Finanse i rachunkowość - studia I stopnia

1. OPIS STUDIÓW

Funkcjonowanie w gospodarce rynkowej wszelkiego rodzaju podmiotów wymaga podejmowania określonych decyzji finansowych dotyczących pozyskiwania i wykorzystania kapitałów niezbędnych do prowadzenia działalności. Do tego potrzebne są wysokiej jakości informacje finansowe, do przygotowania których zobowiązane są podmioty niezależnie od ich wielkości i formy własności.

Studia pierwszego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość przybliżają mechanizmy finansowe działające w różnego rodzaju podmiotach – przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych, jednostkach sektora finansów publicznych. Moduły, składające się na program kształcenia:

• Pozwalają zrozumieć zasady funkcjonowania rynków finansowych i możliwości wykorzystania ich instrumentów
  • Umożliwiają poznanie zasad działania instytucji kredytowych i relacji zachodzących między nimi a przedsiębiorstwami
  • Tłumaczą istotę inwestycji i możliwości w zakresie oceny ich opłacalności
  • Wyjaśniają istotę ubezpieczeń i ich rolę w działalności gospodarczej
  • Tłumaczą zasady opodatkowania jednostek gospodarczych
  • Pozwalają nabyć praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych w różnego rodzaju podmiotach
  • Wyjaśniają możliwości wykorzystania i analizowania informacji finansowych, w tym dotyczących sytuacji majątkowej i finansowej podmiotów
  • Uczą zasad oceniania i eliminowania ryzyka związanego z finansowymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej i w konsekwencji podejmowania trafnych decyzji finansowych
  • Pozwalają poznać możliwości wykorzystania narzędzi informatycznych w przygotowaniu i analizowaniu informacji finansowych.

2. KORZYŚCI

Program kształcenia dla kierunku Finanse i rachunkowość uwzględnia zarówno najnowsze osiągnięcia dyscypliny naukowej finanse, jak i potrzeby rynku pracy. Opracowując koncepcje większości specjalności korzystano z opinii praktyków, ekspertów z zakresu bankowości, rachunkowości, ubezpieczeń, podatków.

Ukończenie studiów na kierunku Finanse i rachunkowość daje możliwości zatrudnienia w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych, skarbowych, jednostkach samorządowych oraz pionach finansowo-księgowych różnego typu podmiotów. Absolwenci mogą podjąć prace na samodzielnych stanowiskach jako:

• Księgowi
  • Specjaliści bankowi
  • Analitycy finansowi
  • Analitycy giełdowi
  • Specjaliści z zakresu ubezpieczeń

Poszczególne specjalności przygotowują do uzyskania certyfikatów i uprawnień zawodowych (np. specjalista bankowy, biegły rewident, doradca podatkowy, makler giełdowy).

3. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ I KADRA NAUKOWA

Zajęcia na kierunku Finanse i rachunkowość prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, seminariów, lektoratów, zajęć wychowania fizycznego. Dobór form zajęć dydaktycznych oraz proporcje liczby godzin wynikają z charakteru założonych efektów kształcenia. W trakcie zajęć wykorzystywane są techniki multimedialne oraz, w zależności od przedmiotu, odpowiednie specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Pracownicy realizujący zajęcia na kierunku Finanse i rachunkowość posiadają szerokie kompetencje naukowe i dydaktyczne, a także doświadczenia praktyczne.

4. SPECJALNOŚCI

Specjalności
Analityk finansowy
Finanse zatrudnienia