Visiting professor program at the Polytechnic Institute of Bragança - 2022/2023-S1 Call

Dear Partners of IPB,

The Polytechnic Institute of Bragança (IPB, Portugal) shares the vision for differentiation by promoting internationalization, pedagogical innovation and practice-based research. Reinforcing its unique internationalization project, the IPB opens the 2022/2023-S1 Call for the reception of visiting professors, with the conditions described in the attached document (here).

The interested professors should submit his/her application at www.ipb.pt/go/z318, before the deadline of 15/01/2022.

Best regards,

IPB

Sylwia Solczak Melo
International Relations Office
Polytechnic Institute of Bragança
Campus de Santa Apolónia

Bragança Portugal

9. edycja International Staff Week - Brno University of Technology

W imieniu czeskiej uczelni partnerskiej - Brno University of Technology serdecznie zapraszamy do udziału w 9. edycji International Staff Week.
Mile widziani są aktywni uczestnicy, chętni do dzielenia się pomysłami, najlepszymi praktykami i własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-21 października 2022 r., składać się będzie ze spotkań, prezentacji oraz warsztatów i przeznaczone będzie głównie dla pracowników administracyjnych lub odpowiedzialnych za agendę międzynarodową.

Wszystkie informacje, w tym program wstępny, można znaleźć TUTAJ.
Rejestracja dostępna TUTAJ
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2022.