Przejdź do menu Przejdź do treści

Udział pracownika Katedry Transformacji Energetycznej w VIII Colloquium Miejskim. Przyszłość śląskich miast "Miasta dynamicznej równowagi. Miasta zwycięskie"

Dr Dorota Benduch wzięła udział w VIII edycji Colloquium Miejskiego, która odbyła się 16 października 2024 roku pod hasłem "Miasta dynamicznej równowagi. Miasta zwycięskie". Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowisk akademickich, samorządowych oraz studentów, którzy dyskutowali o przyszłości śląskich miast w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji urbanistycznej.

Konferencja VIII Colloquium Miejskie, zorganizowana przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, odbyła się 16 października 2024 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Tematem przewodnim były "Miasta dynamicznej równowagi. Miasta zwycięskie". Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli różnych ośrodków naukowych z całego kraju, pracowników samorządowych, praktyków gospodarczych oraz studentów uczelni partnerskich.

Konferencja składała się z trzech paneli dyskusyjnych:

  1. Miasta rozwoju inteligentnego w przestrzeni regionalnej. Młodzi kreatywni w gospodarce i kulturze miast – panel poświęcony roli młodych, kreatywnych osób w kształtowaniu gospodarki i kultury miejskiej.
  2. Sieciowy rozwój miast. Nowe modele przeobrażeń strukturalnych i funkcjonalno-przestrzennych – dyskusja na temat nowoczesnych modeli transformacji strukturalnej i funkcjonalno-przestrzennej miast.
  3. Miasta dla wszystkich. Miasta zielone i zdrowe w procesie zielonej transformacji – panel koncentrujący się na zielonej transformacji oraz tworzeniu zdrowych i przyjaznych przestrzeni miejskich.

Po panelach odbył się warsztat nt.: "Sesja twórczego myślenia – nowy projekt badawczo-ekspercki", podczas którego uczestnicy wspólnie identyfikowali priorytetowe tematy dla śląskich miast w kontekście koncepcji megamiasta oraz analizowali czynniki sprzyjające lub hamujące skok kulturowo-cywilizacyjny w regionie.

Wydarzenie stanowiło platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskami akademickimi, samorządowymi oraz praktykami, przyczyniając się do pogłębienia dyskusji na temat przyszłości śląskich miast w kontekście dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3