Przejdź do menu Przejdź do treści

15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego z udziałem UE Katowice [relacja]

W dniach 24-26 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywał się XV Europejski Kongres Gospodarczy. W wydarzeniu udział wzięła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak oraz Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE. Dodatkowo, prelegentami podczas wydarzenia byli eksperci UE Katowice: prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka, prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, dr hab. Jacek Pietrucha, prof. UE, dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE, dr hab. Robert Tomanek, prof. UE oraz dr Marcin Baron. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był jednym z partnerów wydarzenia.

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa. Prestiżowe wydarzenie, jakim jest EEC odbywa się co roku, w samym centrum Katowic. XV Europejski Kongres Gospodarczy to cykl wydarzeń obejmujący szerokie spektrum tematów gospodarczych, m.in. trendy i tendencje zmieniające gospodarkę, kształtujące jej perspektywy w zmiennym, trudnym dla biznesu otoczeniu geopolitycznym i makroekonomicznym.

Uroczysta Inauguracja XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Pierwszego dnia (24 kwietnia) odbyła się uroczysta inauguracja wydarzenia, w której wzięli udział:

  • Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski;
  • Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego;
  • Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;
  • Wojciech Kuśpik - prezes zarządu PTWP S.A.;
  • Bogumił Sobula - wiceprezydent Katowic;
  • Yuliia Svyrydenko - Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki.

Debaty z ekspertami UE Katowice podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

25 kwietnia podczas wydarzenia można było wysłuchać interesujących sesji, których gośćmi byli: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak, dr hab. Robert Wolny, prof. UE, dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE,  prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, dr Marcin Baron, dr hab. Jacek Pietrucha, prof. UE.

Ostatniego dnia (26 kwietnia) udział w sesji dot. kadr dla administracji wzięła prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka.

Relacje z debat

25 kwietnia 2023 r., godz. 09.30-11.00

Roboty i robotyzacja, Więcej informacji

Sesja z udziałem dr hab. Rafała Żelaznego, prof. UE z Katedry Ekonomii dotyczyła motywów i sprawdzonych modeli inwestowania w robotyzację. Profesor nawiązał na samym początku do ogólnodostępnych raportów:

"W Polsce odnotowaliśmy między rokiem 2021-2022 pięćdziesięcio-sześcio procentowy wzrost instalacji - mówię na razie o robotach przemysłowych. [...] Całość świata zamyka się kwotą 517 tysięcy robotów przemysłowych. Na pierwszym miejscu są Chiny, drugim Japonia, na trzecim miejscu Stany Zjednoczone […], jako Polska jesteśmy piętnastym krajem, jaki w tym raporcie się pojawia."

Następnie wspomniał o panującym trendzie, który jest dla niego w pewien sposób interesujący: "Ten trend w kierunku tzw. kobotów, czyli robotów współpracujących z człowiekiem, a więc trend być może w najbliższej przyszłości, który trochę zaprzeczałby tej tezie, że zastąpimy człowieka robotem, no bo pojawia się integracja człowieka z robotem na linii produkcyjnej czy przy wykonywaniu usługi. Trend wydaje się być ciekawy z kilku powodów: element precyzji, zmęczenia, efektywności, mógłby być ciekawy."

25 kwietnia 2023 r., godz. 11.30-13.00

Inflacja, Więcej informacji

Prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, kierownik Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego swój głos zabrał w sesji dot. inflacji, podczas której omawiano prognozy inflacyjne i dalsze spodziewane skutki dla gospodarki.

"[…] mieliśmy deflację, taką płytką, że Polacy nawet tego nie odczuwali, a potem mieliśmy też pandemię i tak naprawdę skończyliśmy z inflacją bardzo wysoką. Moim zdaniem trzeba pamiętać, że presja inflacyjna pojawiła się jeszcze przed pandemią i ona powstała na bazie popytowej. Dobra sytuacja gospodarcza, rynek pracy w znakomitej kondycji, przed pandemią, jeszcze w lutym, inflacja była na poziomie 4,7. Ta presja inflacyjna powstała jeszcze przed pandemią. Pandemia ją stłumiła i po roku na nowo wyszła z przedziału odchyleń od celu, a więc powyżej 3,5%. Miała charakter czysto popytowy. [...] Moim zdaniem przyczyną są zbyt niskie stopy procentowe, które potem z kolei zadziałały, że ten popyt rósł, ale dodatkowo rósł jeszcze popyt na kredyty hipoteczne. Druga przyczyna to odłożone 120 miliardów przymusowych oszczędności. Trzecia przyczyna to bagatelizacja inflacji przez większość mojej Rady, to powodowało po prostu odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i presję popytową, a zatem moim zdaniem początek tej inflacji ma charakter popytowy, wewnętrzny." - mówił podczas debaty prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar.

25 kwietnia 2023 r., godz. 11.30-13.00

Zrównoważona mobilność miejska, Więcej informacji

Tematyka sesji, w której wziął udział dr hab. Robert Tomanek, prof. UE obejmowała przyszłość mobilności Europejczyków oraz nowe modele mobilności.

prelegenci podczas sesji wraz z dr hab. Robertem Tomankiem"Ja mam wielki sentyment do czasu transportu zbiorowego i uważam, że to jest ten element, który jest nieodzowny, natomiast przyszłość mobilności miejskiej to jest mobilność zeroemisyjna, a przynajmniej niskoemisyjna. Niskoemisyjność i zero-emisyjność osiągamy, dzięki temu, że rozwijamy system transportu zbiorowego, ale również rozwijajmy mobilność osobistą, rozwijamy rowery, a przede wszystkim rozwijamy planowanie przestrzenne. Jeżeli będziemy tak planowali miasta, jak planujemy w tej chwili to transport zbiorowy będzie nieefektywny, bo on potrzebuje dużych potoków. Będzie bardzo duży ruch i przemieszczenia." - mówił podczas swojej sesji dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

25 kwietnia 2023 r., godz. 13.30-14.30

Katowice - Europejskie Miasto Nauki, Więcej informacji

JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak wzięła udział w sesji dotyczącej planów inwestycyjnych w regionalną naukę i jej infrastrukturę i opowiedziała o korzyściach, jakie można osiągnąć dzięki otrzymanemu tytułowi:

JM Rektor prof. Celina Olszak z prelegentami podczas sesji"Myślę, że w trakcie tej dyskusji warto nawiązać do konkretnych korzyści, jakie może odnieść miasto i cały region z uzyskania tego tytułu, bardzo ważną korzyścią jest promocja miasta i regionu. […] Badania, które robiliśmy w 2022 roku wśród mieszkańców Katowic i regionu pokazały jednak, że wiedza na temat tego, że miasto uzyskało tytuł nie jest zbyt duża, więc wiele jest do zrobienia. Ta promocja uważam, nie powinna odbywać się tylko w mieście i regionie, ale w całej Polsce. Mało tego, powinna objąć całą Europę. Mówię o promocji i reklamie, bo to jest dźwignią do osiągnięcia pozostałych korzyści i mówię tu o korzyściach ekonomicznych, inwestycyjnych. O tym tytule mogą dowiedzieć się przedsiębiorcy nie tylko z Polski, ale z całej Europy. […] To jest także świetna promocja dla naszej branży, naszego rynku edukacyjnego."

25 kwietnia 2023 r., godz. 15.00-16.00

Nauka i biznes - klimat dla współpracy, Więcej informacji

W sesji o tematyce środowiska i przestrzeni dla współpracy nauki i biznesu wziął udział Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE. Całość dyskusji moderował dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych.

"Atuty do współpracy, krótko - mamy to, czego biznes potrzebuje, czyli absolwenta. Na drugim miejscu wskazałbym badania naukowe, czyli wykorzystanie i implementacja. […] Mamy kwestię dokształcania, mamy od lat bardzo niosłe hasło, że kształcimy przez całe życie. To nie jest kwestia tylko skończenia studiów, ale i uzupełniania pewnej wiedzy, tak naprawdę nawet na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. [..] Jesteśmy empatyczni, ja uważam, że czujemy to, czego potrzebuje biznes i potrafimy na te potrzeby odpowiedzieć." - mówił dr hab. Robert Wolny, prof. UE o atutach UE Katowice.

25 kwietnia 2023 r., godz. 16.30-18.00

Nauka i rozwój, Więcej informacji

Była to ostatnia sesja tego dnia z udziałem ekspertów UE Katowice. Udział w niej wziął dr hab. Jacek Pietrucha, prof. UE, kierownik Katedry Ekonomii, a całość moderowała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak, przewodnicząca Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich. Debata dotyczyła nauki i szkolnictwa wyższego jako czynnika rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.

Profesor odniósł się do prowadzonych przez siebie oraz swój zespół badań: "[…] jeżeli popatrzymy z lotu ptaka na zależność pomiędzy systemem szkolnictwa wyższego, a produktem krajowym brutto i popatrzymy na uogólniony, łączny wynik, to nie ma żadnej wątpliwości, że wszystkie ekonometryczne dowody wskazują na to, że inwestowanie w naukę przynosi zwrot, to znaczy efekty są wyższe i to znacznie aniżeli skala nakładu. […] Efektywność inwestowania w naukę jest zależna od poziomu rozwoju gospodarczego kraju, o którym mówimy. Wiele wskazuje na to, że na niskich poziomach rozwoju gospodarczego inwestowanie w naukę nie daje pożądanych efektów. Te efekty pojawiają się dopiero wówczas, kiedy mówimy o krajach na średnim, wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Po drugie, inny ciekawy wynik to fakt, że efektywność inwestowania w naukę jest zależna od poziomu nakładów."

26 kwietnia 2023 r., godz. 11.30-13.00

Kadry dla administracji, Więcej informacji

Tematem sesji, w której brała udział prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka dotyczyła sprawności administracji a jakości kadr:

"[…] administracja nie może być tylko tym elementem wrażliwości, wsparcia, maksymalnego empowermentu. Budujmy ludzi na miarę rzeczywistości, która nas otacza, to znaczy, budujmy rekinów zarządzających w administracji publicznej. […] widać, jak bardzo menedżer nakierowany na korporacjonizm z ludzką twarzą potrafi przebudować kadry zarówno wysokiego i średniego, jak i urzędniczego układu ludzi pracujących w administracji. […] Kultura organizacyjna jest niezwykle istotna, czyli budujmy kulturę organizacyjną na miarę organizacji wrażliwych, responsywnych, orkiestrujących, na miarę organizacji, które koprodukują, czyli wciągają."

Profesor w swojej dyskusji odniosła się do książki pt. "Kultura organizacji publicznych świadczących usługi społeczne: orientacja, uwarunkowania i efekty", której jest redaktorem: "[…] mówiliśmy o tym, że kontekst i to, w jaki sposób menedżer publiczny będzie budował zawartość tego kontekstu, będzie decydowało o tym, czy będziemy mieli ślamazarnych, pełnych pretensji urzędników czy będziemy mieli ludzi świadomych swojej misji, sensu swojego funkcjonowania w organizacji […]".

Stoisko UE Katowice

Podczas trzech dni wydarzenia mogliście spotkać nas na stoisku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, które licznie odwiedzaliście. Była to świetna okazja, aby porozmawiać o studiach I i II stopnia, a także studiach podyplomowych, które posiadamy w naszej ofercie.

Galeria zdjęć

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3