Relacja z Konferencji Naukowej „Innowacje na rynku finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym – teoria i praktyka 2022"

W dniach 8-10 listopada 2022 r. w Ustroniu odbyła się VII edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Innowacje na rynku finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym – teoria i praktyka 2022", zorganizowana przez Katedrę Bankowości i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Katedrę Bankowości i Rynków Finansowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Przedmiotem Konferencji były szeroko pojęte innowacje w bankowości i na rynkach finansowych, które współcześnie rozpatruje się w wymiarze produktowym, organizacyjnym, procesowym oraz marketingowym. Przyjęta konwencja Konferencji umożliwiła rozważanie problematyki innowacji finansowych zarówno od strony teoretycznej, jak i  empirycznej, co pozwoliło osiągnąć założone cele Konferencji, którymi były: identyfikacja innowacji finansowych we współczesnych systemach finansowych, wskazanie ich wpływu na zachowania pośredników finansowych, konsumentów i inwestorów oraz działania podejmowane przez regulatorów i instytucje nadzorcze w warunkach dynamicznie rozwijających się technologii cyfrowych.

W Konferencji udział wzięło blisko 50 przedstawicieli świata nauki reprezentujących 12 wiodących ośrodków akademickich w Polsce oraz przedstawiciele praktyki gospodarczej w osobach:

1.      Mariusz Siembiga– Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach

2.      Jan Ziomek - Kierownik Departamentu Innowacji Finansowych FinTech, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego,

3.      Michał Szymański - Dyrektor ds. Strategicznego Rozwoju Nowych Rynków, Polski Standard Płatności sp. z o.o. (Blik),

4.      Michał Król - Prezes Mikołowskiego Banku Spółdzielczego,

5.      Mariusz Zygierewicz – Związek Banków Polskich.

Podczas konferencji w ramach czterech sesji tematycznych wygłoszono łącznie 23 referaty. Poruszane w nich kwestie koncentrowały się wokół: cyfryzacji pieniądza i rozliczeń, nowych wyzwań w bankowości i na rynkach finansowych, korzystania z usług finansowych w dobie rozwoju innowacji oraz innowacyjnych produktów i rynków finansowych.

Patronat honorowy nad Konferencją objęli:

1.      Komitet Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk,

2.      Narodowy Bank Polski,

3.      Komisja Nadzoru Finansowego,

4.      Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

5.      Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Partnerami Konferencji byli: Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Natomiast wsparcia finansowego Konferencji udzielili:

1.      Polski Standard Płatności sp. z o.o.  (główny sponsor konferencji)

2.      Mikołowski Bank Spółdzielczy

3.      Lubelski Bank Spółdzielczy

4.      Centrum Prawa Bankowego i Informacji sp. z o.o.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją.

Do zobaczenia za rok!