownik Okres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
Prof. Monika Wieczorek-Kosmala 01.07.2022 – 30.06.2024 Biuro InternacjonalizacjiNarodowa Agencja Wymiany Akademickiej

 

 Celem projektu jest stworzenie warunków dla międzynarodowych zespołów badawczych i prowadzenia wspólnych badań naukowych na temat zielonej transformacji regionów węglowych.

                                                  Więcej informacji

 

Digital Area for Networking Teachers and Educators (DANTE)

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, Prof UE 01.03.2021 - 28.02.2023Biuro Współpracy Międzynarodowej Erasmus+ , Partnerstwa strategiczne (Akcja 2)

 

DANTE to projekt stworzony w celu wspierania edukacji na uczelniach wyższych poprzez projekt wspierający kompetencje cyfrowe wśród nauczycieli, kadry akademickiej, organizatorów kształcenia na uczelniach wyższych i studentów oraz tworzenie sieci współpracy pomiędzy instytucjami edukacyjnymi. Produkty będą ukierunkowane na te cele i pomogą podnieść jakość nauczania i atrakcyjność studiów. Główną grupą docelową projektu DANTE są nauczyciele akademiccy, pracownicy IT i kierownictwo uczelni. Drugą grupą docelową są dostawcy usług edukacyjnych, decydenci i studenci uniwersytetów.

                                                  Więcej informacji


Master in Customer Relationship Marketing (MERCURI)

KierownikOkres realizacji Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Justyna Matysiewicz, Prof UE01.02.2022 - 30.04.2023Biuro Współpracy Międzynarodowej Erasmus Mundus Design Measures

Projekt ma na celu zbudowanie nowego, w pełni zintegrowanego i innowacyjny program studiów z zakresu marketingu relacji konsumenckich. Działania projektowe w szczególności dot. następujących obszarów: koordynacja i zarządzanie programem studiów, określenie wspólnych zasad i kryteriów rekrutacji, zintegrowane i ujednolicone obsługi studentów, zasady i tryb ukończenia studiów, zarządzanie finansami, zapewnienie jakości i akredytacja, wspólna strategia promocji. 

 

 

UEKat dostępny – program wsparcia procesu kształcenia dla osób ze szczególnymi potrzebami

KierownikOkres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania

Paweł Kadłubiak

Kanclerz

01.11.2021 - 30.09.2023        

Biuro Doskonałości Naukowej

Centrum Dostępności

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

 

Głównym celem projektu jest likwidacja barier w dostępie do studiów oraz wprowadzenie do programów nauczania działań zapewniających dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach poprzez osiągnięcie modelu uczelni dostępnej.

                                                  Więcej informacji

Experiential education. Interactive/Intensive course of European brand management (brandY)

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Justyna Matysiewicz, Prof UE01.09.2020 - 31.08.2023Biuro Współpracy Międzynarodowej Erasmus+ , Partnerstwa strategiczne (Akcja 2)

 

Głównym celem projektu jest zaprojektowanie, wdrożenie i przetestowanie innowacyjnego narzędzia do nauczania przez doświadczenie. Narzędzie to posłuży do kształcenia studentów w zakresie Marketingu. Dzięki temu zwiększą się ich szanse na zatrudnienie. Łącząc interdyscyplinarną wiedzę i doświadczenie, partnerzy projektu w trakcie realizacji projektu opracują materiały do nowoczesnego i w pełni interaktywnego programu szkoleniowego z zakresu zarządzania marką międzynarodową, w tym:

  • e-book zawierający innowacyjne materiały i narzędzia dydaktyczne, a także gotowe procedury ich wdrożenia;

  • podręczniki, zarówno dla studentów, jak i wykładowców;

  • platformę internetową w postaci interaktywnej gry, która umożliwi dostęp do opracowanych materiałów.

                                         Więcej informacji                                                                            

                                                                       

 

 

Digital skills and cross-domain entrepreneurship for societal challenges (DIGI-SOC)

Kierownik Okres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr Artur Ochojski01.12.2021 - 31.11.2023Biuro Współpracy MiędzynarodowejErasmus+ , Partnerstwa współpracy (Akcja 2)

 

Projekt DIGI-SOC oferuje ramy dla potrzeb związanych z rozwojem współpracy ponadnarodowej w celu wspierania innowacyjnych programów nauczania, które promują postawy i kompetencje przedsiębiorcze w połączeniu z umiejętnościami cyfrowymi. Projekt ma na celu przekształcenie współpracy transnarodowej w materiał programowy, który dotyczy umiejętności cyfrowych i międzydziedzinowych kompetencji przedsiębiorczych studentów przygotowanych do stawienia czoła wyzwaniom społecznym.

Ucząc się od mistrzów - Prof. Yannis Tsalavoutas

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.11.2023Biuro Internacjonalizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest poprawa kompetencji naukowo-badawczych kadry Uniwersytetu, wsparcie młodych naukowców poprzez ich internacjonalizację i podniesienie ich kompetencji badawczych oraz umiędzynarodowienie Uczelni.

                                                  Więcej informacji

 

 

 

Ucząc sie od mistrzów - Prof. Reggie Hooghiemstra

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.04.2023Biuro Internacjonalizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest realizacja strategii odpowiedzialności społecznej Uniwersytetu, zwiększenie szans na pozyskanie akredytacji międzynarodowych, umiędzynarodowienie Uczelni oraz wsparcie młodych naukowców poprzez ich internacjonalizację i podniesienie ich kompetencji badawczych.

                                                  Więcej informacji

Ucząc się od mistrzów - Prof. Nazim Hussain

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.04.2023Biuro InternacjonalizacjiGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest internacjonalizacja badań naukowych, wsparcie młodych badaczy, realizacja strategii odpowiedzialności społecznej Uczelni oraz zwiększenie szans na pozyskanie akredytacji międzynarodowych Uniwersytetu.

                                                  Więcej informacji

Ucząc się od mistrzów - Prof. Steffen Andersen

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.11.2023Biuro Internacjonalizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest poprawa kompetencji naukowo-badawczych kadry naukowej Uniwersytetu, umiędzynarodowienie Uczelni, zwiększenie szans na pozyskanie akredytacji międzynarodowych oraz wsparcie młodych naukowców przez ich internacjonalizację.

                                                  Więcej informacji

Klimatyczna kampania

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierająca Źródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.11.2023Biuro Internacjonalizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest promocja Uniwersytetu oraz poszerzenie kompetencji uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie pracy grupowej, sztucznej inteligencji i znajdowania rzetelnych źródeł informacji.

                                                  Więcej informacji

Różne ścieżki badań w ekonomii zmian klimatu

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 - 30.11.2023Biuro InternacjonalizacjiGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest stworzenie warunków do sieciowania młodych naukowców w wymiarze międzynarodowym, zwiększenie możliwości młodych badaczy na publikację w wysoko punktowanych czasopismach naukowych oraz umiędzynarodowienie badań naukowych.

                                                  Więcej informacji

Zrównoważona logistyka dla klimatu

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala 01.02.2023 - 30.11.2023Biuro InternacjonalizacjiGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest poszerzenie kompetencji studentów w zakresie analizy danych, zarządzania projektami, a także pracy w grupach. Projekt ma także na celu stworzenie studentom możliwości udziału w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym i umiędzynarodowienie ich.

                                                  Więcej informacji

Wdrożenie metody COILs w edukacji o ekonomii zmian klimatu

KierownikOkres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala01.02.2023 – 30.11.2023 Biuro Internacjonalizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest podniesienie kompetencji studentów z różnych dziedzin, zwiększenie atrakcyjności oferty dydaktycznej oraz umiędzynarodowienie jej.

                                                  Więcej informacji

 

SI&E Sztuczna Inteligencja i Edukacja


KierownikOkres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania
dr hab. Bożena Frączek, prof. UE16.30.2023 – 30.11.2023Biuro InternacjonalizacjiGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i świadomości w zakresie sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w procesie edukacji (nauczania i uczenia się) z uwzględnieniem moralnych i społecznych aspektów.

                                                  Więcej informacji

 

Akademia Kreatywnej Edukacji

Kierownik

Okres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
Prof. dr hab. Sławomir Smyczek01.10.2021 - 30.06.2023Biuro InternacjonalizacjiNarodowa Agencja Wymiany Akademickiej (PO WER)

 

Celem projektu jest umiędzynarodowienie programu dydaktycznego, uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla studentów zza granicy oraz promocja Polski i regionu Śląska.

                                                    Więcej informacji

Ekonomia bez granic

 

Kierownik

Okres realizacji  Jednostka wspierającaŹródło finansowania
Magdalena Skowron01.12.2021 - 31.05.2023Biuro InternacjonalizacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

 Celem projektu jest popularyzacja nauki na skalę międzynarodową poprzez organizację wydarzeń będących okazją do debat i prezentacji prac naukowców z całego świata.

                                                    Więcej informacji

Blisko-Międzynarodowo-Przez całe życie

KierownikOkres realizacji Jednostka wspierającaŹródło finansowania

Małgorzata Majeranowska

Zastępca Kanclerza  

01.10.2018 - 30.09.2022       

Biuro Doskonałości NaukowejProgram Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

 

Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

                                                  Więcej informacji

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3