Program obchodów
W Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki trwają intensywne prace związane z przygotowaniem programu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Głównym trzonem obchodów będą wydarzenia realizowane w ramach 50 tygodni tematycznych. Skupiać się one będą na najbardziej istotnych tematach budzących zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Program jest przygotowywany na podstawie sześciu ścieżek tematyczny dotyczących wybranych zagadnień, a dla których nauka może poszukiwać odpowiedzi i rozwiązań.
Pierwsza z nich to “Zdrowie i jakość życia”. W życiu każdego z nas niezwykle istotna jest troska o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety, pomimo rozwoju współczesnej medycyny i wzrostu jakości życia często nie wiemy, jak działać w zgodzie z naszym organizmem i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest dla nas najlepsze.
Druga z obranych ścieżek to “Klimat i środowisko”. Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska dotykają każdego człowieka na Ziemi. W przypadku naszego regionu ważne jest podejmowanie prób rewitalizacji zniszczonego przez przemysł środowiska – dawniej dającego pracę i napędzającego rozwój, a obecnie postrzeganego przez pryzmat zniszczonych terenów czy zaburzonych cieków wodnych (takich jak „rzeka-nie-rzeka” Rawa).
Trzecia ścieżka to “Przemysły przyszłości”. Myślenie o przemysłach przyszłości doprowadziło nas również do spostrzeżenia, że wszystkie pozostałe ścieżki tematyczne EMNK 2024 mogą skutkować nowymi rozwiązaniami. Tematy związane ze zdrowiem, klimatem, innowacjami społecznymi, kreacją i krytyką, a także dziedzictwem przemysłowym pobudzają nas do zadawania fascynujących pytań i poszukiwania niezwykłych odpowiedzi.
W ramach czwartej ścieżki “Innowacje społeczne” przyjrzymy się temu, jak nauka może przyczyniać się do identyfikacji potrzeb społecznych, a także temu, jak wpływa ona na przeprowadzanie istotnych zmian społecznych w regionie. Zaprezentujemy również działania w zakresie citizen science – nauka obywatelska daje doskonałą szansę na uzyskanie realnego wpływu mieszkańców województwa śląskiego na pracę naukowców.
W piątą ścieżkę “Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe” wpisują się wszystkie aktywności, które dotyczą szeroko rozumianego dziedzictwa przemysłowego i kulturowego. Jednym z poruszanych tematów będą procesy transformacji społeczno-gospodarczej w regionach, gdzie obecny był przemysł ciężki. Nie da się ukryć, że węgiel odgrywa dużą rolę w naszej metropolii. Warto na niego patrzeć wielowymiarowo, a nie tylko z perspektywy czarnych brył wydobywanych w kopalniach.
Ostatnia ścieżka to “Kreacja i krytyka”, skupia się ona m.in. wokół zagadnienia kreowania i prowadzenia narracji, ale także krytycznego namysłu nad przedsięwziętymi działaniami. Zwrócimy uwagę na interdyscyplinarność, ponieważ tylko spojrzenie z różnych perspektyw pozwala stworzyć komplementarną i wewnętrznie spójną rzeczywistość. Jesteśmy również zainteresowani najnowocześniejszymi metodami nauczania.
Wszystkie wydarzenia przygotowywane w ramach obchodów EMN mają wymiar zarówno lokalny, regionalny, krajowy, jak i europejski. Całość programu jest przeznaczona dla wszystkich grup społecznych i wiekowych - z ogromną nadzieją na dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Główne pasmo programowe “50 tygodni” tworzone jest we współpracy uczelni publicznych działających jako Konsorcjum Akademickie Katowice - Miasto Nauki.
Dołącz do nas