Przejdź do menu Przejdź do treści

XXI Konferencja Naukowa pt. "Procesy internacjonalizacji w gospodarce światowej" [relacja]

W dniu 22 października 2024 roku odbyła się XXI Konferencja Naukowa pt. "Procesy internacjonalizacji w gospodarce światowej", zorganizowana przez Katedrę Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. Konferencję otworzyli Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE, Dziekan Wydziału Ekonomii dr hab. Izabela Ostoj, prof. UE i kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych dr hab. Małgorzata Dziembała, prof. UE.

W trakcie sesji plenarnej, której przewodniczył prof. SGH dr hab. Adam A.Ambroziak zaprezentowano pięć referatów. Prof. dr hab. Andrzej Cieślik z Uniwersytetu Warszawskiego podjął problematykę zróżnicowania płci menedżerów i właścicieli firm zagranicznych realizujących eksport bezpośredni i pośredni. Dr Aleksandra Szarek-Piaskowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie omówiła handel wewnątrzgałęziowy Polski w latach 2000- 2022. Następnie prof. UJ dr hab. Marek Świstak z Uniwersytetu Jagiellońskiego swoje rozważania skoncentrował wokół UE i wyzwań z którymi to ugrupowanie musi się zmierzyć w związku ze zmianą łańcuchów dostaw. Dr Oleksandr Patlatoi i prof. dr hab. Aleksandra Gaweł w wystąpieniu zwrócili uwagę na udział państw UE w globalnych łańcuchach dostaw (GVC) i znaczenie GVC dla innowacyjności europejskich przedsiębiorstw. Prof. dr hab. Magdalena Osińska i dr Małgorzata Szczepaniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wskazały na zróżnicowanie w postrzeganiu nierówności dochodów poszczególnych regionów świata.

Następnie obrady prowadzone były w czterech równoległych sesjach. W sesji której przewodniczył prof. IERiGŻ dr hab. Łukasz Ambroziak przedstawiono sześć referatów i dotyczyły one problematyki globalizacji, wybranych aspektów ewolucji działalności Światowej Organizacji Handlu. Zwrócono uwagę na elementy protekcjonistyczne w polityce ekonomicznej Chin w świetle handlu ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Wskazano także na rozproszone rynki hybrydowe jako kluczowy element równorzędny transformacji rynkowej na przykładzie sprawiedliwego handlu. Omówiono napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w szczególności ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin. Tematyka handlu wewnątrzgałęziowego produktami rolno-spożywczymi w państwach Grupy Wyszehradzkiej była przedmiotem ostatniego wystąpienia.

Doktor dr Agnieszka Kłos ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przewodniczyła sesji w trakcie której przedstawione referaty koncentrowały się wokół ewolucji pomocy publicznej na cele związane z energią w Polsce w latach 2004-2023, Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027. Rozważania dotyczyły także instrumentów wsparcia internacjonalizacji przedsiębiorstw w kontekście wieloletnich ram finansowych 2021-2027, konkurencyjności polskiego eksportu usług biznesowych w okresie członkostwa w Unii Europejskiej. Wskazano na rolę Unii Europejskiej w promowaniu konkurencyjności regionu Morza Bałtyckiego, podjęto także problematykę finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego w UE i nierówności społecznych.

W sesji, której przewodniczyła prof. PG dr hab. Magdalena Olczyk tematyka wystąpień dotyczyła analizy wrażliwości jako metody doskonalenia mierników syntetycznych gospodarki cyfrowej, znaczenia ekonomii współdzielenia w Europie. Omówiono procesy logistyczne branży farmaceutycznej, bariery odnośnie do zagranicznej ekspansji małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie eksporterów z Podkarpacia. Wskazano również na kwestie dotyczące zróżnicowania płci w przedsiębiorstwach w Europie.

W sesji, której przewodniczył dr hab. Marcin Gruszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, podjęta została problematyka bankowych regulacji w kontekście ryzyka kredytowego, efektywności giełd finansowych w aspekcie działań podejmowanych przez BRICS. Omówiono także problematykę anomalii rynkowych - efektu miesiąca roku, sytuacji finansowej gospodarstw domowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej, metodę porządkowania liniowego TOPSIS dla oceny zróżnicowania rozwoju społeczno-gospodarczego w małych państwach wyspiarskich Globalnego Południa. Całość rozważań zakończyła prezentacja dotycząca strefy euro. 

W trakcie sesji plenarnej, której przewodniczył prof. SGH dr hab. Paweł Kulpaka przedstawiono cztery referaty w których podjęto kwestie zagranicznej ekspansji polskich przedsiębiorstw w Niemczech, skutków wojny w Ukrainie dla polskich przedsiębiorstw w latach 2022 2024. Omówiono problematykę integracji gospodarczej usług biznesowych na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i jej skuteczności na przykładzie usług rachunkowych i architektonicznych. Wskazano na ryzyko zmienności cen wybranych metali w okresie pandemii COVID 19 i wojny na Ukrainie. 

Podsumowania i zamknięcia konferencji dokonała dr hab. Małgorzata Dziembała, prof. UE, dziękując wszystkim za udział w konferencji, w tym ciekawe prezentacje i inspirujące dyskusje.

Partnerami konferencji było Polskie Stowarzyszenie Badań Wspólnoty Europejskiej – PECSA, Przegląd Europejski i Central European Economic Journal. 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3