Jak zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie studiów?

Zastanawiasz się jak zdobyć doświadczenie podczas studiów?

Doskonałą metodą zdobycia doświadczenia zawodowego i rozwoju swoich umiejętności jest członkostwo w organizacjach studenckich i kołach naukowych.

Listę organizacji studenckich działających na naszej Uczelni znajdziesz na stronie: www.ue.katowice.pl/studenci/zycie-studenckie/organizacje-studenckie.html

natomiast zestawienie Kół naukowych dostępne jest na stronie: www.ue.katowice.pl/studenci/zycie-studenckie/kola-naukowe.html

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny, jako dodatek do życiorysu, może przykuć uwagę rekrutera i zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy. Dokument powinien być nie tylko bezbłędny, ale i unikatowy. Należy opisać w nim m.in. powód zainteresowania daną ofertą. Warto przedstawić, co zyska firma, zatrudniając właśnie Ciebie.

List motywacyjny – wskazówki

Przygotowując list motywacyjny, należy:

• Zadbać o jego czytelność - Na wstępie warto skupić się na tym, by dokument był czytelny. Ozdobna czcionka czy nieodpowiednie formatowanie tekstu mogą spowodować, że list motywacyjny będzie postrzegany jako mało profesjonalny.
  • Spersonalizować go - Jednym z największych błędów popełnianych przez kandydatów jest wysyłanie tego samego listu w odpowiedzi na różne ogłoszenia. Dokument powinien być napisany pod kątem wybranej oferty i profilu działalności firmy. Nie należy też zapominać o odpowiednim zaadresowaniu i zwróceniu się do osoby odpowiedzialnej za rekrutację.
  • Podać powód zainteresowania ofertą - W liście motywacyjnym warto wyjaśnić, dlaczego interesuje nas praca w firmie, do której aplikujemy. W tym celu dobrze jest zapoznać się z tym, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo i jakie wartości są dla niego istotne.
  • Opisać swoją kandydaturę - Dokument powinien zawierać argumentację, dlaczego to właśnie my sprawdzimy się na interesującym nas stanowisku. Warto powołać się na doświadczenia z poprzednich prac – jeśli ich nie posiadamy, możemy wymienić, czego nauczyliśmy się podczas praktyk, stażu, a nawet w trakcie realizowania projektów na studiach czy uczestnictwa w kołach naukowych. Nie chodzi o powtarzanie informacji z CV, a przedstawienie ich w szerszym zakresie.
  • Podkreślić, co może zyskać firma - Ciekawym i ważnym elementem listu jest prezentacja, co możemy zaoferować firmie. Innymi słowy – jakie korzyści przyniesie przedsiębiorstwu nasza praca. W ten sposób pokażemy szczere zainteresowanie oraz zaangażowanie w szukanie pracy.
  • Usunąć błędy - Przed wysłaniem listu motywacyjnego należy dokładnie go sprawdzić i w razie potrzeby - dokonać korekty.

Więcej informacji na temat listu motywacyjnego znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/