Przejdź do menu Przejdź do treści

Była sobie zwykła sosna,
bardzo zgrabna i radosna.

Przypomniała o biznesie,
że bogactwo się rozmnoży,
kiedy student się przyłoży.


limeryk autorstwa prof. zw. dr. hab. Henryka Bienioka 

Sosna zwyczajna (sosna pospolita) (Pinus sylvestris L.)

Sosna zwyczajna (sosna pospolita) (Pinus sylvestris L.) to iglaste drzewo zimozielone dorastające do 35 m wysokości, jedno z najważniejszych drzew leśnych Europy. Jest gatunkiem o transkontynentalnym zasięgu występowania w Europie i Azji, gdzie tworzy czyste lub mieszane lasy, zwane borami. W trudnych warunkach (wydmy, torfowiska, wysokie góry) może przybierać formę krzewiastą.Korony drzew rosnących w zwarciu są luźne i wysoko osadzone, u drzew swobodnie rosnących korona jest zwarta, szeroka, parasolowata. Prosty pień jest wysoko oczyszczony z gałęzi bocznych, w górnej części pokryty gładką i cienką brązowomiedzianą korowiną, łuszczącą się cienkimi płatami. W dolnej części pnia kora jest wyraźnie gruba, bruzdowato spękana i szarobrunatna. Pędy sosny są nagie, zielonkawobrązowe, zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Igły sosny zwyczajnej, skupione po 2 w pęczku, sztywne, na wierzchołku zaostrzone i kłujące. Niewielkie, brązowe szyszki są pojedyncze lub występują po 2-3.Sosna pospolita jest drzewem mało wymagającym. Dostarcza cennego twardego, żywicznego drewna dla budownictwa i przemysłu papierniczego.

Opis językiem obszaru nauki Wydziału

Sosny zwyczajne to jedne z najbardziej popularnych drzew iglastych na całym świecie. Potrafią zaakceptować trudne warunki naturalne i dostosować się do nich, podobnie jak czynią to liczni przedsiębiorcy regionu rybnickiego. Rosną zarówno w ciepłych, jak i mroźnych krajach, pnąc się dumnie do góry. Tą dumą zarażają mieszkańców ziemi rybnickiej, budujących swój regionalny biznes, wspierany przez system finansowy i sprawną administrację. Sosny zwyczajne posiadają najgłębszy system korzeniowy spośród drzew iglastych w Polsce. Zapewnia on stabilność tak bliską mieszkańcom regionu rybnickiego, ceniących tradycyjne wartości rodzinne, społeczne i biznesowe. Ich rozłożysty system korzeni poziomych gwarantuje z kolei silną asymilację z otoczeniem, zachęcając przedsiębiorców do wzmacniania wzajemnych więzi i relacji.

Historia wykorzystania w obszarze nauki Wydziału

Pod szorstką, głęboko bruzdowaną korą sosny kryje się łatwe w obróbce, sprężyste drewno o dobrej wytrzymałości mechanicznej. Przez lata drewno sosny było wykorzystywane na stemple górnicze czy podkłady kolejowe, budując podwaliny industrializacji regionu. Z czasem posłużyło jako materiał na słupy energetyczne i telegraficzne, współtworząc nowoczesną, coraz bardziej postindustrialną, infrastrukturę biznesu, finansów i administracji. Postanowiono zatem uprawiać sosnę zwyczajną również na terenach niebędących jej naturalnym miejscem występowania. Wielu mieszkańców ziemi rybnickiej także przybyło z odległych stron, asymilując się z regionem i służąc mu swoimi umiejętnościami.

Współczesne zastosowanie w obszarze nauki Wydziału

Obecnie drewno sosny jest powszechnie wykorzystywane w stolarstwie. Sosnowe okna, drzwi, podłogi i meble stanowią obowiązkowe wyposażenie większości jednostek biznesu, finansów i administracji. Swą piękną fakturą, kolorem i zapachem przepełniają wnętrza domostw, kościołów i licznych zabytków regionu. Drewno sosnowe to również nośnik wiedzy. Studenci Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji często przygotowują się do egzaminów przy sosnowym biurku. Korzystają przy tym z notatek elektronicznych, ale także książek, które łączą postęp technologiczny z tradycją papieru. Drewno sosny wciąż pozostaje jednym z podstawowych surowców do jego produkcji. Pomimo ekspansji gospodarki informacyjnej, papier nadal pozostaje cenionym "udziałowcem" współczesnego biznesu i administracji, a papier wartościowy jest niezmiennie przedmiotem pożądania finansisty. Sosna zwyczajna, obok dóbr materialnych, dostarcza również wartości ulotnych. Pozyskiwane z kory, szyszek, igliwia, pąków i korzeni olejki eteryczne znajdują zastosowanie w branżach perfumeryjnych, kosmetycznych i w medycynie. Wyjątkowym darem, jaki otrzymujemy od sosny zwyczajnej, jest bursztyn. Dla mieszkańców Rybnika i okolic skamieniała żywica sosen, żyjących miliony lat temu, symbolizuje bezcenne dziedzictwo złóż węgla, rud i minerałów, którego jesteśmy spadkobiercami.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3