"Jeszcze Polska nie zginęła. Historia muzyczna Mazurka Dąbrowskiego"

Szanowni Państwo, Drodzy Seniorzy,

10 marca 2022 roku, w dniu dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Wybickiego – twórcy słów naszego hymnu narodowego – odbyła się premiera przygotowanego filmu "Jeszcze Polska nie zginęła. Historia muzyczna Mazurka Dąbrowskiego", którego autorem scenariusza jest prof. dr prof. Tadeusz Trzaskalik. Z okazji tej rocznicy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przy udziale Stowarzyszenia Pro Musica Organa oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zrealizował film, opisujący dzieje muzyczne Mazurka Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem czasów, w których żył i działał Józef Wybicki.

Film rozpoczyna nagranie tej pieśni w oryginalnej wersji z roku 1797 w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Program ilustrowany jest fotografiami eksponatów, udostępnionych przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, jak również innymi materiałami historycznymi. W programie wykorzystano nagrania muzyki fortepianowej, nawiązującej do Mazurka Dąbrowskiego, które wykonał  prof. dr prof. Tadeusz Trzaskalik,

Zapraszamy do obejrzenia 45-minutowego filmu, który począwszy od 10 marca dostępny jest w Internecie na platformie YouTube pod adresem: