Przejdź do menu Przejdź do treści

Analityk finansowy i rynkowy

1. OPIS SPECJALNOŚCI

Na specjalności uzyskasz zarówno podstawową wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, jak również informatyczno-ilościowy warsztat analityczny. Główne zagadnienia kierunkowe (rynki finansowe, finanse przedsiębiorstw, bankowość oraz ubezpieczenia) zostały wzbogacone o ilościowe aspekty inwestycji finansowych i giełdowych (z uwzględnieniem analizy technicznej i fundamentalnej), zagadnienia prognozowania i analizy ryzyka. Przedmioty specjalizacyjne ograniczonego wyboru obejmują wszystkie obszary finansów rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów ilościowych. Są to przedmioty: Prognozowanie finansowe, Analiza i modelowanie ryzyka finansowego, Inwestycje giełdowe – analiza techniczna i fundamentalna, Język VB w analizach finansowych. 

Specjalność kładzie nacisk na zdobycie praktycznych umiejętności analizy i efektywnego przetwarzania danych finansowych. Podczas zajęć wykładowcy przywiązują szczególną uwagę do wykorzystania narzędzi informatycznych. Większość przedmiotów specjalnościowych oraz część przedmiotów kierunkowych realizowanych jest w laboratoriach komputerowych. Prace dyplomowe mają charakter praktyczny, często analityczny, modelowy.

2. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ

Studiując na specjalności Analityk finansowy i rynkowy nauczysz się zasad funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Poznasz mechanizmy rynku finansowego. Dowiesz się jak analizować i modelować ryzyko finansowe. Zyskasz umiejętność konstruowania modeli finansowych obrazujących działalność przedsiębiorstw czy funkcjonowanie instrumentów finansowych. Nabędziesz także umiejętności przeprowadzania technicznej i fundamentalnej analizy instrumentów finansowych. Nauczysz się prognozowania i dokonywania symulacji zjawisk finansowych, by trafniej podejmować decyzje z zakresu zarządzania finansami. Kształtując swój warsztat analityczny zdobędziesz zaawansowane umiejętności posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym MS Excel, poznasz zasady organizacji i tworzenia baz danych, nauczysz się programowania w języku Visual Basic for Applications i zyskasz umiejętność multimedialnej prezentacji danych.

3. GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE

Absolwenci specjalności Analityk finansowy i rynkowy posiadają zdolność łączenia wiedzy teoretycznej z kompetencjami analitycznymi, wspartymi znajomością narzędzi informatycznych. Program specjalności dostosowany jest do realnych wymagań rynku pracy. Praktyczny i uniwersalny charakter specjalności gwarantuje przygotowanie absolwenta do pracy niemal w każdym typie przedsiębiorstwa sfery realnej i finansowej.

4. DODATKOWE INFORMACJE

Wiele użytecznych informacji na temat aktywności związanych ze studiami na kierunku Finanse i Rachunkowość - profil praktyczny w Filii w Rybniku znajdziesz na profilu Facebookowym

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3