Wystawa pt. "Śląscy Teksańczycy Wczoraj i Dziś" w CNTI

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. Leszek Żabiński. W wydarzeniu wzięli udział:

• Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki,
  • Barbara Wnęk – radna Rady Miasta Katowice w imieniu Senatora RP Leszka Piechoty,
  • Gerard Kurzaj – Prezes oraz Członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla,
  • Józef Kłyk – śląski filmowiec amator,
  • Stefania Dyduch – autorka wideobloga o sprawach śląskich bifyj.pl
  • oraz pracownicy Uczelni.

Uroczystość prowadził Prorektor ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Wojciech Dyduch.

W programie otwarcia zaplanowano również koncert Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Michała Brożka. Chór wykonał wiązankę pieśni śląskich w opracowaniu Norberta Kroczka. Na akordeonie akompaniowała Agnieszka Ojczyk.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wystawa "Śląscy Teksańczycy Wczoraj i Dziś" dotyczy bardzo ciekawej i ważnej dla historii Śląska i Polski tematyki emigracji ludności śląskiej do Ameryki w połowie XIX wieku. Pierwsza grupa rodzin wyjechała jesienią 1854 roku. Grupa ta założyła w grudniu tego samego roku parafię o nazwie Panna Maria, która jest najstarszą polską miejscowością w Ameryce. Dzisiaj około 200 tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych ma śląskie korzenie. Fenomenem jest, że wielu z nich posługuje się gwarą śląską.

Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla wraz z Muzeum Diecezjalnym w Opolu we współpracy z Fundacją im. Leopolda Moczygemby z USA.

Pierwszy raz Wystawę zaprezentowano 16 marca 2014 r. w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Wystawa prezentowana była w naszej Uczelni na zaproszenie Władz Uczelni z inicjatywy Kierownika Chóru.

Więcej o Wystawie www.slask-texas.org