Przejdź do menu Przejdź do treści

Czwarte warsztaty w ramach projektu "Visegrad Group Cooperation within the EU: Challenging the Rise of Euroscepticism"

13 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie odbyły się czwarte warsztaty studenckie w ramach międzynarodowego projektu pt. „V4 Cooperation within the EU: Challenging the Rise of Euroscepticism”, koordynowanego przez prof. UE dr hab. Sławomira Czecha z Katedry Ekonomii Politycznej.

Pierwszą część warsztatów stanowił wykład otwarty prof. Petera Csanyi z Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, uznanego eksperta ds. stosunków międzynarodowych. Prof. Csanyi wygłosił referat na temat pozycji krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach struktur UE. Następnie wystąpił Pan Nakagawa Makoto, ambasador Japonii w Słowacji, który poruszył kwestię relacji energetycznych między Rosją a krajami V4. Ambasador zwrócił uwagę, że uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii jest możliwe, ale może wymagać wielu poświęceń ze strony obywateli tych krajów.

W drugiej części wydarzenia studenci zaprezentowali stanowiska podsumowujące postawy mieszkańców swojego kraju wobec wydarzeń na Ukrainie, obywatelskiej pomocy dla uciekinierów oraz relacji politycznych w Rosją. W dalszej kolejności studenci wzięli udział w warsztatach symulujących rozmowy międzynarodowe wokół konfliktu w Ukrainie.

Projekt jest finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i realizowany przez cztery uczelnie publiczne: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (partner koordynujący), Uniwersytet Mendla w Brnie, Narodowy Uniwersytet Służb Publicznych w Budapeszcie i Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie. Więcej informacji o projekcie: v4cooperation.eu/pl/projekt/

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3