Przejdź do menu Przejdź do treści

Specjalność: telematyka transportu i logistyki

1. OPIS SPECJALNOŚCI

Współczesny świat nie mógłby istnieć bez bardzo skomplikowanych technologii informatycznych, gdyż praktycznie każdy obszar gospodarki opiera się na cyfrowej wymianie informacji. Nie inaczej jest w przypadku transportu, gdzie w coraz szerszym zakresie wykorzystuje się technologie informatyczne i telekomunikacyjne. W podmiotach gospodarczych powszechnie korzysta się z systemów informatycznego zarządzania, elektronicznej wymiany danych, informacji przestrzennej, zarządzania infrastrukturą transportową czy elektronicznego poboru opłat. Projektowanie, eksploatacja i administrowanie wymienionych systemów informatycznych wymaga wiedzy i umiejętności, zarówno z zakresu logistyki, transportu jak i informatyki.

Prezentowana specjalność jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku. Obecnie, praktycznie każde przedsiębiorstwo poszukuje specjalistów z dziedziny logistyki oraz informatyki. Połączenie tych dwóch obszarów wiedzy daje zdecydowaną przewagę na rynku pracy. Co więcej, projektowanie i administrowanie logistycznych systemów informatycznych daje dużo satysfakcji – każdy dzień jest nowym wyzwaniem, a rutyna to w tym obszarze słowo praktycznie nieznane.

2. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ

Absolwent specjalności posiądzie umiejętności związane z planowanie, tworzeniem, wdrażaniem oraz eksploatacją systemów informatycznych. Pozna narzędzia ułatwiające i usprawniające prace z zakresu logistyki. Nauczy się również rozpoznawać problemy występujące w logistycznych systemach informatycznych oraz pozna metody ich optymalizacji. Student posiądzie również wiedzę dotyczącą obsługi programów komputerowych najczęściej wykorzystywanych we współczesnych przedsiębiorstwach z branży TSL. Specjalność ma charakter interdyscyplinarny – absolwent posiadać będzie więc kompetencje zarówno z zakresu szeroko pojętej logistyki jak i telematyki.

3. GDZIE ZNAJDZIESZ ZATRUDNIENIE

Absolwent specjalności będzie posiadał wiedzę umożliwiającą pracę w podmiotach sektora TSL, jednostkach zarządzających infrastrukturą transportową i logistyczną oraz w firmach informatycznych projektujących i wdrażających systemy. Telematyka to dziedzina bardzo dynamicznie rozwijająca się, przez co codziennie na rynku powstają przedsiębiorstwa specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań z tego zakresu, a na portalach z ofertami pracy zawsze można znaleźć setki ofert dla ekspertów z tej dziedziny. Co więcej, praktycznie każde przedsiębiorstwo logistyczne pracuje na złożonych systemach informatycznych i stale poszukuje specjalistów do ich obsługi i administracji.

4. DODATKOWE INFO

  • Współpraca z przedsiębiorstwami z branży TSL - możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego w ramach praktyk czy płatnych staży zawodowych.
  • Uczestnictwo w pracach Studenckiego Koła Naukowego Transportu oraz Naukowego Koła Logistyki „Dialog” - współpraca ze środowiskiem biznesowym oraz akademickim, wyjazdy studyjne, projekty, konferencje naukowe.
  • Nawiązanie kontaktu z biznesem poprzez programy PSML oraz KALiT - praca na „żywym organizmie biznesowym”.
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca