Studenci kierunku Gospodarka Przestrzenna odwiedzają Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach

W ramach przedmiotu Środowiskowe Uwarunkowania Gospodarki Przestrzennej, 24 października 2023 r., studenci kierunku Gospodarka Przestrzenna odwiedzili Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach zarządzanym przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Dzięki uprzejmości zarządu GTL, a w szczególności Pana Piotra Adamczyka (Public Relations Manager GTL) możliwe było zapoznanie się z różnorakimi aspektami funkcjonowania lotniska. Przedstawiono imponujący zasięg oddziaływania Portu Lotniczego na całą Aglomerację i poza jej granice, a także plany inwestycyjne m.in. rozbudowa „cargo” i linii kolejowej.

Następnie udano się na wizytację ważnych obiektów infrastruktury lotniska. Pierwszym etapem była lotniskowa straż pożarna, następnie zapoznano się ze sprzętem służącym utrzymaniu płyty lotniska w różnych porach roku (pługi, szczotki, itp.). Studenci mieli niepowtarzalną okazję poznać strefę cargo (wraz z samolotami i zapleczem technicznym) oraz strefę odladzania samolotów (deicing). Omówiono oddziaływanie lotniska na okoliczne tereny w zakresie ochrony przed hałasem, zagospodarowania wód opadowych, odpadów oraz uwarunkowań przyrodniczych (dobór i utrzymanie roślinności, ochrona przed zwierzętami, zagospodarowanie gruntów wokół lotniska).