Bazy danych i inżynieria danych

1. OPIS SPECJALNOŚCI

Dane określane są jako paliwo nowej gospodarki. Przetwarzanie i analiza danych jest ciągle rozwijającą się gałęzią informatyki, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nieustannie rośnie. Jeśli chcesz poznawać nowe metody przetwarzania i analizy danych oraz wykorzystywać je w różnych obszarach praktyki, to jest to specjalność dla Ciebie!

Specjalność Bazy danych i inżynieria danych została zaprojektowana z myślą o studentach, którzy korzystając z umiejętności programistycznych, chcą swoją wiedzę wykorzystać w procesach przetwarzania i analizy danych oraz ogólniej w ramach dynamicznie rozwijającego się nurtu określanego jako Data Science.

Przedmioty specjalności obejmują główne zagadnienia baz danych, hurtowni danych systemów klasy Business Intelligence oraz integracji i analityki danych. Duży nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne, a zajęcia z przedmiotów informatycznych prowadzone są w pracowniach komputerowych wyposażonych w nowoczesne oprogramowanie.

W ramach kolejnych przedmiotów tej specjalności Studenci uczą się jak rozwiązywać problemy przetwarzania danych, jak rozwijać i budować aplikacje bazodanowe i rozwiązania analityczne. Kładziemy nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych oraz wykorzystanie wiedzy teoretycznej w rozwiązywaniu problemów, które stawia praktyka.

W trakcie studiów Studenci specjalności Bazy danych i inżynieria danych nabywają obok umiejętności programowania również umiejętności w zakresie posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem służącemu pozyskiwaniu, integracji i przetwarzaniu danych oraz pozyskiwaniu i wizualizacji wiedzy ukrytej w danych.

2. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ

W ramach tej specjalności Studenci uzyskają wiedzę w zakresie technologii i metod związanych z przetwarzaniem danych, w szczególności relacyjnych baz danych i hurtowni danych, budowaniem aplikacji bazodanowych  oraz wydobywaniem z danych wiedzy przede wszystkim dla celów biznesowych. Poznasz narzędzia  i nowoczesne technologie informatyczne związane z szeroko rozumianym przetwarzaniem różnego rodzaju danych, ich pozyskiwanie, integracja i analizą. Nauczysz się wykorzystania narzędzi informatycznych związanych z technologiami bazodanowymi w rozwiązywaniu problemów przetwarzania i eksploracji danych oraz programowaniu aplikacji bazodanowych.

3. GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE

Absolwenci specjalności będą informatykami wyposażonymi zarówno w wiedzę teoretyczną, umiejętności praktyczne, jak również będą znali narzędzia pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych. Nabyte umiejętności programistyczne, umożliwiają pracę przy tworzeniu, rozwijaniu i utrzymaniu systemów wykorzystujących technologie baz danych.

Ukończenie studiów na tej specjalności jest ogromnym atutem na rynku pracy, ponieważ specjaliści w zakresie specjalności (określanym również jako Data Science) są poszukiwani i wysoko opłacani. Absolwenci specjalności najczęściej są zatrudniani w firmach IT, które specjalizują się w dostarczaniu oprogramowania biznesowego, jako administratorzy systemów informatycznych oraz jako analitycy w firmach, instytucjach publicznych i organizacjach, które zajmują się gromadzeniem, przetwarzaniem i analizą danych dla różnorodnych potrzeb.

4. DODATKOWE INFORMACJE

Przedmioty specjalności są ściśle związane z zagadnieniami baz danych, hurtowni danych oraz programowania systemów wykorzystujących technologie bazodanowe, a także procesów integracji i analizy danych. W trakcie studiów na specjalności Bazy danych i inżynieria danych nabędziesz zaawansowane umiejętności zarówno w zakresie posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem, jak i umiejętności programowania aplikacji bazodanowych z wykorzystaniem najbardziej poszukiwanych na rynku języków programowania w szczególności do zadań związanych z przetwarzaniem danych.