Wizyta seniorów ze Stowarzyszenia Amitie Cherbourg Cotentin – Katowice [relacja]

16 maja br. po raz kolejny na zaproszenie słuchaczy UETW grupa francuskich seniorów ze Stowarzyszenia Amitie Cherbourg Cotentin – Katowice z Cherbourga wraz z Prezydentem stowarzyszenia Pierrem Leboulanger gościła na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Gości uroczyście przywitał prof. dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej.

Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. Sławomir Smyczek przybliżył działalność Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podkreślał potencjał współpracy międzynarodowej wśród naukowców, studentów i słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przedstawił działalność i historię UE w Katowicach.

Gościem specjalnym spotkania była również Anna Krasuska-Terrillon, Konsul honorowa Francji w Katowicach, która przywitała gości i życzyła udanego pobytu w Polsce.

To kolejna wizyta w ramach nawiązanej w 2016 roku współpracy słuchaczy Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku z francuskimi seniorami. Spotkanie ma na celu przede wszystkim integrację polsko-francuskich seniorów, aktywizację w ramach wspólnie podjętych działań a także pogłębienie znajomości języka francuskiego wśród słuchaczy UETW oraz języka polskiego wśród francuskich gości. Słuchacze UETW goszczą francuskich gości podczas tygodniowej wizyty w swoich domach i uczestniczą w przygotowanym programie a w nim min. spotkanie z władzami uczelni, spotkanie z Konsul honorową Francji, uczestnictwo w "popołudniowym spotkaniu z folklorem". Seniorzy wspólnie uczestniczą w wycieczkach po Polsce m.in. po Beskidzie Śląskim, zaplanowano również wycieczkę do Pszczyny, Częstochowy, Oświęcimia, Wieliczki i Krakowa. W programie również degustacja kuchni śląskiej.

Na zakończenie wizyty słuchacze UETW i goście spotkają się z Mariuszem Skibą, Wiceprezydentem Katowic.

Grupa słuchaczy UETW z inicjatywy Jolanty Pawlowski, lektorki języka francuskiego oraz słuchaczki UETW uczy się języka francuskiego i bierze udział w wymianach międzynarodowych seniorów z Polski i Francji.

Kolejnym planowanym wydarzeniem jest wyjazd słuchaczy UETW do Francji w czerwcu 2024 roku.