Zasady kompleksowej oceny jednostek naukowych
Ocenie podlegają jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 ze zm.), tj. wymienione art. 2 pkt 9 ustawy rodzaje jednostek organizacyjnych, prowadzących w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe.
Kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych dokonuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN).
Jednostki naukowe są oceniane w tzw. grupach wspólnej oceny (GWO). Zespoły ewaluacji przyznają jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów:
- osiągnięcia naukowe i twórcze,
- potencjał naukowy,
- materialne efekty działalności naukowej,
- pozostałe efekty działalności naukowej.
W drodze decyzji jednostkom naukowym przyznaje się następujące kategorie naukowe:
- A+
- A
- B
- C
Najważniejsze zmiany w obecnym procesie parametryzacji:
- ujednolicony wykaz czasopism - czasopisma, które zostały zamieszczone w co najmniej jednym wykazie obowiązującym w poszczególnych latach z okresu 2013–2016 z najwyższą liczbą punktów spośród określonych w poszczególnych wykazach z tego okresu,
- uwzględnione zostaną publikacje naukowe w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych, uwzględnionych w bazie czasopism i abstraktów Web of Science Core Collection,
- wprowadzenie jako kryterium oceny efektów wdrożeniowych i aplikacyjnych,
- włączenie podręczników akademickich do oceny,
- wprowadzenie kategorii monografii wybitnych,
- premiowanie udziału jednostek naukowych w projektach międzynarodowych.
Ocena jednostek przeprowadzona będzie na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej przedstawionych przez jednostki naukowe w ankietach przekazywanych w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Polon, w terminie określonym przez ministra.
Dołącz do nas