Pre-invitation: International Week, 10-14.02.2020, Saimaa UAS, Finlandia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydarzenia, które będzie organizowane przez nasza uczelnię partnerską w Finlandii

Dear Partners,

It is our pleasure to invite your teaching and non-teaching staff to participate the annual International Week of Saimaa University of Applied Sciences. Our international week has been a tradition for many years, but this time timing is slightly different – We wish to welcome you to experience Finnish winter! Our international week will take place on 10 – 14 February 2020, on the time when it should be all white and beautiful here in Finland!

Please find more information on the topics of the week and some practical information from the enclosed Pre-invitation. However, remember that beyond the topical presentations, you will have many opportunities to share experiences with peers from a wide range of higher education institutions. Traditionally the seminar brings together participants that are open to sharing new ideas and best practices among colleagues.

The registration form as well as guidelines for practical arrangements will be found on website www.saimia.fi/international-week  by the middle of November.

We will inform all the recipients of this pre-invitation as soon as the registration is open.

The international week will take place on the campus in Lappeenranta - Join the memorable international week by the beautiful lake Saimaa!

Please feel free to spread the word about our international week to your colleagues!

With best regards,

Mari Tuukkanen
Service Manager (International Affairs)

9. edycja International Staff Week - Brno University of Technology

W imieniu czeskiej uczelni partnerskiej - Brno University of Technology serdecznie zapraszamy do udziału w 9. edycji International Staff Week.
Mile widziani są aktywni uczestnicy, chętni do dzielenia się pomysłami, najlepszymi praktykami i własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-21 października 2022 r., składać się będzie ze spotkań, prezentacji oraz warsztatów i przeznaczone będzie głównie dla pracowników administracyjnych lub odpowiedzialnych za agendę międzynarodową.

Wszystkie informacje, w tym program wstępny, można znaleźć TUTAJ.
Rejestracja dostępna TUTAJ
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2022.