Rewizja finansowa - studia magisterskie na UE Katowice

Rewizja finansowa to atrakcyjny i unikatowy w skali regionu kierunek studiów II stopnia, odróżniający się od innych kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia. Zapewni Ci pozyskanie bardzo szerokiej i szczegółowej wiedzy z rachunkowości, rewizji finansowej i podatków.
Program kształcenia na kierunku Rewizja finansowa zapewnia absolwentom uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu rachunkowości, rewizji finansowej, finansów, prawa gospodarczego i ekonomii przygotowując ich do odpowiedzialnego realizowania ról zawodowych z obszaru rachunkowości, doradztwa finansowego i podatkowego, audytu oraz rewizji finansowej.
Realizacja programu studiów na Kierunku Rewizja finansowa wypełnia wszystkie efekty uczenia się i treści programowe określone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, wymagane w postępowaniu kwalifikacyjnym. Tym samym, ukończenie studiów na kierunku Rewizja finansowa umożliwia jego absolwentom uzyskanie zwolnienia z egzaminów pisemnych z wiedzy przewidzianych w postępowaniu kwalifikacyjnym prowadzonym przez Komisję Egzaminacyjną. Zasady te wynikają z umowy zawartej pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Komisją Egzaminacyjną dla kandydatów na biegłych rewidentów
Jako absolwent studiów na kierunku Rewizja finansowa będziesz doskonale przygotowany do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością i audytem finansowym.
Dlaczego warto?
Program kształcenia opracowany dla kierunku Rewizja finansowa zapewnia Ci uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu rachunkowości, rewizji finansowej, finansów, prawa gospodarczego i ekonomii, co umożliwia Ci dokonywanie wieloaspektowej analizy zjawisk finansowych, ich ocenę oraz opracowanie właściwych rozwiązań ujawnionych problemów.
Charakter kierunku, zakres tematyczny i formy prowadzenia zajęć, w tym obowiązkowa praktyka, przygotowują Cię do kompetentnego realizowania ról zawodowych.
Kierunek, objęty umową pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Komisją Egzaminacyjną, daje prawo absolwentom do zaliczenia przez Komisję Egzaminacyjną wszystkich egzaminów z wiedzy wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta. Cały program kształcenia jest zgodny z zakresem merytorycznym egzaminów z wiedzy określonym w regulacjach Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Kompetencje po studiach
Po ukończeniu studiów na kierunku Rewizja finansowa będziesz przygotowany do wykonywania czynności związanych z badaniem sprawozdań finansowych, prowadzeniem ksiąg rachunkowych, dokonywaniem wyceny aktywów i pasywów, ustalaniem wyniku finansowego, sporządzaniem sprawozdania finansowego (również skonsolidowanego), poprawnym ustalaniem zobowiązań podatkowych.
W trakcie studiów poznasz zasady przetwarzania i raportowania informacji finansowych i niefinansowych z uwzględnieniem standardów krajowych i międzynarodowych, dzięki czemu będziesz potrafił:
- przeprowadzić wieloaspektową, krytyczną analizę zjawisk gospodarczych (w szczególności finansowych) wykorzystując właściwe metody i narzędzia,
- dokonać syntezy uzyskanych wyników i zaproponować rozwiązania ujawnionych problemów i nieprawidłowości.
Możliwości pracy po studiach
Kierunek Rewizja finansowa zapewnia Ci pozyskanie profesjonalnej wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych nie tylko do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, a także specjalisty ds. rachunkowości, głównego księgowego, dyrektora finansowego, audytora wewnętrznego.
Uzyskana wiedza i kompetencje umożliwią Ci podjęcie zatrudnienia w obszarach:
- księgowości i podatków,
- audytu finansowego i kontroli wewnętrznej,
- nadzoru finansowego,
- doradztwa podatkowego
w jednostkach prowadzących różnorodną działalność gospodarczą oraz w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.
Będziesz także przygotowany także do pracy w międzynarodowych korporacjach audytorskich, niefinansowych oraz instytucjach finansowych.
Program studiów
Szeroki zakres tematyczny zajęć prowadzonych na kierunku Rewizja finansowa, wymagania stawiane kandydatom na biegłego rewidenta, uzasadniają prowadzenie studiów trwających 5 semestrów.
Treści wszystkich przedmiotów kierunkowych realizowanych na kierunku Rewizja finansowa są w pełni podporządkowane wymogom Krajowej Rady Biegłych Rewidentów stawianym kandydatom na biegłego rewidenta.
Ponadto program studiów wzbogacają przedmioty do wyboru, mające na celu ukształtowanie warsztatu narzędziowego, niezbędnego w wykonywaniu zawodu księgowego oraz biegłego rewidenta (np. Narzędzia analityczne w finansach i rachunkowości lub Zastosowania metod statystycznych w analizach danych finansowych oraz Analiza i modelowanie danych finansowych z wykorzystaniem Pythona lub Bazy danych i SQL w rewizji finansowej).
Integralną częścią procesu kształcenia na kierunku Rewizja finansowa jest praktyka zawodowa, która będzie realizowana w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w okresie 6 tygodni (240 godz.) w podmiotach o różnym profilu działalności.
Wykładowcy
Wysoką jakość kształcenia na kierunku Rewizja finansowa zapewnia kompetentna kadra nauczycieli akademickich posiadających również doświadczenie praktyczne, współpracująca z organizacjami gospodarczymi, społecznymi i rządowymi. Zajęcia na kierunku będą prowadzone przez kadrę dydaktyczną Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy współudziale ekspertów z Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z wykorzystaniem:
- wykładów,
- studiów przypadku, również z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych i odpowiedniego oprogramowania,
- opracowywania projektów,
- dyskusji.
Współpraca
Partnerem strategicznym Kierunku jest Polska Izba Biegłych Rewidentów, Regionalny Oddział w Katowicach, a patronat nad kierunkiem objęło Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach. Do prowadzenia wybranych zajęć dydaktycznych, a także na dodatkowe spotkania, warsztaty będą (kierunek po raz pierwszy został uruchomiony w roku akad. 2024/25) zapraszani przedstawiciele firm audytorskich, biegłych rewidentów, ekspertów reprezentujących organizacje zawodowe (np. Polską Izbę Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce).
Infrastruktura
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.
Erasmus+
Studenci Rewizji finansowej mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych odbywanych w ramach programu ERASMUS+ i innych, których uczestnikiem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Programy te umożliwiają realizację części studiów lub prowadzenie zajęć dydaktycznych w uczelni zagranicznej.
Po jakich kierunkach można studiować?
Na studia II stopnia na kierunku Rewizja finansowa zapraszamy osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów. Jeżeli jesteś absolwentem studiów I stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość Rachunkowość i controlling, Rachunkowość i podatki, Rachunkowość lub pokrewnym (na którym były realizowane przedmioty: podstawy rachunkowości, rachunkowość finansowa, sprawozdawczość finansowa) i planujesz karierę biegłego rewidenta albo planujesz pracę w zawodzie związanym z rachunkowością, podatkami, kierunek Rewizja finansowa pomoże Ci zrealizować plany zawodowe. Na studia zapraszamy także absolwentów studiów na innych kierunkach, pod warunkiem udokumentowania 3-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.
O przyjęcie na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek Rewizja Finansowa mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów na kierunku Finanse i Rachunkowość lub pokrewnym albo dyplom ukończenia studiów na innym kierunku i jednocześnie udokumentowanym doświadczeniem zawodowym w zakresie rachunkowości.
Weryfikacja posiadanych kompetencji następuje na podstawie dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu (lub innym dokumentem określającym program kształcenia) lub dokumentami potwierdzającymi doświadczenie zawodowe.
Skany powyższych dokumentów należy przesłać poprzez formularz elektroniczny przed złożeniem dokumentów. [KLIKNIJ TUTAJ]
Jak się dostać
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym nadanym przez uczelnie publiczne i niepubliczne.
Kandydaci na studia drugiego stopnia kwalifikowani są na podstawie konkursu dyplomów ukończenia studiów. W ramach limitów miejsc przyjmowani są kandydaci, których ocena na dyplomie jest nie niższa niż ocena graniczna ustalona przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną.
Wyjątkiem jest kierunek logistyka (3 semestralna), gdzie wymagany jest dyplom inżyniera lub magistra.
1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym
Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl
Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.
UWAGA! Jesteś jeszcze przed obroną, również możesz aplikować na studia. Wpisz w wykształceniu wyższym dokument jaki posiadasz (lub który bronisz np. w czerwcu/ lipcu 2024r.) oraz rok i kraj wydania. Potem wybierz interesujący Cię kierunek.
2. Wgraj do podania zdjęcie
Uwaga: Zdjęcie jest niezbędne do wygenerowania podania o przyjęcie na studia.
Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.
Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).
3. Uzupełnij podanie o dane z dyplomu
Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie. Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.
4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej
Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł w internetowym systemie rekrutacji.
Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za rozliczoną w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu. W systemie IRK2 pojawi się informacja ze statusem "opłacono". W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.
UWAGA! W przypadku, gdy fakt dokonania przez kandydata opłaty rekrutacyjnej uiszczonej w terminie nie zostanie odnotowany w systemie IRK, dzień po zakończonej rejestracji należy dostarczyć do Działu rekrutacji dowód wpłaty (osobiście, przez osobę trzecią lub zeskanować i wysłać na adres: rekrutacja@ue.katowice.pl.
Niedopełnienie niniejszego obowiązku wyklucza z postępowania rekrutacyjnego.
5. Sprawdź wyniki
W wyznaczonym terminie w systemie pojawi się informacja o kwalifikacji na studia. Otrzymasz także wiadomość o kwalifikacji e-mailem, na adres podany podczas rejestracji.
Zakwalifikowanie na studia, nie oznacza, przyjęcia na studia. To informacja od Uczelni, że możesz podjąć studia na wybranym kierunku.
Teraz kolej na Ciebie!
Jeśli chcesz podjąć studia na kierunku, na który Cię zakwalifikowano konieczne jest złożenie dokumentów w wymaganym terminie.
6. Skompletuj dokumenty
- Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
- Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
- Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.
Pamiętaj o konieczności okazania oryginałów dokumentów dot. wykształcenia oraz wykonania ich kserokopii przed wizytą w biurze Rekrutacji. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.
*Jeśli nie posiadasz jeszcze wydanego dyplomu to możesz do dokumentów załączyć oryginał zaświadczenia o przebytej obronie. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę uczelni, tryb i kierunek studiów, uzyskany tytuł zawodowy, datę i ocenę obrony, pieczęć i podpis osoby upoważnionej. Jednak możesz zostać przyjęty dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie.
7. Złóż dokumenty
Sprawdź w terminarzu dni i godziny urzędowania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:
Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5
40-287 Katowice
Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).
1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym
Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl
Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.
UWAGA! Jesteś jeszcze przed obroną, również możesz aplikować na studia. Wpisz w wykształceniu wyższym dokument jaki posiadasz (lub który bronisz np. w czerwcu/ lipcu 2024r.) oraz rok i kraj wydania. Potem wybierz interesujący Cię kierunek.
2. Wgraj do podania zdjęcie
Uwaga: Zdjęcie jest niezbędne do wygenerowania podania o przyjęcie na studia.
Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.
Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).
3. Uzupełnij podanie o dane z dyplomu
Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie. Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.
4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej
Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł w internetowym systemie rekrutacji.
Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za rozliczoną w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu. W systemie IRK2 pojawi się informacja ze statusem "opłacono". W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.
UWAGA! W przypadku, gdy fakt dokonania przez kandydata opłaty rekrutacyjnej uiszczonej w terminie nie zostanie odnotowany w systemie IRK, dzień po zakończonej rejestracji należy dostarczyć do Działu rekrutacji dowód wpłaty (osobiście, przez osobę trzecią lub zeskanować i wysłać na adres: rekrutacja@ue.katowice.pl.
Niedopełnienie niniejszego obowiązku wyklucza z postępowania rekrutacyjnego.
5. Sprawdź wyniki
W wyznaczonym terminie w systemie pojawi się informacja o kwalifikacji na studia. Otrzymasz także wiadomość o kwalifikacji e-mailem, na adres podany podczas rejestracji.
Zakwalifikowanie na studia, nie oznacza, przyjęcia na studia. To informacja od Uczelni, że możesz podjąć studia na wybranym kierunku.
Teraz kolej na Ciebie!
Jeśli chcesz podjąć studia na kierunku, na który Cię zakwalifikowano konieczne jest złożenie dokumentów w wymaganym terminie.
6. Skompletuj dokumenty
- Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
- Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
- Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.
Pamiętaj o konieczności okazania oryginałów dokumentów dot. wykształcenia oraz wykonania ich kserokopii przed wizytą w biurze Rekrutacji. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.
*Jeśli nie posiadasz jeszcze wydanego dyplomu to możesz do dokumentów załączyć oryginał zaświadczenia o przebytej obronie. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę uczelni, tryb i kierunek studiów, uzyskany tytuł zawodowy, datę i ocenę obrony, pieczęć i podpis osoby upoważnionej. Jednak możesz zostać przyjęty dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie.
7. Złóż dokumenty
Sprawdź w terminarzu dni i godziny urzędowania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:
Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5
40-287 Katowice
Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).
Opłaty
Dowiedz się, jakie są koszty i zaplanuj swoją edukację bez niespodzianek. Kliknij tutaj, aby sprawdzić opłaty za studia.
Limit miejsc
50 studia stacjonarne
50 studia niestacjonarne
Skontaktuj się z nami

Joanna Wąchała

Karolina Żelazek
Oferta
Uczelnia
Biznes
Studenci
Absolwenci
Akredytacje i partnerzy
Dołącz do nas