Mateusz Handel jest zastępcą burmistrza Mikołowa już dziewiąty rok. Posiada wykształcenie prawnicze. Ukończył także studia związane z zarządzaniem rozwoju miast - Master of Bussines Administration. Całe jego życie związane jest z Mikołowem, jednak przez dwa lata mieszkał w Toronto. Wiceburmistrzem został dzięki konkursowi, który organizował Burmistrz Mikołowa na swojego zastępcę.
Przedmiotem spotkania była współpraca, która jest ważnym aspektem współdziałania z różnymi jednostkami i partnerami. Rozmowa dotyczyła m.in. partnerstwa w zarządzaniu. Mateusz Handel przedstawił podział partnerów na 3 grupy:
- partnerstwo z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST),
- partnerstwo społeczne,
- partnerstwo polityczne.
W czasie zajęć został poruszony także temat Gónośląsko-Zagłębowskiej Metropolii, która została powołana 9 marca 2017 roku, a w jej skład wchodzi 41 gmin, łącznie ponad 2 mln mieszkańców. Zastępca burmistrza omówił również zadania GZM, jakimi są m.in.
- kształtowanie ładu przemysłowego,
- rozwój społeczny i gospodarczy,
- wspólne przetargi na energię,
- rządowy program Stop Smog,
- planowanie przestrzenne,
- planowanie, koordynowanie, integrowanie i rozwój publicznego transportu,
- promowanie obszaru metropolii.
Pojawił się również temat współpracy ze starostwem powiatowym, polegającej na:
- tworzeniu i wdrażanie strategii rozwoju,
- współpracy z przedsiębiorcami,
- wspólnym inwestowaniu drogowym,
- współpracy na rzecz ekologii.
Kolejną omawianą jednostką, z którą GZM współpracuje był Urząd Marszałkowski, którego działania, zdaniem burmistrza, stanowią dobry przykładem współpracy między gminami.
Mateusz Handel przedstawił także zmiany, jakie zostały dokonane w Mikołowie, np. wymiana lamp, która zwróciła się w niecały rok, czy zamontowanie OZE (odnawialnych źródeł energii). Oprócz tego przedstawił współpracę z sąsiednimi gminami i gminami powiatu w obszarze: odpadów komunalnych, turystyki i rekreacji, klastera energetycznego czy kolei.
Studenci aktywnie i z zainteresowaniem brali udział w zajęciach, prowadzili ciekawy dialog z Mateuszem Handlem, a także zadawali pytania dotyczące:
- komunikacji miejskiej,
- kształtowania kosztów struktury transportowej przed GZM oraz po jej powołaniu,
- problemów związanych z rozwojem miast,
- siły przebicia w czasie wyborów osób niezwiązanych z partiami politycznymi,
- źródeł pozyskiwania funduszy na wybory,
- środków pieniężnych miast i gmin.