Historia Katedry

Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych, powstała na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach w 2008 roku na bazie istniejących wcześniej jednostek organizacyjnych: Katedry Nauk Humanistycznych, której założycielem i kierownikiem od 1992 roku był prof. zw. dr hab. Henryk Przybylski (1938-2011) oraz Katedry Zarządzania Publicznego, kierowanej przez prof. UE dr hab. Aldonę Frączkiewicz-Wronkę.  Podstawowymi zagadnieniami podlegającymi badaniom Katedry Zarządzania Publicznego były problemy zarządzania w organizacjach publicznych i społecznych, a przede wszystkim kwestia efektywności, przywództwa, organizacja i funkcjonowanie systemów: ochrony zdrowia, pomocy społecznej, administracji publicznej i edukacji.

Kierownictwo aktywowanej w 2008 roku Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych objęła prof. UE. dr Aldona Frączkiewicz Wronka. Nowa Katedra zatrudnia pracowników naukowych z doświadczeniem i dorobkiem badawczym wypracowanym w obrębie macierzystych jednostek i po części kontynuowanym przez nich obecnie. W nowej formule Katedry znajdują się także wspólne obszary zainteresowań i badań, gdyż obie Katedry, macierzyste w stosunku do obecnej jednostki organizacyjnej, prowadziły prekursorskie w obszarze teorii i praktyki badania nad problemami public relations oraz zarządzania w sektorze publicznym.

Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych, wraz z Katedrą Inżynierii Wiedzy Wydziału Informatyki i Komunikacji, organizowała między innymi znane i doceniane w środowisku naukowym konferencje cykliczne, "Technologie Wiedzy w Zarządzaniu Publicznym".