Przejdź do menu Przejdź do treści

Wykład profesora Leszka Balcerowicza na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach [relacja]

24 lutego br., o godz. 12:00 w Auli CNTI odbył się wykład prof. Leszka Balcerowicza pt. "Dobre i złe ustroje a wolność", który dotyczył stanu i perspektywy polskiej gospodarki na tle Europy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także innych uczelni wyższych. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz Uczelni na czele z JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiną M. Olszak, która oficjalnie powitała naszego gościa.

Leszek Balcerowicz to polski polityk i ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991), Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Jerzego Buzka (1997–2000), poseł na Sejm III kadencji (1997–2000), prezes Narodowego Banku Polskiego (2001–2007), drugi przewodniczący Unii Wolności (1995–2000), założyciel i przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Kawaler Orderu Orła Białego.

Wykład

W pierwszej części spotkania Profesor odniósł się do polityki społeczno-gospodarczej w Polsce w latach 1989-2022. Następnie poruszył zagadnienia ustrojów politycznych na przykładzie Korei Południowej i Północnej. Następnie prof. Leszek Balcerowicz przedstawił przyrost PKB w ujęciu czasowym. 

W swoim wystąpieniu nasz gość poruszył również bardzo aktualny temat prezentując dane statystyczne średniorocznej inflacji w Polsce w latach 1989-2022. Profesor omówił też inwestycje w Polsce w poszczególnych latach oraz mechanizm spowolnienia gospodarki i kryzysu.

Dyskusja

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań Profesorowi, a zarazem włączenia się aktywnie w dyskusję dotyczącą m.in. polityki monetarnej, instrumentów finansowych oraz wirtualnego pieniądza w kontekście swobód obywatelskich.

Dyskutowano też na temat kwestii podatkowych oraz dotacji i świadczeń socjalnych z budżetu państwa. Omówiono także możliwe scenariusze rozwoju sytuacji społeczno-gospodarczo-politycznej wraz z potencjalnymi konsekwencjami. Wśród poruszanych zagadnień odniesiono się również do tematu inflacji w kontekście podejmowania konkretnych decyzji politycznych.

Odkrywając wolność

Po zakończeniu interesującej dyskusji zgormadzeni w Auli CNTI słuchacze spotkania mieli możliwość zakupienia najnowszej książki Profesora pt. "Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu", a także uzyskania pamiątkowego autografu. 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3