Inżynieria wiedzy
1. OPIS SPECJALNOŚCI
Analiza trendów w informatyce wskazuje, że sztuczna inteligencja, platformy społeczościowe do komunikowania, mobilne inteligentne systemy dialogowe to rozwiązania, które zdominują przyszłość. Według ekspertów, przyszłość elektronicznej komunikacji na linii użytkownik - komputer należy do społecznościowych botów (social chatbots, cognitive bots), których działanie opiera się na sztucznej inteligencji.
Inżynier wiedzy operując wiedzą i narzędziem pracy, jakim jest komputer wyposażony w wyspecjalizowane platformy programistyczne (frameworks), tworzy inteligentne systemy, które potrafią wyszukiwać informacje, prowadzić konwersację w języku naturalnym, analizować treści dokumentów, mediów społecznościowych itp. Zadaniem inżyniera wiedzy jest zgłębianie wybranej dziedziny problemowej i dążenie do sformalizowania takiej wiedzy, poprzez określenie istotnych dla danej dziedziny pojęć i stworzenie semantycznej (formalnej) reprezentacji obiektów dziedziny oraz zachodzących między nimi relacji.
Program specjalności obejmuje przedmioty takie jak:
- programowanie baz danych,
- wizualizacja wiedzy,
- wprowadzenie do inżynierii wiedzy,
- systemy dialogowe,
- sztuczna inteligencja,
- technologie internetowe,
- technologie agentowe
- dokumenty cyfrowe,
- hurtownie danych,
- przetwarzanie tekstu w języku Python,
- technologie semantyczne.
2. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ
Absolwent specjalności Inżynieria wiedzy posiada wiedzę i umiejętności poszukiwane na rynku pracy z zakresu:
- technologii semantycznych,
- przetwarzania kognitywnego,
- sieci semantycznej,
- systemów ekspertowych,
- przetwarzania języka naturalnego oraz inteligentnych agentów (chatbotów),
- tworzenia systemów inteligentnych, które wspomagają zarządzających firmą, jej pracowników oraz klientów,
- metod poszukiwania źródeł wartościowej wiedzy, pozyskiwania i efektywnego zapisywania jej w bazach wiedzy za pomocą technologii semantycznych, a także jej programowania przetwarzania i wizualizowania.
W ramach prowadzonych na specjalności zajęć, Studenci nabywają również wiedzę interdyscyplinarną i umiejętności „miękkie” (komunikowania się, współpracy), co pozwala sprostać wyzwaniom zawodowym inżyniera wiedzy.
3. GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE
Inżynier wiedzy jest poszukiwanym na rynku pracy informatykiem – specjalistą, który pełni rolę architekta wiedzy organizacji, konstruktora systemów inteligentnych i/lub przewodnika po systemach organizacji wiedzy, analityka wiedzy zapisanej w WWW, na platformach społecznościowych i w innych systemach wiedzy. W pracy zawodowej analizuje, tworzy i zarządza procesami pozyskiwania, odkrywania, prezentacji i upowszechniania wiedzy w korporacji. Inżynier wiedzy nie tylko modeluje systemy informatyczne oparte na wiedzy, ale także nadzoruje ich eksploatację. Absolwent tej specjalności może zostać zatrudniony m.in. jako:
- inżynier wiedzy,
- analityk wiedzy,
- architekt informacji,
- inżynier rozwiązań semantycznych,
- administrator portali internetowych,
- webdeveloper.
4. DODATKOWE INFORMACJE
Swoje zainteresowania i umiejętności studenci mogą dodatkowo rozwijać w ramach prac Studenckiego Koła Naukowego „Scienta Ingenium” działającego przy Katedrze Projektowania i Analizy Komunikacji.
Dołącz do nas