Przejdź do menu Przejdź do treści

Podsumowanie konkursu "Matematyka bez granic"

Dnia 6 czerwca br. z udziałem Pani Wiceprezydent Katowic Marzeny Szuby, przedstawiciela Kuratorium oraz Prorektora ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą prof. Wojciecha Dyducha na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Matematyka bez granic".

 

"Matematyka bez granic" to międzynarodowy konkurs, przeznaczony dla uczniów klas trzecich gimnazjów i klas pierwszych liceów lub techników. Zespoły klasowe uczestniczące w finale konkursu rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Pierwsze zadanie podane jest w języku obcym (angielski, niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański). Należy je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie podać rozwiązanie w wybranym języku obcym. Co więcej, rozwiązanie to musi zawierać co najmniej 30 wyrazów. Czas na rozwiązanie zadań wynosi 90 minut. Ocenie podlega również szata graficzna przedstawionych rozwiązań.

Od 1993 r. Polska miała swoją reprezentację w międzynarodowym konkursie "Mathematiques sans frontieres" (na zasadzie eksperymentu). W roku 2001 r. patronat nad Międzynarodowym Konkursem "Mathematiques sans frontieres" na terenie Polski objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Aktualnie w Polsce mamy 12 komitetów organizacyjnych (regionów) w tym jeden w Katowicach (region północno-śląski), gdzie koordynatorem jest pani mgr inż. Marta Mały.

Do finału tegorocznej XXVII edycji (2015/2016) międzynarodowego konkursu "Matematyka bez granic" w regionie północno-śląskim przystąpiły:

 • 23 szkoły, w tym: licea/technika 16, gimnazja 7
 • 40 klas, w tym: licea/technika 29, gimnazja 11
 • 1179 uczniów, w tym: licea/technika 884, gimnazja 29

Laureaci

I miejsce:

 • klasa 1D I L.O. im. E. Dembowskiego w Gliwicach
 • klasa 3C Gimnazjum nr 14 w Zespole Szkół nr 10 w Gliwicach

II miejsce:

 • klasa 1A I L.O. im. E. Dembowskiego w Gliwicach
 • klasa 3GC Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej

III miejsce:

 • klasa 1E I L.O. im. L. Kruczkowskiego w Tychach
 • klasa 3B Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół nr 1 w Tychach
 • klasa 2A Gimnazjum nr 21 im. A. Korczyńskiej w Katowicach
 • klasa 1B2 III L.O. im. A. Mickiewicza w Katowicach

Patronat honorowy nad wydarzeniem organizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach objęli: Prezydent Miasta Katowice, Śląski Kurator Oświaty oraz JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W trakcie wydarzenia odbył się również bardzo interesujący wykład dr Michała Trzęsioka pt. "Problemy z mylącą intuicją. O tym, że czasem warto zmienić decyzję".

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3