Uniwersytecka Liga Logistyków

I edycja Ogólnopolskiej Konferencji

W dniach 7-9 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyła się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Logistycznej „Uniwersytecka Liga Logistyków”, której tematem przewodnim były Aplikacje mobilne w logistyce. Organizatorem wydarzenia byli studenci z Naukowego Koła Logistyki DIALOG działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na czele z koordynatorkami: Kingą Konstanty i Katarzyną Cyra. Partnerem strategicznym konferencji została firma ESA Logistika.

Tegoroczna I edycja zapoczątkowała coroczny cykl konferencji kierowany do studentów logistyki i transportu działających w kołach naukowych na wszystkich polskich uczelniach. Głównym celem konferencji jest umożliwienie międzyuczelnianej rywalizacji zespołów studenckich w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla branży logistycznej poprzez udział w konkursie odbywającym się podczas konferencji. Z racji tego, że tematem przewodnim obecnej edycji były Aplikacje mobilne w logistyce, zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie aplikacji usprawniającej logistykę. Projekty studentów były oceniane przez Jury składające się nie tylko z kadry dydaktycznej (Dr hab. Janusza Figury i Dr Krzysztofa Niestroja), ale także z przedstawiciela świata biznesu (Pana Rafała Komorowskiego - Koordynatora Projektów Logistycznych w firmie ESA Logistika) oraz przedstawicieli NKL DIALOG (Bartłomieja Zębali i Karoliny Cieślar). Uczestnicy konkursu odbywającego się podczas konferencji walczyli o Złote Dyplomy Rektora. Wszystkim finalistom (20 studentom z 7 kół naukowych z 7 uczelni) przyznano 3 ECTS za wkład pracy włożony w stworzenie koncepcji aplikacji mobilnej. Poziom prac był na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcami Złotych Dyplomów Rektora okazali się przedstawiciele ze Studenckiego Koła Naukowego „ITLogis” działającego na Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w którego skład wchodzili: Agnieszka Foryt, Magdalena Pasternak, Wojciech Szymiec. Zwycięski zespół stworzył koncepcję aplikacji wspomagającą zarzadzanie logistyczne w transporcie kolejowym. Srebrny Dyplom Rektora trafił do rąk Roberta Żaka ze Studenckiego Koła Naukowego Logistyki „LogistiCAD” Politechniki Śląskiej, który przedstawił aplikację „Nacisk” pomagającą kontrolować wywierany nacisk osi na jezdnię. Aleksandra Zachariasz, Paweł Rakowski i Marcin Polkowski z Koła Naukowego „Just In Time”  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu zdobyli Brązowe Dyplomy Rektora. Przedstawili aplikację „Oko życia”, której zadaniem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby wypadków na drogach przez wykorzystanie kamer samochodowych.

Podczas Uniwersyteckiej Ligi Logistyków studenci brali udział w licznych wykładach i warsztatach, które przeprowadziły dobrze znane wszystkim firmy: ESA Logistika, Transporeon, DB Schenker, SKG, Cempel Consulting i Future Processing. Uczestnicy konferencji zwiedzili również Kopalnię Guido – miejsce pracy charakterystyczne dla Śląska.

Studenci z Naukowego Koła Logistyki DIALOG pragną już dzisiaj zaprosić na kolejną edycję Uniwersyteckiej Ligi Logistyków, która odbędzie się w przyszłym roku.