W dniu 18 listopada 2024 r. po raz jedenasty w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach miała miejsce organizowana przez Katedrę Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych cykliczna konferencja "Podatki – Finanse – Przedsiębiorstwo". Rozważania tegorocznej konferencji skoncentrowane zostały na kwestiach cyfryzacji rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług.
Organizowane od 11 lat, coroczne spotkania konferencyjne, integrujące środowisko doradców podatkowych i społeczności akademickiej, są efektem realizacji porozumienia o współpracy, zawartego w 2013 r. miedzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Śląskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Wpisując się postanowienia zawartego porozumienia organizatorzy Konferencji przyjęli do zrealizowania dwa cele. Pierwszy to promocja zawodu doradcy podatkowego wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu. Drugi – wymiana poglądów na temat cyfryzacji rozwiązań podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Takie sformułowanie celów spowodowało, że w gronie 150 uczestników Konferencji znaleźli się zarówno doradcy podatkowi, jak i pracownicy naukowi oraz studenci Uniwersytetu.
Uroczystego otwarcia XI Konferencji dokonał Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, który gratulując kolejnego spotkania konferencyjnego, wyraził poparcie dla idei integracji środowiska biznesowego i akademickiego oraz życzył uczestnikom twórczej dyskusji. Do uczestników konferencji zwrócił się także Przewodniczący Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych dr Mariusz Cieśla, który przybliżył koncepcję tegorocznej konferencji podkreślając ważność i aktualność jej tematyki dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zachęcając do wymiany poglądów, życzył uczestnikom owocnych obrad. Następnie do uczestników Konferencji zwrócił się Dziekan Wydziału Finansów dr hab. Andrzej Piosik, prof. UE, który nawiązując do efektów poprzednich edycji konferencji życzył równie udanego spotkania i dalszej integracji środowiska doradców podatkowych ze społecznością akademicką.
Integralną częścią Konferencji są rozstrzygnięcia Konkursów na najlepszą pracę licencjacką i najlepszą pracę magisterską o tematyce podatkowej. Po raz dwunasty dokonano rozstrzygnięcia ogłoszonych wspólnie przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Katedrę Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach konkursu na najlepsze prace licencjackie i konkursu na najlepsze prace magisterskie z zakresu problematyki podatkowej. Tegoroczne konkursy obejmowały prace dyplomowe obronione w Uniwersytecie Ekonomicznym w okresie od 1.09.2023 r. do 30.09.2024 r. Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a także Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu doradca podatkowy Wanda Nowak, przedstawiając rozstrzygnięcia Komisji Konkursowej podkreśliła duże zainteresowanie wśród studentów problematyką podatkową oraz aktualne i ciekawe, a często niestandardowe tematy i treści złożonych prac.
W tegorocznym konkursie na najlepszą pracę licencjacką laureatami zostali:
- I miejsce – Małgorzata Kwiecień za pracę: "Znaczenie podatków lokalnych w dochodach gminnej jednostki samorządu terytorialnego ", promotor: dr Bożena Ciupek.
- II miejsce – Natalia Maj za pracę: "Wpływ polskiego ładu i niskich podatków na wysokość zwrotów otrzymanych przez podatników na przykładzie urzędu skarbowego: dr Ewa Janik.
- III miejsce – Natalia Kołodziej za pracę: "Formy opodatkowania organizacji pozarządowych", promotor: dr Aleksandra Lubicz-Posochowska.
Ponadto, wyróżnienia w kategorii prac licencjackich otrzymały Anna Kocha za pracę: "Ocena systemu opodatkowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i Wielkiej Brytanii", promotor: dr hab. Blandyna Puszer, prof. UE oraz Julia Kamińska za pracę: "Opodatkowanie gier hazardowych w Polsce", promotor: dr Jolanta Gałuszka.
W przypadku konkursu na najlepszą pracę magisterską Komisja Konkursowa przyznała cztery równorzędne nagrody za zajęcie III miejsca dla:
- Patrycji Gwóźdź za pracę: "Funkcjonowanie estońskiego CIT na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością",
- Agaty Łakota za pracę: "Luka w VAT – ograniczanie w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej",
- Anny Nowakowskiej za pracę: "Funkcjonowanie ulg wspierających innowacyjność w podatkach dochodowych",
- Patrycji Wacławik za pracę: " Optymalizacja podatku dochodowego od osób prawnych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych".
Promotorem wszystkich nagrodzonych prac magisterskich była prof. dr hab. Teresa Famulska.
Przedstawicielki laureatów dziękując za przyznane nagrody, krótko przedstawiły cele i założenia przygotowanych przez siebie prac dyplomowych, dzieląc się tym samym z uczestnikami konferencji swoimi spostrzeżeniami i wynikami przeprowadzonych badań.
Obrady w merytorycznej części Konferencji realizowane były w dwóch sesjach, z których pierwsza poświęcona została promocji zawodu doradcy podatkowego, druga natomiast dotyczyła rozważaniom na temat cyfryzacji rozwiązań w zakresie podatku od towarów i usług oraz skutków tych procesów dla finansów przedsiębiorstw.
Promocja zawodu doradcy podatkowego, była realizowana przez trzech prelegentów. W pierwszej kolejności wystąpił Emil Chojnacki – Zastępca Dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów, który przedstawił rolę doradców podatkowych w sprawnym funkcjonowaniu systemu podatkowego. Na pytanie „Jak zostać doradcą podatkowym?” odpowiadał Przewodniczący Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych dr Mariusz Cieśla. Sesję zakończyło wystąpienie doradcy podatkowego Sławomira Dymek, który poruszył problem etyki w zawodzie doradcy podatkowego.
Również przez trzech prelegentów poruszane były zagadnienia dotyczące cyfryzacji rozwiązań w zakresie podatku od towarów i usług. W tej części konferencji głos zabrał doradca podatkowy Mariusz Gałuszka prezentując rozważania pt. „Przygotowania do wdrożenia elektronicznego systemu faktur KSEF”. Kolejne wystąpienie należało do doradcy podatkowego dr. Bartosza Kubisty, który zajął się tematem: „Jednolity Plik Kontrolny – usprawnienie, czy inwigilacja?”. Rozważania zakończyło wystąpienie doradcy podatkowego dr. Mariusza Cieśli, który przedstawił procedurę działania systemu VAT OSS (One Stop Shop).
W podsumowaniu Konferencji, którego dokonali reprezentująca Zarząd Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Wanda Nowak oraz dr hab. Artur Walasik, prof. UE Kierownik Katedry Finansów Publicznych, podkreślone zostało, że tegoroczna Konferencja, była kolejną prezentacją i wymianą poglądów wpisującą się w szersze ramy współpracy pomiędzy środowiskiem śląskich doradców podatkowych a społecznością akademicką Równocześnie zamykając obrady w imieniu organizatorów Konferencji podziękowali prelegentom za ciekawe i inspirujące wystąpienia, a uczestnikom za udział oraz zaprosili na kolejną, dwunastą edycję Konferencji z cyklu "Podatki – Finanse – Przedsiębiorstwo".


















































































































Dołącz do nas