Wizyta naszych studentów za granicą w ramach międzynarodowego projektu dydaktycznego pt. "Handelsmarketing und -management"

W dniach 14-19 maja 2023 r. w ramach międzynarodowego projektu dydaktycznego pt. "Handelsmarketing und -management" studenci naszej uczelni pod kierownictwem dra hab. Marcina Komora, prof. UE, wzięli udział w zajęciach stacjonarnych prowadzonych przez naszego Profesora w Merseburg University of Applied Science. Zajęcia miały formę ćwiczeń oraz dodatkowo spotkań z przedstawicielami praktyki gospodarczej, uczestniczyli w nich również studenci z uczelni niemieckiej.

Projekt uzyskał w konkursie międzynarodowym Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) trzyletnie dofinansowanie pobytu naszych studentów w uczelni niemieckiej. Obejmował także wizytę w przedsiębiorstwie RELAXDAYS działającym w branży e-commerce, gdzie studenci mieli okazję zapoznać się z procesami zachodzącymi w zakresie elektronicznego handlu detalicznego, co pozwoliło na poszerzenie ich wiedzy w tej dziedzinie.

Ponadto, wzięli oni udział w wykładzie prowadzonym przez dra Johannesa Berentzena, dyrektora zarządzającego przedsiębiorstwem BBE Handelsberatung GmbH, firmy zajmującej się doradztwem gospodarczym w handlu detalicznym. W ramach wykładu studenci zapoznali się z problematyką  zmian handlu detalicznego w centrach miast na przykładzie Monachium.

W trakcie zagranicznego pobytu studenci mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem historyczne i zabytkowe miasto Merseburg, gdzie mogli m.in. podążać śladami Bolesława Chrobrego i Krzywoustego czy Mieszka II.

Pozytywne opinie uczestników świadczą o tym, iż projekt w pełni spełnił ich oczekiwania i umożliwił zdobycie dodatkowej wiedzy, a także wymianę doświadczeń na tle międzynarodowym jak również zwiększył kompetencje i umiejętności współpracy w środowisku międzykulturowym.

Wszystkie opinie studentów były bardzo pozytywne, poniżej kilka z nich:

"Wzięcie udziału w tym projekcie było jedną z najlepszych decyzji! Projekt umożliwił nam nie tylko rozwinięcie umiejętności językowych, ale również nauczył nas jak pracować w zespole mimo różnic kulturowych czy językowych. Zdobyliśmy również wiedzę z zakresu marketingu w handlu w Polsce i Niemczech dzięki ciekawym wykładom i równie intrygującym wycieczkom po niemieckich firmach. Ale najważniejszym było to, że poznaliśmy świetnych ludzi, z którymi stworzyliśmy niezapomniane wspomnienia. Wszystkim bez wahania polecamy wzięcie udziału w tym projekcie!"

"Cała realizacja projektu była na bardzo wysokim poziomie. Kadra uniwersytecka, jak i studenci bardzo ciepło nas przyjęli, służyli zawsze pomocą. Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzić wiele interesujących miejsc czy też brać udział w interesujących spotkaniach z przedstawicielami firm. Najważniejszym jednak jest, iż mieliśmy styczność z żywym językiem niemieckim. Po całym tygodniu, wróciliśmy do domu razem z nowymi doświadczeniami, wrażeniami i wspomnieniami, które zapamiętamy do końca życia."

"Ten projekt to wspaniałe doświadczenie z którego można wiele wynieść m.in. poprawienie języka, poznanie fantastycznych osób i poszerzenie wiedzy o handlu detalicznym. Wszystkim bardzo polecam!"

"Wyjazd do Niemiec i współpraca ze studentami z uczelni w Merseburgu to była niesamowita przygoda i świetna okazja, by poprawić umiejętności komunikacyjne w języku niemieckim. Trochę nauki w połączeniu ze zwiedzaniem miasta, wizytą w jednej z niemieckich firm, a także poznawaniem nowych ludzi stanowiło dawkę pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń."