Przejdź do menu Przejdź do treści

Międzynarodowe stosunki gospodarcze - studia magisterskie na UE Katowice

Na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze (MSG) uzyskasz kwalifikacje, które umożliwią Ci elastyczne kształtowanie swojej ścieżki kariery w odpowiedzi na dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany we współczesnym życiu społeczno-gospodarczym. Program studiów skoncentrowany jest na aktualnej problematyce funkcjonowania podmiotów w wielokulturowym i złożonym otoczeniu oraz pod wpływem szybkiego rozwoju technologii cyfrowych. Kierunek kształci profesjonalistów o szerokich horyzontach, zdolnych też do skutecznego działania w warunkach globalnej konkurencji oraz efektywnego wykorzystywania potencjału rynków zagranicznych. Oferujemy nowoczesne kształcenie z interdyscyplinarnym programem studiów, gdzie łączymy m.in. ekonomię, finanse, nauki społeczne, zarządzanie, prawo.

Dlaczego warto?

Studia na kierunku MSG są nie tylko ciekawe, ale i perspektywiczne. Dostarczają pogłębionej wiedzy oraz umożliwiają rozwój umiejętności i zdobycie kompetencji niezbędnych do profesjonalnego prowadzenia działalności w dynamicznym środowisku międzynarodowym. Program kierunku MSG jest dostosowany do aktualnych potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Powstał w wyniku konsultacji i współpracy z praktykami, w tym także z absolwentami kierunku MSG. Program kierunku MSG uwzględnia światowe trendy kształcenia. Kompetencje i kwalifikacje nabyte w trakcie studiów na kierunku MSG są poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy.

Kompetencje po studiach

Studia II stopnia na Kierunku MSG są ukierunkowane na kształcenie kadry menedżerskiej i wysokiej klasy specjalistów zdolnych m. in. do:

  • kreowania i wdrażania innowacyjnych strategii ekspansji zagranicznej i prowadzenia działalności w środowisku międzynarodowym; 
  • skutecznego konkurowania z podmiotami zagranicznymi na rynku krajowym i za granicą; 
  • dostosowywania się do szybko zachodzących zmian rynkowych w bliższym i dalszym otoczeniu; 
  • komunikowania się z partnerami biznesowymi i rozumiejących znaczenie różnic kulturowych w działalności międzynarodowej.

Uważasz się za osobę aktywną, otwartą, poszukującą nowych wyzwań lub możliwości, ciekawą świata, kreatywną? Kierunek MSG jest w szczególności dla Ciebie.

Możliwości pracy po studiach

Po ukończeniu studiów możesz pracować jako:

  • specjalista / menedżer w korporacjach międzynarodowych;
  • pracownik w placówkach dyplomatycznych, konsulatach;
  • specjalista lub ekspert w organizacjach międzynarodowych;
  • specjalista, koordynator lub ekspert administracji publicznej;
  • przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą;
  • specjalista lub menedżer w instytucjach otoczenia biznesu, np. w obsłudze inwestorów zagranicznych, budowie relacji biznesowych z partnerami międzynarodowymi;
  • specjalista lub menedżer w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach.

Kierunek MSG stwarza perspektywy długofalowego rozwoju zawodowego, ciekawej i dobrze płatnej pracy oraz elastycznego kształtowania ścieżki swojej kariery.

Program studiów

Program studiów obejmuje interdyscyplinarną wiedzę z zakresu międzynarodowej problematyki ekonomicznej, społecznej, politycznej i prawnej. Treści przedmiotów uwzględniają najbardziej aktualne procesy i zjawiska zachodzące w światowej gospodarce, związane z prowadzeniem działalności w otwartej gospodarce, jaką jest Polska, a także we współpracy z partnerem zagranicznym lub na rynku zagranicznym. 

W programie studiów znajdziesz m.in. takie przedmioty, jak: Międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne, Komunikacja międzykulturowa, Zarządzanie projektami w biznesie międzynarodowym, Finanse i metody inwestowania na rynkach międzynarodowych, Logistyka międzynarodowa, Prawne aspekty biznesu międzynarodowego i ochrona własności intelektualnej.

Wykładowcy

Zajęcia na kierunku MSG prowadzą dydaktycy o wieloletnim doświadczeniu badawczym i dydaktycznym, otwarci na dyskusje, o partnerskim podejściu do studenta. Studenci mogą korzystać z bezpośredniego i pośredniego wsparcia kadry naukowo-dydaktycznej w podejmowanych działaniach w obszarze naukowym, organizacyjnym, zawodowym i prospołecznym. Wykładowcy prowadzący zajęcia na kierunku MSG mają również bogate doświadczenie dydaktyczne w pracy z zagranicznymi studentami zdobyte w trakcie licznych wyjazdów w ramach programu ERASMUS+ w USA, Szwajcarii, większości krajów Unii Europejskiej. 

Współpraca

Oferta programowa kierunku jest systematycznie dostosowywana do potrzeb rynku pracy dzięki zaangażowaniu i współpracy z absolwentami i praktykami, reprezentującymi takie firmy i instytucje, jak m.in. Famur S.A. czy Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Studenci kierunku mogą uczestniczyć w dodatkowych aktywnościach m.in. w: wykładach/webinariach praktyków z bogatym doświadczeniem w ekspansji zagranicznej, wykładach z udziałem zaproszonych gości z kraju i zagranicy, dodatkowych kursach na zagranicznych uczelniach, tutoringu akademickim, programie Ambasadorskim Karier Unii Europejskiej „EU Careers”, konferencjach i seminariach naukowych. Ponadto, przy Katedrze MSE aktywnie działa Koło Naukowe „International Challenge”, w którym studenci specjalności mogą rozwijać swoje zainteresowania i realizować pasje. Tego typu aktywność studencka i zdobyte w jej trakcie doświadczenie są wysoko cenione przez pracodawców.

Motywowaniu do zwiększania zaangażowania, zapewnianiu wysokich standardów i doskonałości w nauce studentów kierunku służy organizowany corocznie Ogólnopolski Konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Celem konkursu jest też  promowanie i wspieranie rozwoju karier zawodowych absolwentów. 

Infrastruktura

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.

Erasmus+

Studenci kierunku MSG mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych (ponad 300 uczelni i firm na całym świecie). Najczęściej wyjeżdżają do Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, ale mogą również aplikować o wyjazdy do Korei Płd., Chile, Tajwanu, Czarnogóry. 

Opinie

Po jakich kierunkach można studiować?

Na II stopień MSG zapraszamy osoby, które ukończyły studia I stopnia na kierunkach z obszaru nauk społecznych i humanistycznych, np.: Ekonomia, Finanse i Rachunkowość, Politologia, Socjologia, Stosunki Międzynarodowe. Kierunek MSG to w szczególności dobry wybór dla absolwentów kierunków filologicznych.

Jak się dostać

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym nadanym przez uczelnie publiczne i niepubliczne. 

Kandydaci na studia drugiego stopnia kwalifikowani są na podstawie konkursu dyplomów ukończenia studiów. W ramach limitów miejsc przyjmowani są kandydaci, których ocena na dyplomie jest nie niższa niż ocena graniczna ustalona przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną.

1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym

Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl

Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.

UWAGA! Jesteś jeszcze przed obroną, również możesz aplikować na studia. Wpisz w wykształceniu wyższym dokument jaki posiadasz (lub który bronisz np. w czerwcu/ lipcu 2024r.) oraz rok i kraj wydania. Potem wybierz interesujący Cię kierunek.

2. Wgraj do podania zdjęcie

Uwaga: Zdjęcie jest niezbędne do wygenerowania podania o przyjęcie na studia. 

Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.

Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).

Kliknij jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu i skorzystaj z naszego programu do kadrowania!

3. Uzupełnij podanie o dane z dyplomu

Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie. Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.

4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej

Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł w internetowym systemie rekrutacji.

Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za rozliczoną w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu. W systemie IRK2 pojawi się informacja ze statusem "opłacono". W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.

UWAGA! W przypadku, gdy fakt dokonania przez kandydata opłaty rekrutacyjnej uiszczonej w terminie nie zostanie odnotowany w systemie IRK, dzień po zakończonej rejestracji należy dostarczyć do Działu rekrutacji dowód wpłaty (osobiście, przez osobę trzecią lub zeskanować i wysłać na adres: rekrutacja@ue.katowice.pl.

Niedopełnienie niniejszego obowiązku wyklucza z postępowania rekrutacyjnego.

5. Sprawdź wyniki

W wyznaczonym terminie w systemie pojawi się informacja o kwalifikacji na studia. Otrzymasz także wiadomość o kwalifikacji e-mailem, na adres podany podczas rejestracji. 

Zakwalifikowanie na studia, nie oznacza, przyjęcia na studia. To informacja od Uczelni, że możesz podjąć studia na wybranym kierunku.

Teraz kolej na Ciebie!

Jeśli chcesz podjąć studia na kierunku, na który Cię zakwalifikowano konieczne jest złożenie dokumentów w wymaganym terminie.

6. Skompletuj dokumenty

  1. Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
  2. Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
  3. Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
  4. Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.

Pamiętaj o konieczności okazania oryginałów dokumentów dot. wykształcenia oraz wykonania ich kserokopii przed wizytą w biurze Rekrutacji. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.

*Jeśli nie posiadasz jeszcze wydanego dyplomu to możesz do dokumentów załączyć oryginał zaświadczenia o przebytej obronie. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę uczelni, tryb i kierunek studiów, uzyskany tytuł zawodowy, datę i ocenę obrony, pieczęć i podpis osoby upoważnionej. Jednak możesz zostać przyjęty dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie. 

7. Złóż dokumenty

Sprawdź w terminarzu dni i godziny urzędowania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:

Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5
40-287 Katowice

Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! Dokumenty, może przynieść za Ciebie rodzic lub inna wskazana przez Ciebie osoba. Uczelnia nie wymaga upoważnienia do złożenia dokumentów. Pamiętaj jednak, aby dokumenty w teczce były kompletne i podpisane we wszystkich wymaganych miejscach. 

1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym

Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl

Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.

UWAGA! Jesteś jeszcze przed obroną, również możesz aplikować na studia. Wpisz w wykształceniu wyższym dokument jaki posiadasz (lub który bronisz np. w czerwcu/ lipcu 2024r.) oraz rok i kraj wydania. Potem wybierz interesujący Cię kierunek.

2. Wgraj do podania zdjęcie

Uwaga: Zdjęcie jest niezbędne do wygenerowania podania o przyjęcie na studia. 

Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.

Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).

Kliknij jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu i skorzystaj z naszego programu do kadrowania!

3. Uzupełnij podanie o dane z dyplomu

Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie. Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.

4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej

Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł w internetowym systemie rekrutacji.

Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za rozliczoną w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu. W systemie IRK2 pojawi się informacja ze statusem "opłacono". W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.

UWAGA! W przypadku, gdy fakt dokonania przez kandydata opłaty rekrutacyjnej uiszczonej w terminie nie zostanie odnotowany w systemie IRK, dzień po zakończonej rejestracji należy dostarczyć do Działu rekrutacji dowód wpłaty (osobiście, przez osobę trzecią lub zeskanować i wysłać na adres: rekrutacja@ue.katowice.pl.

Niedopełnienie niniejszego obowiązku wyklucza z postępowania rekrutacyjnego.

5. Sprawdź wyniki

W wyznaczonym terminie w systemie pojawi się informacja o kwalifikacji na studia. Otrzymasz także wiadomość o kwalifikacji e-mailem, na adres podany podczas rejestracji. 

Zakwalifikowanie na studia, nie oznacza, przyjęcia na studia. To informacja od Uczelni, że możesz podjąć studia na wybranym kierunku.

Teraz kolej na Ciebie!

Jeśli chcesz podjąć studia na kierunku, na który Cię zakwalifikowano konieczne jest złożenie dokumentów w wymaganym terminie.

6. Skompletuj dokumenty

  1. Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
  2. Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
  3. Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
  4. Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.

Pamiętaj o konieczności okazania oryginałów dokumentów dot. wykształcenia oraz wykonania ich kserokopii przed wizytą w biurze Rekrutacji. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.

*Jeśli nie posiadasz jeszcze wydanego dyplomu to możesz do dokumentów załączyć oryginał zaświadczenia o przebytej obronie. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę uczelni, tryb i kierunek studiów, uzyskany tytuł zawodowy, datę i ocenę obrony, pieczęć i podpis osoby upoważnionej. Jednak możesz zostać przyjęty dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie. 

7. Złóż dokumenty

Sprawdź w terminarzu dni i godziny urzędowania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:

Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5
40-287 Katowice

Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! Dokumenty, może przynieść za Ciebie rodzic lub inna wskazana przez Ciebie osoba. Uczelnia nie wymaga upoważnienia do złożenia dokumentów. Pamiętaj jednak, aby dokumenty w teczce były kompletne i podpisane we wszystkich wymaganych miejscach. 

Opłaty

Dowiedz się, jakie są koszty i zaplanuj swoją edukację bez niespodzianek. Kliknij tutaj, aby sprawdzić opłaty za studia.

Skontaktuj się z nami

Joanna Wąchała

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
+48 32 257 7152

Karolina Żelazek

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
+48 32 257 7012
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3