Kierunek Logistyka w biznesie z prestiżowym międzynarodowym certyfikatem European Logistics Association

Miło nam poinformować, że programy studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Logistyka w biznesie zostały certyfikowane przez European Logistics Association, stowarzyszenie zrzeszające organizacje logistyczne państw europejskich, z siedzibą w Brukseli. Certyfikat jest przyznawany programom, których treści są zgodne z European Qualification Standards for Logistics Professionals oraz posiadają ważną akredytację krajową. Jego wyróżnikiem jest możliwość uzyskania certyfikatu imiennego przez absolwentów.

Pozyskanie tak ważnego dla Studentów certyfikatu European Logistics Association odbyło się dwuetapowo.

Pierwszy etap polegał na zweryfikowaniu zgodności efektów uczenia się z European Qualification Standards for Logistics Professionals (standardy te obejmują 630 efektów dla pierwszego oraz 329 efektów dla drugiego stopnia studiów) i stworzeniu matryc kompetencji. Prace na tym etapie przeprowadził zespół w składzie: mgr Monika Kamińska, dr Anna Mercik, dr Krzysztof Zowada oraz dr inż. Danuta Zwolińska (przewodnicząca).

Drugi etap polegał na weryfikacji matryc kompetencji przez Polskie Towarzystwo Logistyczne. Całość dokumentacji została następnie przekazana do Narodowego Centrum Certyfikacji Logistyków (NCCL), które przyznało certyfikat na okres 3 lat. Ostatecznie została ona zatwierdzona przez European Logistics Association (ELA) z siedzibą w Brukseli.

Kierownik Katedry Logistyki Ekonomicznej prof. dr hab. Artur Świerczek oraz kurator kierunku dr Krzysztof Niestrój, prof. UE podkreślają, że nasz Uniwersytet należy obecnie do bardzo wąskiego grona uczelni na świecie, które posiadają certyfikowane przez ELA programy jednocześnie na pierwszym i drugim stopniu studiów. Czyni to ofertę studiów na kierunku Logistyka w biznesie unikalną i wysoce pożądaną wśród Kandydatów. Posiadanie certyfikatu ELA już na starcie istotnie zwiększa szanse otrzymania wymarzonej pracy – certyfikat świadczy o posiadaniu wyróżniających się kompetencji merytorycznych, w tym wysokospecjalistycznej wiedzy i umiejętności eksperckich, wzmacniając tym samym pozycję konkurencyjną na rynku pracy.

Co w praktyce oznacza uzyskanie certyfikatu?

Certyfikat to namacalny dowód dla pracodawców na całym świecie, potwierdzający posiadane przez absolwenta kompetencje zawodowe w obszarze logistyki. Absolwenci kierunku Logistyka w biznesie (począwszy od rekrutacji 2022/23), po uzyskaniu średniej ocen min. 4,0 z przedmiotów wskazanych w matrycy kompetencji, mogą ubiegać się o imienny certyfikat Candidate European Logistician, który jest ważny przez okres 5 lat od zakończenia studiów. Co ważne, absolwenci nie muszą zdawać żadnych dodatkowych egzaminów (a tym samym ponosić dodatkowych kosztów), gdyż stosowne kompetencje nabywają już podczas studiów; wnoszą jedynie opłatę do NCCL za wydanie certyfikatu.

Absolwenci posiadający certyfikat Candidate European Logistician po studiach I stopnia (tj. EQF-4) oraz udokumentowany 3-letni staż pracy w obszarze logistyki, w ciągu 5 lat od ukończenia studiów mają możliwość uzyskania dożywotniego certyfikatu European Junior Logistician – również bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów, jedynie po wniesieniu opłaty do NCCL.

Na zbliżonych zasadach absolwenci posiadający certyfikat Candidate European Logistician po studiach II stopnia (tj. EQF-6), mają możliwość uzyskania dożywotniego certyfikatu European Senior Logistician (wymagany jest 3-letni staż pracy na samodzielnym stanowisku).

Regulamin, zestawienie opłat oraz opisy poszczególnych postępowań certyfikacyjnych dostępne są na stronie NCCL.

Gorąco zapraszamy Kandydatów oraz Studentów do zapoznania się z ofertą programową na kierunku Logistyka w biznesie prowadzonym pod nadzorem merytorycznym Wydziału Zarządzania i skorzystania z wyjątkowej możliwości uzyskania certyfikatów European Logistics Association!

Pragniemy także serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w proces pozyskiwania certyfikatu!