Jubileusz Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w tym roku świętuje XV-lecie swojego powstania. Z tej okazji odbyły się dwa uroczyste koncerty jubileuszowe: 8 października 2021 r. o godz. 18:30 w Mieście Ogrodów w Katowicach oraz 17 października 2021 r. o godz. 17:00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Współorganizatorem wydarzeń była Opera Śląska w Bytomiu, a Partnerem Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Patronami honorowymi koncertów były władze Miasta Katowice i Miasta Bytom, władze Województwa Śląskiego – Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski i Wojewoda Śląski oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Koncerty zostały objęte licznymi patronatami medialnymi: Telewizja TVS, TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Radio Piekary, portal Chórtownia,, Gość Niedzielny, Radio eM 107,6 fm, Polskie Radio Katowice oraz Katowice naszemiasto.pl. Wsparcie okazali również sponsorzy: Józef Drukarz Drukarnia Zawiercie, Drukarnia Cyfrowa Wy-Druk s.c., firma Energo-Complex i mecenas wydarzenia firma Techniki Lakiernicze Sołtysiak Sp. J.

Do udziału w przeżywaniu uroczystości chór zaprosił byłych dyrygentów, byłych kierowników, byłych chórzystów, przedstawicieli władz miasta Katowice oraz miasta Bytom, władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przedstawicieli instytucji patronujących, przedstawicieli podmiotów współpracujących, sponsorów i mecenasa wydarzenia, gości honorowych, pracowników uczelni, rodziny oraz sympatyków zespołu.

Wydarzenia jubileuszowe miały szczególnie podniosły charakter, ponieważ do wykonania programu koncertowego zostali zaproszeni znakomici artyści: solista Daniel Cebula-Orynicz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (Jazz i Muzyka Estradowa), finalista 6. edycji programu "The Voice of Poland", laureat wielu konkursów i festiwali oraz akompaniator Jakub Gwardecki – pianista, hammondzista i klawiszowiec, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, koncertował z wieloma zespołami, w tym z zespołem Zbigniewa Wodeckiego. Do współpracy w roli konferansjera został zaproszony Michał Czaplicki, który z wrodzoną charyzmą i poczuciem humoru poprowadził oba koncerty.

Za stronę muzyczną oraz program koncertowy odpowiedzialny był maestro - dyrygent chóru Michał Brożek, który przygotowując się do jubileuszu inspirował się słowami Pawła Łukaszewskiego, iż "Sacrum zaczyna się tam, gdzie kończą się problemy warsztatu".

Koncerty zostały podzielone na dwie części. Pierwsza, wprowadzająca do muzyki sakralnej i świeckiej z rożnych epok, począwszy od baroku po współczesność. Występy rozpoczęto od utworu "Sing a new song" autorstwa R. Staheli, który chór wykonał z akompaniamentem fortepianu. Następnie zaprezentowano pieśni, z którymi zespół zdobywał największe laury podczas konkursów w ciągu piętnastu lat działalności, a były to: "Exultate Justi" L. Da Viadana, "Gloria" A. Kirschnera oraz "The Battle of Jericho" M. Hogana. W tej części koncertów miała miejsce podniosła chwila, gdyż nie mogło zabraknąć na uroczystości wyjątkowych gości – byłych chórzystów, którzy wystąpili na scenie i wspólnie wykonali trzy utwory: "Modlitwa do Bogarodzicy" J. Świdra, "Sub Tuum Preaesidium" H. J. Botora oraz "Lux Aurumque" E. Whitacre’a. Brzmienie zespołu w takim składzie przywołało aurę wspomnień, jak wtedy, kiedy razem koncertowali, zdobywali nagrody i spędzali czas. Na zakończenie pierwszej części chór odśpiewał kolejno: "Deus ex Machina" J. Neske, "Ave Verum" M. Raczyńskiego i "O Magnum Mysterium" A. Makora.

W trakcie obu koncertów w tej części nastąpił kolejny wyjątkowy moment, gdyż odbyło się prawykonanie utworu sakralnego "Alleluja", skomponowanego przez dyrygenta M. Brożka, który stanowi swoistą dedykację dla chóru z okazji obchodów jubileuszu.

Konferansjer, wprowadzając publiczność w kolejne punkty programu przypominał o najważniejszych wydarzeniach z życia zespołu oraz osobach, które zapisały się w sposób szczególny w historii chóru.

Po krótkiej przerwie, w drugiej odsłonie koncertów chór zaprezentował się w nowych strojach, w których wykonał utwory o charakterze rozrywkowym, do których włączył elementy choreografii. W tę część koncertów audytorium wprowadziły w klimat niepowtarzalnej atmosfery utwory Zbigniewa Wodeckiego, zabrzmiały kolejno "Zacznij od Bacha" w arr. S. Mecki oraz "Lubię wracać tam, gdzie byłem już" arr. M. Brożka, w których prawdziwy kunszt umiejętności wokalnych pokazał solista D. Cebula-Orynicz przy lirycznym akompaniamencie pianisty J. Gwardeckiego. Następnie publiczność miała okazję wysłuchać aranżacje znanych i lubianych utworów takich, jak: "Say something" Pentatonix/arr. Van der Merwe, czy "Mann in the Mirror" Michaela Jacksona/arr. Van der Merwe, albo "Circle of life" Eltona Johna/arr. F.G. Calalang. Zabrzmiały także "I’m a Train" A. Hammonda oraz "Nyon Nyon" J. Runestada.

Zarówno część pierwsza – sakralna, jak i druga – rozrywkowa w wykonaniu chóru okazały się być duchową ucztą dla licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła występy gromkimi oklaskami na stojąco. W podziękowaniu za życzliwe i pełne ciepła przyjęcie zespół wykonał na bis fragmenty utworów "Lubię wracać tam, gdzie byłem już" Z. Wodeckiego/arr. M. Brożka oraz "Alleluja" M. Brożka.

Podczas koncertu w Katowicach na scenie Miasta Ogrodów głos zabrał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE, który skierował słowa uznania za prezentowany przez chórzystów wysoki poziom i wyraz artystyczny pod kierunkiem dyrygenta oraz podkreślił niezwykle prężną działalność organizacyjną zarządu na czele z prezesem.

W Operze Śląskiej w Bytomiu w imieniu JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak przemówił Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, który odczytał list gratulacyjny kierowany do całego zespołu, przekazał również życzenia wszelkiej pomyślności oraz dalszych równie wybitnych dokonań, jakie udało się dotychczas zrealizować. Prorektor w przemówieniu nawiązał do miejsca, w którym odbywał się koncert, jako kolebki muzyki chóralnej, pogratulował wyboru oraz wyraził słowa podziękowania za zaproszenie.

Za kilkuletnią bardzo owocną współpracę podziękował także Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek, który zaznaczył, że przez cały ten czas był świadkiem nieustannego rozwoju zespołu, nawiązując do wspomnień o poprzednim jubileuszu chóru podkreślił, jak ważna jest pasja i zaangażowanie w wykonywaniu muzyki chóralnej, pożyczył kolejnych sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej oraz wytrwałości w spełnianiu własnych ambicji.

Życzenia i gratulacje odczytał jeszcze Andrzej Wójcik, sekretarz Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który podkreślił zasługi i niegasnącą działalność chóru na rzecz popularyzacji i podtrzymania tradycji chóralistyki w kraju i zagranicą.

W trakcie wieczorów koncertowych zostały wręczone podziękowania na ręce poprzednich kierowników, dyrygentów oraz instruktorów, którzy prowadzili dotychczas zespół, przyczyniając się do osiągania sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, tak muzycznie, jak organizacyjnie.

Na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu w Sali Koncertowej im. A. Didura wyróżnieni zostali Pani Teresa Chmiel, inicjatorka i długoletnia kierowniczka chóru Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek, którzy za wsparcie i szczególny wkład w rozwój zespołu otrzymali pamiątkowe płyty.

Dyrygent M. Brożek przygotował i odczytał słowo do chórzystów, którzy będąc amatorami i miłośnikami śpiewu chóralnego wykonują repertuar chóru w sposób profesjonalny, oddając serce i prezentując wyjątkowy talent. Podkreślił, jak bardzo ceni gotowość i czas zespołu poświęcany na próbach podczas przygotowań do wydarzeń – koncertów i konkursów oraz zaangażowanie w także inne działalności chóru.

Następnie wystąpił Prezes zarządu oraz obecny kierownik ds. administracyjno-organizacyjnych, Bartłomiej Toma, który złożył serdeczne podziękowania dyrygentowi za prowadzenie zespołu, liczne sukcesy, inspirację, dążenie do realizacji wyznaczonych celów, wsparcie oraz budowanie niezwykłej atmosfery.

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach postanowił także włączyć się w podziękowania i zarówno dyrygentowi M. Brożkowi, jak i kierownikowi B. Tomie za całokształt, muzyczną odsłonę chóru, jak i działalność organizacyjno-administracyjną, uroczyście przekazał dyplomy uznania i obrazy, które zostały namalowane w postaci tryptyku inspirowanego utworem "Alleluja" M. Brożka, specjalnie przygotowanego na jubileusz chóru.

W roku jubileuszowym zespół wydał piątą płytę pt. "Caelesti Lumine" z muzyką sakralną, która prezentuje przekrój siedmiu lat artystycznej działalności. Na płycie znajdują się utwory wykonane w stylu a capella oraz fragmenty Wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha. Z okazji obchodów święta chóru został przygotowany pamiątkowy album, w którym zaprezentowano piętnastoletnią jego aktywność, uwzględniając najważniejsze informacje wraz z galerią zdjęć.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii, a przy głównych wejściach do sal koncertowych w Katowicach i Bytomiu ustawiono stoisko z materiałami promującymi zespół, stoisko z najważniejszymi statuetkami, dyplomami oraz nagrodami zdobytymi podczas konkursów w kraju i zagranicą, a także stoisko z płytami i księgą pamiątkową, do której wpisywali się przybyli na koncerty goście.