International Academic Week 2021, EKA University of Applied Sciences, 20 - 23.04.2021, Riga, Łotwa

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydarzenia

Dear colleagues,

Happy New 2021 year! Wish you and your family health, prosperity, and open borders!

It is time to plan our annual International Academic Week (IAW2021) that EKA organizes in collaboration with Alberta College. Based on the currently available information about the restrictions, we plan to organize it virtually – accepting both teaching and training applications. In case the boarders are opened, we are ready also to host the guests at EKA. (Application form, Abstract template)

IAW2021 is planned on April 20-23, 2021. Please, share the information among the colleagues!

It is also a great opportunity to participate in two international events at the same week. Our International Scientific Conference "Emerging Trends in Economics, Culture and Humanities (etECH2021)" that is organized by the EKA University of Applied Sciences in collaboration with Alberta College (Latvia), Walsh College (USA) and Sumy State University (Ukraine) is organized within the framework of IAW2021! Invitation is attached.

If any questions – I am at your disposal! If any questions about etECH2021 – please, contact jelena.titko@eka.edu.lv

Warm greetings from Riga,

Marina Tihomirova

9. edycja International Staff Week - Brno University of Technology

W imieniu czeskiej uczelni partnerskiej - Brno University of Technology serdecznie zapraszamy do udziału w 9. edycji International Staff Week.
Mile widziani są aktywni uczestnicy, chętni do dzielenia się pomysłami, najlepszymi praktykami i własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-21 października 2022 r., składać się będzie ze spotkań, prezentacji oraz warsztatów i przeznaczone będzie głównie dla pracowników administracyjnych lub odpowiedzialnych za agendę międzynarodową.

Wszystkie informacje, w tym program wstępny, można znaleźć TUTAJ.
Rejestracja dostępna TUTAJ
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2022.