Przejdź do menu Przejdź do treści

Mamy tutaj postać świerka.
Na nim sobie ptaszek ćwierka.

Aż wyćwierkał ekonomię,
finanse i taksonomię.
Po czym w książki zaczął zerkać.


limeryk autorstwa prof. zw. dr. hab. Henryka Bienioka

Świerk pospolity (Picea abies (L) Karst)

Świerk pospolity (Picea abies (L) Karst) to potężne, mierzące ok. 30-50 metrów, zimozielone drzewo iglaste o bardzo regularnym stożkowatym pokroju korony. Gałęzie boczne osadzone są na pniu w wyraźnych piętrach (okółkach), w dolnej części pnia zwisające, wyżej poziomo ostające lub łukowato ugięte z podnoszącymi się końcami. Kora barwy czerwonobrązowej, łuszcząca się drobnymi płatami. Młode pędy żółtawobrązowe, najczęściej nagie lub słabo owłosione. Igły świerka są kłujące, ciemnozielone, błyszczące (1-2 cm dł.). Szyszki żeńskie są jasnobrązowe, cylindryczne. Występują przeważnie w większej ilości w obrębie górnych partii korony, zwisają z gałęzi. Świerk pospolity to rodzime drzewo iglaste, występujące naturalnie w środkowej, północnej i północno-wschodniej Europie. Tworzy rozległe lasy na nizinach. W górach występuje w czystych drzewostanach lub lasach mieszanych, wchodząc w skład górskich borów świerkowych oraz mieszanych borów regla dolnego. Świerki odznaczają się dużą wytrzymałością na niskie temperatury, gorzej znoszą okresy suszy, są też wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

Opis językiem obszaru nauki Wydziału

Świerk pospolity jako drzewo stanowi składnik majątku jednostki gospodarczej, jako roślina uprawna jest zaliczane, zgodnie z regulacjami zawartymi w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, do aktywów biologicznych. Po co najmniej 8 latach, a często dopiero po ponad 120 staje się produktem rolnym - drewnem, czyli produktem pozyskanym z aktywów biologicznych należących do jednostki. Jest to możliwe dzięki temu, że aktywa biologiczne mają zdolność do przemiany biologicznej, w wyniku której następuje ich wzrost powodujący zmiany jakościowe i ilościowe. Produkty rolne pozyskane z drzewa mogą przyjąć postać np. igieł, gałązek, a ostatecznie kłód drzewnych lub tarcicy. Podlegają zwykle dalszej obróbce. W momencie przekazania ich do dalszego przetworzenia, np. wytworzenia z igieł i młodych gałązek piwa świerkowego, a z kłód desek oraz celulozy, stają się dla jednostki gospodarczej elementami zapasów. Aktywa biologiczne, produkty rolne i powstające z nich zapasy są zwykle ubezpieczane przez jednostki gospodarcze od skutków niekorzystnych zdarzeń.

Historia wykorzystania w obszarze nauki Wydziału

Znaczna część światowej produkcji papieru bazuje na celulozie izolowanej z drewna świerkowego. Papier z kolei był niezbędny do przygotowania licznych dokumentów - akcji, obligacji, weksli, faktur, wyciągów bankowych, list płac, polis ubezpieczeniowych itp., stanowiących podstawę zapisów operacji gospodarczych w księgach rachunkowych. Z papieru produkowano same księgi, na nim sporządzano różnorodne zestawienia, sprawozdania finansowe i prezentowano wyniki analiz. Celuloza stanowiła także materiał do wytwarzania banknotów, które po raz pierwszy pojawiły się w Chinach w X wieku. Ich rozwój w Europie zawdzięczamy powstaniu pierwszych banków w średniowiecznej Italii. Przez wieki były wymienialne na kruszec, dopiero na początku lat 70. XX w. banknoty stały się pieniądzem papierowym.

Współczesne zastosowanie w obszarze nauki Wydziału

Współczesne zastosowanie drewna w obszarze finansów ma nieco inne oblicze. Drewno świerkowe było wykorzystywane - i nadal jest - do produkcji instrumentów muzycznych (wiele z nich posiada pudła rezonansowe wykonane właśnie z niego). Najprawdopodobniej m.in. z drewna świerkowego były wytworzone legendarne skrzypce Stradivariusa. Współcześnie ceny tych instrumentów sięgają milionów dolarów i stanowią szczególny obiekt zainteresowania inwestorów, zwłaszcza w czasach niepokoju na światowych rynkach finansowych.Warto przyjrzeć się jednej szczególnej właściwości drewna świerkowego. Jego bardzo cenioną cechą są silne właściwości ostrzegawcze, trzeszczy bowiem przed zawaleniem się konstrukcji. Gdyby było można na nim oprzeć konstrukcję międzynarodowego systemu finansowego, wiedzielibyśmy, jak przewidywać kryzysy finansowe. Trzeba też zwrócić uwagę na inny aspekt wykorzystania drzewa świerkowego w finansach. Dzisiejsze użycie elektronicznych dokumentów, komputerowych systemów finansowo-księgowych i plastikowego pieniądza powoduje, że finanse i rachunkowość stanowią swoiste narzędzie ochrony świerka pospolitego.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3